Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Čučoriedka obyčajná (Vaccinium myrtillus)

Čučoriedky (Vaccinium myrtillus L.) zo zázračnej čeľade vresovcovitých ( Ericaceae ) poznám veľmi dobre z praktickej konzumácie a viem, že patrí k tým najhodnotnejším druhom ovocia (Superovoce), zvlášť keď sa nazbierajú vlastnoručne. Uvádzam je ako príklad, že tie najhodnotnejšie adaptogény nemusí byť exotické.

Čučoriedky bsahuje obrovské množstvo polyfenolových antioxidantov, kyselinu kávovú, kyselinu ločidlovou (ferulic acid), nehovoriac o bežných obsahových látkach ovocie, vitamínoch a mineráloch. Čučoriedky spomaľujú starnutie, lieči choroby zažívacieho traktu, chráni pred cukrovkou, aterosklerózou a civilizačnými chorobami - toľko viem aj bez čítania vedeckých prehľadov, ako napr. Smeriglio2014hev .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.