Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšenový povery

Písal som už o tom, ako ťažké je popisovať účinky ženšenu . Prostý popis platných a preukázaných účinkov môže len svojou dĺžkou pôsobiť ako mýty a povery. Ešte horšie je vychvaľovania nesprávnymi argumentmi, ktorého sa ženšenu hojne dostáva. So ženšenom je to ako s judaizmom - neodborné chválospevy jeho objektívne účinky veľmi dobre maskujú. Kým inde majú problémy s tým, že im ľudia stále veria na mágiu, u nás mi môj príbuzný, človek bez akéhokoľvek formálneho vedeckého vzdelania, povedal: "Ženšen? To daj manželke, veď vieš že ja na také veci neverím." Musí ma tešiť, že u nás ľudia pochybujú a než aby prepadli tmárstva, radšej počkajú, než sa k vedecky overeným záverom prepracujú vlastným tempom. Musím ale tiež zdôrazniť, že napriek pestré kultúrne stope, ktorú po sebe ženšen v priebehu tisícročí zanechal, nie je účinok ženšenu naozaj otázkou viery.

Moderné mystifikácie je ťažké odlíšiť

Návody neskrývane magické (povedal by som stredovekého typu) sa okamžite prezradí svojim jazykom. Ten si nezaslúži toľko pohŕdania, ale to teraz nechcem rozoberať. Mystifikácie formulované moderným jazykom sú horšie. Práve u tých je ale ťažké i len poskytnúť konkrétny príklad. U ženšenu musí nevyhnutne existovať aj prehnaná a nepravdivé tvrdenia, tá je však vzhľadom k adaptogennímu charakteru ženšenu ťažké ako rozoznať, tak i jednoznačne odsúdiť. Aby som bol konkrétnejší, hovorím o falšovanie vedeckých výsledkov, ktoré sa čím ďalej tým častejšie vyskytuje predovšetkým u klinických štúdií financovaných farmaceutickými firmami. Pokiaľ ide o ženšen, naozaj som sa na neho snažil nájsť niečo, v čom by bol treba prehnane vychvaľovaný. Moje úsilie malo však za následok zatiaľ iba to, že som odhalil väčšinu tradičných kontraindikáciou ženšenu ako falošných .

Niečo málo o ženšenu v mágii

Rozvetvený koreň niekedy podobný ľudskej postave je u ženšenu významný z pohľadu ázijskej a európskej tradície. Podľa náuky o signature, ktorú presadzoval Paracelsus, sa liečivé vlastnosti rastlín prejavujú v ich tvaru (pľúcnik - škvrnité listy - pľúca, Pečeňovník trojlaločný - pečeň, kopytník - listy pripomínajú obličky, hadovka smradľavá - afrodiziakum atď.). Korene s tvarom ľudskej postavy potom pôsobí "holisticky" a teší sa osobitná úcte. Najznámejší z týchto koreňov je mandragora (pozri Harry Potter), ktorú ženšen vraj môže nahradiť. Sám si pamätám rodinné rozprávanie, ako bylinkárka (tzv. Baba, Biele Karpaty) vyliečila môjho dedka kúrou kúpeľom v strúhanom koreňu obyčajného posedu, o ktorom povedala že nám vraj rastie na záhradke pri plote (bez toho aby ju kedy videla) a svojím tvarom má pripomínať malé dieťa. (Tie baby tam stále sú, rieši chronické choroby, urieknutiu, lásku, úspech, mátohy, stále ako za čias Alžbety Báthoryovej, záujemcov môžem naviesť, zn. Len vážne.) Z toho, čo som kdesi čítal sa zdá, že sa čínske ženšenový čiary podobajú ľudovým praktikám bežným iu nás, treba vykurovanie proti zlým duchom, hádzanie koreňa za seba (vraj do rieky) na splnenie želania atď., ale to ani moc nemá zmysel sem písať, pretože tam sú detaily ako ci hádžete ľavú alebo pravou rukou, či sa môžete obzerať, či sa pľuje a jánevímco ešte. Sami to radšej neskúšajte, bez odborného vedenia v najlepšom prípade zbytočne prídete o ženšen.

Ženšen v TČM

Tradičná čínska medicína opisuje ženšen ako "jang", "teplý", "sladký" a horkej chuti, so vzťahom k poledníkům sleziny, pľúc a srdca, posilňujúci čchi sleziny a pľúc a zvyšujúce produkciu telesných štiav, ktoré tíši smäd, upokojujú myseľ a zlepšujú inteligenciu. Tradičná medicína ženšen indikuje pre nedostatok čchi, únavu , nechutenstvo, hnačky , dýchavičnosť, slabý pulz, zvýšenú potivosť, cukrovku , horúčkovité ochorenia , zábudlivosť , nespavosť a impotenciu . Korene ženšenu v tvare človeka potom vraj majú dušu ( chen2008cpe ).

Tradičná čínska medicína má natoľko dobrú spoločenskú povesť, že sa jej zvlášť na Taiwane aj dnes venujú veľmi dobrí vedci. Kategórie ako "jin / jang", "horúce / studené", alebo osobitné systém poludníkov ľudského tela, ktorý nijako nesúvisí so skutočnou anatómiou ja chápem nie ako dôvody k jej odsúdeniu, ale rovnako ako u našej stredovekej mágie len ako ad hoc názvy osí stavového priestoru umožňujúceho spoločný farmakologický jazyk bez ohľadu na znalosť alebo neznalosť molekulárno-fyziologických mechanizmov. Dovoľte mi ešte raz zopakovať, že napriek všetkému genetického inžinierstva stále na predpovedanie najmä vedľajších účinkov liečiv nemáme metódu lepší ako metódu pokusu a omylu (nazývanú tiež klinické testovanie).

| 2008 - 30.1.2018