Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Pestovanie liečivých húb

Pre praktickú dostupnosť liečivých húb verejnosti je kľúčové ich pestovanie. TČM samozrejme inklinuje k liečivým materiálom pokiaľ možno prirodzene rastúcim, či už sa jedná o rastliny alebo o huby. Umelé pestovanie húb ale nemožno kritizovať: Bez neho by ich prírodné ponuka ani zďaleka nepokryli dopyt a liečivé huby by boli len medicínsku raritou pre hŕstku bohatých Číňanov. Liečivé huby zbierané v prírode by sme naviac nemali kupovať, pretože sú to väčšinou dlhoveké, málo hojné druhy, ktorým komerčné zber nesvedčí. (Je ale úplne v poriadku, ak je v prírode nazbierame sami.)

Metódy pestovanie liečivých húb

K pestovanie liečivých húb sa používajú dve hlavné metódy:

To, čo si našinec predstaví, keď sa povie "pestovanie húb" je práve pestovanie plodníc na prirodzenom substrátu. U liečivých húb je ale bohužiaľ skutočnosť taká, že to, čo sa nachádza vo vnútri drvivej väčšiny lacných (i menej lacných) kapsúl a tabletiek na našom trhu, nie sú plodnice, ale mycélium a primordium pestované in vitro.

Pestovanie in vitro (tj. Na agare v Petriho miskách alebo iných kultivačných nádobách) má nesporné cenové a rýchlostné výhody. Je neporovnateľne rýchlejší, než pestovanie plodníc prirodzeným spôsobom. Táto metóda má v priemysle svoje miesto a môže mať aj ďalšie výhody (napr. Možnosť klonovania alebo genetickej manipulácie mycélia), ale tieto výrobky aj samy seba prezentujú ako náhrady. (Napríklad tým, že na ich obale sú fotografie skutočných plodníc, aj keď výrobok obsahuje mycélium a primordium.) Z biochemické stránky možno diskutovať o tom, do akej miery mycélium a primordium zodpovedá zloženiu skutočných plodníc. Z pohľadu TČM je taká diskusia irelevantné - mycélium proste predstavuje iný materiál, ako plodnice požadovaného druhu, tvaru a farby. Obal výrobkov z pestovaných liečivých húb sa preto musí starostlivo čítať. Pozor - slovo primordium sa niekedy pocestuje ako "mladé plodnice".

| 28.10.2018