Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Žilovej varixy (chronická žilová nedostatočnosť)

V literatúre sa problémy žilových varixov označujú aj ako " chronická žilová nedostatočnosť ". Najčastejšie sú varixy umiestnené na dolných končatinách, zriedkavo na bruchu, hrudníku a horných končatinách - kŕčové žily , ďalšími miestami výskytu je konečník - hemoroidy a pažerák - varixy pažeráka (u cirhózy pečene ).

Žilová varixy vznikajú vtedy, keď sa do žilového systému oslabeného chorobným procesom dostane trvale zvýšený tlak. Ojedinelý varix (napríklad hemoroidy ) sa sám zahojí - obvykle sa zapáli, trombotizuje (tj. Upchá sa krvnou zrazeninou) , atrofuje a jeho funkciu prevezmú okolité žily. Zápal a trombóza, ktorú pozorujeme aj u kŕčových žíl , teda nie je príčinou zla, ale naopak adaptívnym procesom, ktorým sa naše telo snaží poškodenú časť krvného obehu odstrániť. Avšak u kŕčových žíl dolných končatín či varixov pažeráka , ktorých príčina je systémová ( vysoký venózny tlak ), sa budú vytvárať nové a nové varixy kým nedôjde k odstráneniu príčiny.

Účinok adaptogénov na žilovej varixy

Liečivý účinok na kŕčové žily a hemoroidy sa pripisuje mnohých liečivým rastlinám (pagaštan, hamamel, listnatec, dub, borovica, čučoriedka, viničový list, plody s obsahom hesperidínu a rutinu atď.). Z existujúcich liekov (venofarmaká) používaných na prevenciu hemoroidov a kŕčových žíl, diosmín (Detralex) je v zásade modifikovaný hesperidín z ovocia, zatiaľ čo tribenozid (Glyvenol) je látka, ktorej boli od 60. rokov venované desiatky publikácií, ktorej účinok však nikdy nebol riadne objasnený ( Kikkawa2010ite ). Za tejto situácie sa ukazuje, že pozícia adaptogénov a konkrétne ženšenu v prevencii a liečbe žilových varixov nie je slabší než pozície iných venofarmaká.

Mechanizmy účinku ženšenu

Proces vzniku a hojenie varixov má aspekty žilovej mechaniky, aspekty imunitný (zápal, trombóza) a aspekt regenerácie ciev . Môžu sa tu preto uplatniť všeobecné protizápalové a hojivé účinky ženšenu na cievy, o ktorých sa vie už dlho. Ženšen ako prostriedok na liečbu žilových varixov zmieňuje tiež populárna literatúra ( Cruz2001lvv ).

1. Ženšen chráni žilovej endotel

O viacerých Panaxosidy bolo zistené že chráni a lieči žilovej endotel ( He2007peg , Kwok2010gpp , Cho2013gri ), zabraňujú jeho oxidačnému poškodeniu, obmedzujú adhéziu leukocytov k žilovému endotelu, účinkujú antitromboticky a normalizujú expresiu bielkovín spojených s poškodením ciev a trombózou ( Sun2006epn , Chen2008enr , Park2013cai ) . Experimentálne bolo zistené, že ginsenoid Rg 1 blokuje v postihnutom endotelu účinok zápalového faktora TNF-α a zvyšuje zníženú expresiu NO syntázy 3 ( Ma2006pae ), ktorej produkt, oxid dusnatý (NO) , Je signálom k hojivým procesom v endotelu.

2. Ženšen účinkuje proti zápalom a bolesti

Protizápalový účinok sa zdá byť jedným z hlavných účinkov iných venofarmaká, treba tribenosidu / Glyvanolu. ( Ruegg1974tai ) Práve takýto účinok je ale silnou stránkou ženšenu. Medzi jeho obsahovými látkami sa nájde hneď niekoľko s účinkom proti chronickým zápalom a proti bolesti .

3. Ženšen ovplyvňuje rast kapilár a zlepšuje hojivé procesy

Červený ženšen ( Morisaki1995mae ), ako aj ženšenový extrakt zlepšujú regeneráciu žilového endotelu, rast kapilár (angiogenesi) a hojenie rán všeobecne ( Kimura2006egs , Hong2009aes ). Z konkrétnych účinných látok sa najčastejšie hovorí o ginsenozidu Rg 1 , ktorý povzbudzuje regeneráciu kapilár ( sengupta2004may ) a ginsenozidu Rb 1 , ktorého modulačné účinok na angiogenézu má zrejme povzbudzujúcou ( Kimura2006egs ) aj tlmivou zložku ( Leung2007gri , sengupta2004may ). Ginsenosidy Rb 1 sa tiež spomína v súvislosti súčinkom proti ateroskleróze .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.