Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Alzheimerova choroba

Alzheimerovej choroba je duševná choroba tradične spájaná so starnutím . Príčinou Alzheimerovej choroby je patologická tvorba beta amyloidu v mozgu spojené s následným masívnym odumieraním neurónov.

Pred mnohými rokmi spustila aféra ohľadom možnosti, že by Alzheimerovu chorobu mohol spôsobovať hliník. Táto kauza vyvrcholila ešte za mojich rokov na univerzite zistením, že zvýšené množstvo hliníka v postihnutej nervovom tkanive nie je príčinou Alzheimerovej choroby, ale jej následkom. Kvôli tejto afére som sa hliníkovému riadu určitú dobu pre istotu vyhýbal, aj keď som nemohol pochopiť, ako by tak všadeprítomný prvok ako hliník mohol byť natoľko jedovatý. Dnes je hliníkové riadu, najlepšie eloxované, opäť považované za úplne neškodné. Rozhodne sa z hliníkového riadu do tela dostane oveľa menej hliníkových iónov, ako z hlinitého kamenca, ktorý je hlavnou zložkou tyčiniek proti poteniu a prípravkov po holení.

Potenciálne účinky ženšenu proti Alzheimerovej chorobe

Viacero autorov tvrdí, že ženšen zmierňuje príznaky, ak nie postup Alzheimerovej choroby ( Lee2008pge , Heo2008aot ). Je známe, že ženšen pôsobí proti zápalom a proti odumieraniu mozgových buniek . Spomalenie či dokonca zvrátenie vývoja Alzheimerovej choroby ale mi pripadne ako problém úplne inej triedy. Prehľady (ako napr. Lee2009gcf ) sú v tomto smere skeptické. Fughberman1999dsn uvádza informácie ohľadom mnohých bylín v psychiatrickej praxi, u ženšenu ale nie je dosť vyčerpávajúce. Konkrétne experimentálne štúdie o niečo optimistickejší. Podľa Heo2008aot mal červený ženšendobrú účinnosť u pacientov s Alzheimerovou chorobou (15 probandov 4.5g denne, ďalších 15 probandov 9g denne, 31 probandov kontrola). Podľa Lee2008pge , v priebehu strednodobého užívania červeného ženšenu (4,5g denne po 12 týždňov) došlo klinické zlepšenie mentálnej výkonnosti pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou.

Ako účinný proti Alzheimerovej chorobe sa najčastejšie skúma ginsenoid Rg 1 ( Wang2009gri , Fang2012mne , Shi2012grp ), ale zaujímavé sú v tejto súvislosti aj nesaponinové zložky, polyacetylenové alkoholy panaxydol a panaxynol ( Nie2006pep ), a dokonca aj glykolipoproteinová zložka ženšenu gintonin ( Hwang2012ggl ).

Ďalšie potenciálne adaptogény s účinkom na Alzeheimra:

TČM kombinácia s účinkom proti Alzheimerovej chorobe

TČM kombináciou s možným účinkom proti Alzheimerovej chorobe je podľa Zhao2009afq zmes červeného ženšenu ( ginseng radix rubra ), šišiaka bajkalského ( Scutellaria baicalensis ) , děhel čínskeho ( Angelica sinensis ), sasanky altajské ( Anemone altaica ) a sladkého drievka čínskej ( Glycyrrhiza uralensis ) . Niektoré z týchto publikácií tvrdí, že skúmané látky môžu zvrátiť rovnováhu medzi produkciou a degradáciou beta amyloidu (Aβ) zodpovedného za demenciu. Môj osobný postoj k ženšen ako k prostriedku proti Alzheimerovej chorobe by som zhrnul tak, že ženšen bude iste aspoň mierne prospešný, ale bolo by neetické dávať pacientom veľké nádeje keď im budete ženšen predpisovať.

Významné sú tiež ochranné účinky ženšenu pred demenciou a Parkinsonovou chorobou .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.