Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Infekčné choroby dýchacích ciest

Svojho času som dostal naliehavý otázku ohľadom bylinné liečby zápalu horných dýchacích ciest vzdorujícího štandardnej liečbe. Tu ponúkam viacero tipov na byliny, ktoré by u infekcií horných dýchacích ciest mohli fungovať.

Infekčné choroby dýchacích ciest sú príkladom infekčných chorôb a možno ich tiež rozdeliť na pôvodom bakteriálne a vírusové. Z vírusových ochorení je význačná chrípka . Proti bakteriálnym sa uplatňujú látky s antibiotickými účinkami .

Fytoterapia infekcií horných dýchacích ciest

Z viacerých zdrojov, ale hlavne podľa odporúčaní asi najslávnejšieho amerického etnobotanika Dr. Dukea , som zostavil intuitívne zoznam liečivých rastlín, ktoré má význam proti chronickým infekciám dýchacích ciest skúšať. Je nutné povedať, že prvou voľbou pri bakteriálnych infekciách dýchacích ciest by mala byť návšteva lekára, ktorý predpíše antibiotiká. Priemyselným, štandardizovaným antibiotikám používaným presne podľa lekárskeho predpisu sa byliny používané v prírodnej forme všeobecne nevyrovnajú - preto spôsobil penicilín tak veľkú revolúciu v medicíne. Ale na vírusové ochorenie už taká štandardnú odpoveď neexistuje a ešte horšia je situácia vtedy, keď k častým zápalom dýchacích ciest dochádza opakovane v dôsledku imunitnej abnormality pacienta. V týchto prípadoch sa chytáme aj slamky, i byliniek.Byliny tu nepoužívame osamotene. Vždy je vhodné použiť radšej kombináciu protivírusových, antibakteriálnych a imunomodulačných bylín. Máme tak väčšiu šancu, že medzi nimi budú tie pravé a kombináciou tiež ľahšie docielime antibiotický a protivírusový efekt. Pri užívaní platia rovnaké zásady ako pri antibiotík - teda riadne dávky, ktoré mikróby a vírusy utlčieme a nielen pošteklia. U bylín konzumovaných v čerstvej forme alebo vo forme drogy (tj. Sušené) to bývajú zvyčajne gramové dávky, niekedy až desiatky gramov. Rovnako ako u antibiotík je vhodné fytoterapii začať nárazovou dávkou, ktorá jednak rýchlo zriadi potrebnú hladinu účinných látok v krvi a hlienu. Nárazová dávka je tiež akýmsi pokusom o zničenie čo najväčšieho množstva mikróbov alebo vírusov hneď zo začiatku, než dostanú príležitosť sa vytasiť s obranou (exprimovat faktory odolnosti). Ako u antibiotík,pri neúspechu jednej kombinácie prechádzame už po týždni na inú. Striedame však len antibiotické a antivírusové byliny, imunomodulačnej záležitosti typuechinacea purpurová môžeme ponechať v liečbe dlhšie. Tento text nie je návodom na liečbu konkrétnych prípadov ochorení dýchacích ciest - tu musí riadiť lekár znalý lekárskej botaniky.

