Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Komentár k ženšenovým výrobkom

Ženšenový kapsule a tablety v nedávnej minulosti

Pred niekoľkými rokmi boli ešte ženšenový tablety, kapsule, čaju atď. Takmer k ničomu, prakticky nič v nich nebolo ( Liberti1978ecg ). Napríklad zo pri meraní 7 dominantných panaxosidů ( Rb 1 , Rb 2 , Rc , Rd , Re , Rf a Rg 1 ) bol medzi tromi druhmi kapslí od rôznych výrobcov najväčší obsah panaxosidů 3,7% ( Ji2001qdg ) au dvoch meraných tekutých preparátov bol u oboch obsah pod 1%. Na porovnanie, kvalitné kórejský červený ženšen obsahuje 20-24% celkových panaxosidů ( Kim2007sqg ) a kvalitné Mandžuska červený ženšen podľa čínskych výskumov ( Wu2007csg ) za kórejským nezaostáva.

Ženšenový kapsule a tablety v súčasnosti

Dnes sa situácia u ženšenových výživových doplnkov podstatne zlepšila ( Harkey2001vcg ), problémom však stále sú malé dávky. Kapsule je malá, väčšinou obsahuje 300-500mg materiálu, tablety sú na tom podobne. Kvôli nezmyselným zákonným obmedzeniam potom výrobca nemá právo užívateľovi povedať, aby adaptogén balený v kapsľové či tabletovej forme užíval v patričných množstvách. Ak sa rozhodnete pre adaptogény v liekovej forme, dbajte na dostatočné dávkovanie , inak budú výsledkom len zbytočné pochybnosti o účinnosti ženšenu .

Dôležitá poznámka: Konkrétne pre ženšen vo forme výživového doplnku je v SR momentálne (bruselským nariadením, ako inak) uzákonené maximálna odporúčaná dávka 2g denne, čo je zbytočné, nezmyselne nízke obmedzenia. Ženšen je bezpečný , konzumovateľný v jedálnych množstvách. V porovnaní s nežiaducimi účinkami bežných liekov nestojí nežiaduce účinky adaptogénov vôbec za diskusiu . Ak sa rozhodnete pre adaptogény, musíte ich užívať v patričných dávkach, inak sa niektoré z účinkov vôbec nedostaví. Analogicky je legislatívne postihnutých mnoho ďalších liečivých rastlín.

Pochutiny, nápoje, cukrovinky atď.

Pokiaľ ide o pochutiny, energetické nápoje, "ženšenový" cukrovinky atď., Koncentrácia ženšenu a ďalších adaptogénov v nich je mizivo nízka ( Scholey2004cpe ). Výnimkou je tzv. "Ženšen v mede", čo je skutočný v mede kandizovaný mladý koreň predávaný ako cukrovinka, ale aj tam platí, že do guláša sa najlepšie mäso nedáva. U väčšiny ženšenových pochutín potom majme na pamäti že, to označenie je "len ako", rovnako marshmallow sa stále volá marshmallow (= ibiš lekársky, Althea officinalis), aj keď dnes už v ňom dávno žiadny ibiš nie je a robí sa len zo škrobu a cukru.

| 2008 - 30.1.2018