Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Infekcia

Infekcia je veľmi široký pojem, česky znamená jednoducho nákaza. Je nutné rozlíšiť jednotlivé typy infekcie, ktoré sú nasledovné:

  • bakteriálne infekcie
  • vírusová infekcia
  • hubová infekcia (mykóza)
  • Protozoárna infekcia (spôsobená prvokmi)
  • parazitárne infekcie (spôsobená červami a inými mnohobunkové parazitmi)

Kým imunitnú odpoveď na bakteriálne infekcie je skôr protilátková (tzv. Odpoveď typu 2), imunitnú odpoveď na vírusovú infekciu , rovnako jaka napríklad na rakovinu , je skôr cytotoxická (tzv. Odpoveď typu 1). Boj proti baktériám spočíva v tom, že sú tieto vyhľadávané a požieranie (fagocytované) bielymi krvinkami - makrofágy a granulocyty. Naproti tomu boj proti vírusom a rakovine spočíva v tom, že iný typ bielych krviniek - T lymfocyty - zabíjajú rakovinové bunky alebo bunky napadnuté vírusmi.

Látky proti infekcii delíme na antiseptiká, antibiotiká a antivirotiká . Medzi prvými dvoma nie je ostrá hranica. Antiseptiká sú často jednoduché molekuly, ktoré vo vysokých koncentráciách ničí choroboplodné zárodky. Používajú sa vonkajšou dezinfekciu. Antibiotiká naopak pôsobí špecificky už v malých koncentráciách. Za antibiotiká sa považujú látky pôsobiace proti baktériám, hubám, prvokom, červom a ďalším špecifickým typom parazitov. Látky pôsobiace proti vírusom (antivirotiká) sa za antibiotiká tradične nepovažujú. Pod pojem infekcia ďalej nespadajú vonkajšie parazity (vši, blchy, kliešte ...), s ktorými bojujeme insekticídy a repelenty. K infekciám možno radiť tiež prióny, ktoré spôsobujú neurodegeneratívne ochorenie.

Prírodná liečba infekcie

Všetky kategórie látok proti infekcii majú vo svete bylín bohaté zastúpenie. Protivírusové a antibiotické účinky predstavujú úplne odlišné kategórie:

Kľúčovým faktorom v boji s akoukoľvek infekciou je imunitná odpoveď. Vplyv na imunitnú odpoveď je význačnou vlastnosťou mnohých adaptogénov.

Modelový adaptogén leskokôrka lesklá , ktorá posilňuje imunitu, má tiež mierne antibiotické účinky ( Vazirian2014ael ).

Konkrétne infekčné choroby

Infekcia je príliš široký pojem na to, aby bolo možné hovoriť o Adaptogén účinných proti nej všeobecne. Nie som schopný sa venovať sa každej existujúcej infekčnom ochorení zvlášť, ale napísal som poznámky k nasledujúcim konkrétnym druhom infekcií:

| 1.11.2018