Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Kde kúpiť adaptogény?

Moji čitatelia sa ma viackrát pýtali veci ako "Kde mám tie adaptogény kúpiť?" alebo "Ktorý ženšen je dobrý?" Táto stránka je výsledkom dlhšieho vývoja odpovedí na tieto otázky. Pokiaľ s adaptogény máte skúsenosti a viete čo čakať, mojej rady nepotrebujete - môžete skúšať čokoľvek a kdekoľvek. Ale ak skúsenosti nemáte a dôverujete mi natoľko, že si čítate túto stránku, potom prvá vec je tá, že skôr než kde, je dôležitejšia čo kúpite a ako to budete skúšať.

čo kúpiť

Prvý adaptogén ktorý by ste mali skúsiť je ženšen pravý (Panax ginseng) vo forme tzv. Červeného koreňa (ginseng radix rubra). Mali by ste si zohnať aspoň 50 gramov krájaného červeného ženšenového koreňa a vykonať osobné vyskúšanie dávkovanie . Ľudský metabolizmus má individuálny špecifiká, takže aj optimálne dávkovanie je u rôznych jedincov rôzne. Uistite sa, že sa jedná o plne vyzretý 6-ročný ženšen zo spoľahlivého zdroja, ako je 6-ročný ženšen TaiwanTCM Liang, alebo 6-ročný ženšen Kórea Insa. Iba tak je možné zaručiť, že pri skúšaní bude ženšen fungovať ako má. Na skúsenosti s ženšenovými tabletami, kapsulami, sladkosťami a ďalšími výrobkami s nízkym obsahom účinnej látky zabudnite.

Ľudia ktorí "necíti žiadne účinky" často jednoducho používajú nevhodný materiál v nesprávnom dávkovaní. Ešte raz, správny materiál pre skúšanie je kvalitný ženšen typu TaiwanTCM Liang, alebo drahšie Kórea Insa. Označenie Kórea Insa pokrýva všetku produkciu kvalitného ženšenu z Kórey, takže keď sa povie "kórejský ženšen", znamená to Kórea Insa. Pokiaľ ide o TaiwanTCM, skúšal som veľké množstvo typov ženšenu čínskeho aj taiwanského a 6-ročný TaiwanTCM Liang považujem za dobrú a relatívne lacnú voľbu pre osobné skúšku.

Ak hľadáte prírodný liek na konkrétnu chorobu (napríklad lesklokôrovka lesklou (Ganoderma lucidum) kvôli jej protirakovinovým účinkom), tiež je nutné prihliadnuť k spoľahlivosti zdroja. Konkrétne u LESKLOKORKA lesklé, materiálom uznávaným a využívaným v TČM je prirodzene rastlá plodnice. Pretože prirodzený rast plodnice trvá aj v tých najlepších podmienkach 6 mesiacov, objavujú sa výrobky obsahujúce len embryonálne fáze tejto huby (mycélium) vytvorenú niekoľkodňovom rastom výtrusov v laboratórnych podmienkach.

kde kúpiť

Tieto výrobky sú dnes už bežne dostať v rôznych obchodoch, vrátane internetových. Konkrétne môžem odporučiť internetovú predajňu Ariadne.cz , kde sa o bylinky starajú ľudia, ktorých dobre poznám.

A na záver by sme si mali uvedomiť, že hlavným zdrojom adaptogénov je príroda. Ak potrebujete pomoc, ale kvalitný výrobok si nemôžete dovoliť, je tu možnosť samostatného pestovania. Dierkovitosť päťlistá (dierkovitosť pentaphyllum) z čeľade tekvicovitých (Cucurbitaceae) ako jediná rastlina mimo rod ženšen (Panax) obsahuje v listoch niektorej zo ženšenových panaxosidů. S trochou starostlivosti sa dá pestovať vo väčšom kvetináči alebo v skleníku. Leskokôrka lesklá sa tiež dá pestovať v domácich podmienkach (klátiky alebo kvetináče s pilinami).

| 5.12.2016