Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je duševná choroba tradične spájaná so starnutím . Bezprostrednou príčinou Parkinsonovej choroby je odumieranie dopamín produkujúcich neurónov v mozgu .

Byliny a adaptogény chrániaci pred Parkinsonovou chorobou

Prehľad Chen2007chh ponúka výpočet prírodných liečiv a rastlín TČM s potenciálnym účinkom proti Parkinsonovej chorobe: ženšen , ginko dvojlaločné ( Ginkgo biloba ) , stavikrv ( Polygonum ), triptolid z Tripterygium wilfordii , prudko jedovatý oleander ( Nerium indicum ), leskokôrka lesklá ( Ganoderma lucidum) , Huperzine (z Vranča, Huperzia ), sľubný stefolidin (z chochlačky Corydalis ambigua používané v TČM) a čajové polyfenoly / katechíny.

Ženšen je na Parkinsonovou chorobu veľmi účinný

Ženšen všeobecne chráni neuróny pred odumieraním, ale ginsenoid Rd bol opísaný špecificky ako látka chrániaci dopamínergické neuróny v bunkovej kultúre in vitro pri experimentálnej aktivácii mikroglie lipopolysacharid ( Lin2007gra ). Celkový ženšenový extrakt chránil dopaminergné neuróny potkanov a myší pred parkinsonizmus spôsobujúcim neurotoxínom MPTP ( 1-metyl-4-fenyl-1,2,3,6-tetrahydropyridin ) a jeho metabolitom MPP + ( VanKampen2003nag ). Podľa Watanabe1991epg zabraňoval vodný extrakt ženšenu znižovanie počtu receptorov dopamínu v mozgu starnúcich potkanov. Celkovo sú účinky ženšenu proti Parkinsonovej chorobe sľubné, ale málo objasnené. Neuroprotektívne účinok na pamäť (Zhou2012nep , Aguirremoreno2011glr ) aj špecificky na dopaminergné neuróny bol nájdený aj u LESKLOKORKA lesklé ( Ding2010gle ).

Ženšen ďalej poskytuje ochranný účinok proti porcesu starnutiu a ďalším duševným chorobám starobe - demenciou a Alzheimerovou chorobou .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.