Konkrétne byliny a bylinné kombinácie

Účinok proti infekciám horných dýchacích ciest by mohla mať kombinácia čaje z 3g čučoriedkových listov ( vaccinii myrtilli folium ) , väčšieho množstva čerstvého cesnaku (chuť možno zmierniť mliekom alebo smotanou), väčšieho množstva (až 10g) čerstvého mladého strúhaného zázvoru ( Zingiber officinale ), k tomu 5g ženšenu pravého ( Panax ginseng ) , nešetriť. Čučoriedky, cesnak a zázvor sú známe protivírusové byliny, ženšen je hlavne imunomodulačnú. U bakteriálnych infekcií sa ženšen používať nemá. Zázvor s výhodou konzumujeme ako súčasť jedálnička - vo vývare (slepačia polievka či vývar z morských mušlí), s mäsom, pečeňou, mozočkom ... Protizápalová a mierne protivírusová je kurkuma ( Curcuma longa), Ktorú konzumujeme formou karí s korením, opäť nešetriť. Ďalšie protivírusové "korenia" má byť: Pamajorán čiže oregano ( Origanum vulgare ), rozmarín ( Rosmarinus officinalis ), koriander ( Coriandrum sativum ), fenikel ( Foeniculum vulgare ), všetko v poctivých gramových množstvách, variť krátko alebo len lúhovať vo vode 85 ° C teplé s prímesou alkoholu. Všetky tieto rastliny sú v databázach vedené ako obsahujúce protivírusové látky a keď nepomôžu, rozhodne neuškodí. K príprave šalátov pre takto chorých je podľa Dr. Dukea vhodný olej panenský olivový ( olivám oleum virginal ) a pupalkový ( oenotherae biennis oleum). Čučoriedkové plody a ďalšie drobné bobuľové Superovoce zase napomôže hojenie dýchacie sliznice svojimi antioxidanty. Podľa finančných možností možno ako imunomodulačná adjuvans zvážiť lesklokôrovka lesklou či iné liečivé huby ( Lee2014aec napríklad odporúča aj drahú húsenica čínska ). Vhodné sú aj huby lesné - ani nevieme, ako môžeme naraziť na nejakú, čo obsahuje to správne antibiotikum.

Ďalšie protivírusové byliny (podľa spomínaného zdroja) sú: bukvica lekárska ( Betonica officinalis ), srdcovník obyčajný ( Leonurus Cardiac ), šišiak bajkalský , yzop lekársky ( Hyssopus officinalis ), Čiernohlávok obyčajný ( Prunella vulgaris ), všetko asi vňate, všetko najmenej 6g denne rozdelených do troch dávok (ráno, na obed a večer). Ďalšie nádej poskytuje čakanka obyčajná ( Cichorium intybus , koreň) a echinacea purpurová ( Echinacea purpurea ), z ktorej sa používa kvitnúca vňať alebo kvet, možno skúsiť aj ľubovník bodkovaný ( Hypericum perforatum), Opäť všetko 2g. Ide o tzv. Výstrel z brokovnice, kde používame zmes väčšieho množstva protivírusových a imunomodulačných bylín (tie bakteriálna infekcia sa predsa len lepšie rieši antibiotikami) v nádeji, že niektoré z nich sa do liečenej infekcia "trafí". Preto môžete pridávať aj rastliny odporúčané inými bylinkári a navyše pridať recepty svojich babičiek, či lepšie, ľudových léčitelek, z ktorých najlepší vie pomôcť aj iným spôsobom. Skúste napríklad ešte právenku cejlónska ( Justicia adhatoda ) a řemdihák ( Uncaria tomentosa ), opäť najlepšie v širšej kombinácii bylín.

Vzhľadom k nutnosti skúšania a kombinovanie viacerých bylín sa môže pokus o bylinnú liečbu chronických či opakujúcich sa katarov dýchacích ciest pekne skomplikovať a predražiť. Majte to na pamäti, a navyše pozitívny výsledok nie je nijako zaručený - viac ako polovici prípadov ani bylinná liečba nepomôže. Avšak, na zoznam potenciálnych bylín pre túto indikáciu patrí tiež medovka lekárska ( Melissa officinalis ), pokojne aj 4g denne, zavinutka citrónová ( Monarda citriodora ), zbehovec plazivý ( Ajuga reptans ), kozinec blanitý ( Astragalus membranaceus ). Protivírusový účinok má aj borievka ( Juniperus ), líčidlo jedlé ( Phytolacca acinosa ), zemolez ( Lonicera) A zlatovka previsnutá čiže zlatý dážď ( Forsythia suspensa ).

Zoznam použiteľných bylín tým nijako nekončí, ale tento text áno. Dočasne zdôrazním kombináciu echinacea purpurová a cesnaku kuchynského , ktorú strategicky odporúča Abdullah2000scu (dôvody pozri tamtiež).

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.