Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Infekčné choroby dýchacích ciest

Svojho času som dostal pomerne zúfalo znejúci dotaz od pacienta s chronickým zápalom horných dýchacích ciest, ktorého lekári neboli schopní vyléčit.To ma prinútilo preštudovať, ktoré špecifické byliny by mohli účinkovať pri infekciách horných dýchacích ciest.

Infekčné choroby dýchacích ciest sú príkladom infekčných chorôb a možno ich tiež rozdeliť na pôvodom bakteriálne a vírusové. Z vírusových ochorení je význačná chrípka . Proti bakteriálnym sa uplatňujú látky s antibiotickými účinkami .

Byliny s účinkom pri infekciách horných dýchacích ciest

Pacient samozrejme chcel pomôcť s vlastným problémom, lenže ja som nevedel, či sa jednalo o vírusový alebo bakteriálny zápal . Nie je dosť dobre možné predpisovať liečbu na diaľku a tak som podľa odporúčania Dr. Dukea intuitívne zostavil približný zoznam liečivých rastlín, ktoré možno u nešpecifikovanej chronickej infekcie dýchacích ciest skúšať. Vzhľadom k nešpecifikovanému charakteru chorobe odporúčam použiť kombináciu niekoľkých rôznych protivírusových a antibakteriálnych bylín zo zoznamu, pretože tak ľahšie docielime antibiotický efekt na mikróby. Vzhľadom na nutnosť efektu nárazovej dávky (pokuse o zničenie čo najväčšieho množstva mikróbov hneď na začiatku antibiotickej liečby, než dostanú príležitosť si vybaviť možné mechanizmy odolnosti) tiež odporúčam patrične vysoké dávkovanie a pri neúspechu možnosť prejsť na iné byliny. Zoznam nesmie byť bez lekárskeho dohľadu použitý na liečbu konkrétnych prípadov ochorenia. O konkrétnych prípadoch sa vždy poraďte s lekárom znalým lekárskej botaniky.

Účinok proti infekciám horných dýchacích ciest by mohla mať kombinácia čaje z 3g čučoriedkových listov (vaccinii myrtilli folium) , väčšieho množstva čerstvého cesnaku (chuť možno zmierniť mliekom alebo smotanou), väčšieho množstva (až 10g) čerstvého mladého strúhaného zázvoru (Zingiber officinale, odvar alebo čerstvý zázvor s mäsom, s pečeňou alebo tak), k tomu 5g ženšenu pravého (Panax ginseng) , nešetriť. Čučoriedky, cesnak a zázvor sú známe protivírusové byliny, ženšen má navyše aj ochranné účinky. K jedlu pridáme kurkumu (Curcuma longa), opäť vo vysokej dávke. Jedlo je vhodné "koreniť" protivírusovým korením: Pamajorán čiže oregano (Origanum vulgare), rozmarín (Rosmarinus officinalis), koriander (Coriandrum sativum), fenikel (Foeniculum vulgare), všetko v gramových množstvách. Tieto rastliny sú všetky známe obsahom protivírusových látok a nemali by sme ich podceňovať. K príprave šalátu je podľa Dr. Dukea vhodný panenským olivový (olivám oleum virginal) alebo pupalkový (oenotherae biennis oleum) olej. Do úvahy možno zobrať aj liečivé huby - napríklad lesklokôrovka lesklou (Ganoderma lucidum ) - huby často obsahujú antibakteriálne látky.

Ženšen má okrem imunomodulácia aj účinok proti sexuálnej dysfunkcii , leskokôrka je účinné protirakovinové agens . Pokiaľ do dvoch týždňov nedôjde k úprave chronického zápalu , môžeme ešte skúsiť kombináciu iných protivírusových bylín: Čistec lekársky či bukvica lekárska (Stachys officinalis), srdcovník obyčajný (Leonurus Cardiac), šišiak bajkalský (Scutellaria baicalensis), yzop lekársky (Hyssopus officinalis), Čiernohlávok obyčajný (Prunella vulgaris), všetko asi vňate, všetko asi tak po 2g denne. Ďalej čakanku obyčajnú (Cichorium intybus, koreň) a echinaceu čiže Echinaceu (Echinacea purpurea, kvitnúca vňať alebo kvet), môže byť aj ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum), opäť všetko 2g. Ide o tzv. Brokovnicový prístup, snažíme sa o to aby niektorá z bylín na liečenú infekciu "sedla". Proste musíte vtrhnú do najbližšieho dobrého bylinkového obchodíku a vybieliť im to tam. Ďalej možno vziať do úvahy tzv. Malabarský orech (Justicia adhatoda) a tzv. Mačací pazúr (Uncaria tomentosa), bruselskí byrokrati si už snáď čoskoro uvedomí, že nie je v ich záujme byliny zakazovať, takže toho že je Uncaria v EÚ nezmyselne zakázaná si už nevšímajte.

Zoznam bylín použiteľným pri infekcii možno ďalej rozširovať: patrí tam medovka lekárska (Melissa officinalis), pokojne aj 4g denne, zavinutka citrónová (Monarda citriodora), zbehovec plazivý (Ajuga reptans), kozinec blanitý (Astragalus membranaceus). Protivírusový účinok má aj čučoriedka (Juniperus), líčidlo jedlé (Phytolacca acinosa), zemolez (Lonicera) a zlatovka previsnutá čiže zlatý dážď (Forsythia suspensa). Z húb existujú referencie na kvasený (Cordyceps, Lee2014aec ).

Než bude tento článok dopísanie, zakončíme ho odporúčaním, aby ste súčasnú terapiu infekcií dýchacích ciest doplnili kombináciou echinacea purpurová a cesnaku kuchynského , ktorú strategicky odporúča Abdullah2000scu (dôvody pozri tamtiež).

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.