Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen na zvýšenie plodnosti?

... Ženšen mi odporučila liečiteľka (čínska medicína), resp. odporučila ho manželovi na zvýšenie plodnosti. Zaujímalo by ma aký máte ako odborník názor na ženšenový ampulky, ktoré sa predávajú v lekárni. Je tá "sila" ženšenu obdobná alebo je lepšie zvoliť krájaný koreň - na čaj? No, asi to budeme kombinovať. Manžel má ešte z čínskej medicíny na doplnenie zinok a vápnik, ja zas dopĺňam železo (a ďalšie dôležitosti) a verím, že sa vytúženého milé deti dočkáme :) ... Michaela z Brna

Vážená pani Michaely, s odmietavým gestom musím poďakovať za označenie odborník, ktorým nie som - to by som musel byť odborníkom na príliš veľa vecí. Som prinajlepšom generalist. Informácie, ktoré uvádzam, nie sú určené na samoliečbe. Diagnózu a terapiu musí stanoviť lekár, ktorý sa v ideálnej situácii vo farmakológii bylín vyzná rovnako dokonale ako v priemyselných liekoch. Lekári sa znalostí liečivých rastlín a TČM skutočne existujú, snažte sa takého nájsť. Aby som teda pristúpil k vlastnej odpovede, najskôr sa pýtate na ženšen a na zvýšenie plodnosti.

Zvýšenie libida, potencie a plodnosti je tradičný indikáciou ženšenu

Ženšen zvyšuje potenciu pomocou najmenej dvoch nezávislých mechanizmov účinku . Jeho obsahové látky zvyšujú produkciu oxidu dusnatého v cievach a tým pôsobí na rovnakej biochemické kaskáde ako sildenafil (= Viagra) - znižujú krvný tlak a zlepšujú erekciu . Jeho obsahové látky ďalej pôsobia na viacero druhov mozgových receptorov , čo sa prejavuje napríklad zlepšením libida. Na zlepšenie sexuálnych funkcií sa ženšen odporúča hlavne mužom, je ale tiež súčasťou napríklad kombinácia, ktorú zostavil svetoznámy americký etnobotaniky Dr. Duke k zlepšeniu ženskej sexuálnej dispozície . O niečo väčším problémom než potencia je plodnosť. Zvýšením libida a objemu ejakulátu ženšen k plodnosti určite prispieva , nie je ale všemocný. Pokiaľ má manžel málo vitálnych spermií, zázrak nemožno očakávať. Problém môže byť aj na Vašej strane. Zápaly, endometriózu alebo trebárs aj protilátky proti spermiám pri troche snahy odhalí ženský lekár, ktorého ste určite už navštívila. Gynekológ Vám tiež prezradí optimálne dni pre oplodnenie. Pre úspešné oplodnenie je navyše dôležitá aj fyziológie pohlavného styku.

Pre plodnosť je dôležitý obojstranný orgazmus

Spermie síce majú bičík, ale plávanie na dlhé vzdialenosti im nesvedčí - silný obojstranný orgazmus je to, čo im pomáha prekonať vzdialenosť k vajíčku. Je dôležité, aby pohlavným partnerom bola osoba, ktorá je atraktívna a vzrušujúce. Len keď je muž nadržaný, uvoľní jeho semenníky a podporné žľazy dostatočné množstvo spermatozoidov a semenné tekutiny, ktorá neutralizuje kyslé pH pošvy a prerazí nešpecifickú imunitu pohlavného traktu. Dostatočný objem je nevyhnutným predpokladom aj k úspešnému VSAT semena do maternice pri antiperistaltických sťahoch sprevádzajúcich ženský orgazmus, ktorý by mal nasledovať krátko po mužovej ejakulácii. Žena musí byť tiež na partnera nadržaná - len tak sa totiž náležite prekrví jej inštitúcie a rozpustí sa hlienová zátka, ktorá normálne upcháva krčok maternice. K úspešnému oplodneniu Vášho vajíčka nestačí jedna spermia, pretože vajíčko ju osamotenú neprijme. Musí ich tam doraziť stovky - preto sú dôležité objemy, časovanie, ako aj sila Orgazmo u oboch partnerov.

Dá sa zlepšiť pohlavné vzrušenie?

Intenzívne nadrženost môže byť v manželstve ťažké dosiahnuť, pretože dlhodobý partner je po všetkých stránkach dobre zapísaný v pamäťovom centre mozgu (hipokampe), ktorého výstupný dráha preto dostatočne nestimuluje pocit žiadostivosti závislý na výlevy dopamínu z neurónov tegmentální oblasti stredného mozgu . Je preto lepšie aj vo vzťahu zachovávať určité tajomno, ktoré u partnera udržia pocit novosti a záujmu. Táto odpoveď by bola príliš dlhá, keby som sa tu rozpísal aj o látkach účinkujúcich na systém dopamínu v mozgu (a tým aj zlepšujúcich pohlavný zážitok), čo sú nielen škodlivé drogy ako extáza a pervitín , ale aj niektoré adaptogény. Navyše farmakológii dopamínu vlastne vôbec nerozumiem: Adaptogény ako rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) a ženšen pôsobí na dopamín opačne ako návykové drogy (čo viem z literatúry), pohlavné dispozícii ale zlepšujú (čo viem aj z praxe) ...

Čo povedať o ženskej vzrušivosti? Niečo viem z literatúry, ale chýbajú mi praktické skúsenosti. Aj ak subjekty súhlasí s pokusom, je ťažké vyhodnotiť výsledky. Na zvieratách tieto pokusy zatiaľ nikto nerobil. Môžem sa len opäť vrátiť k Dr Duke a jeho kombináciu podporu ženského chtíč: Ženšen, děhel čínsky (Angelica sinensis - dong quai) , mexická rastlina Turnera diffusa (damiána), krpčiarka veľkokvetá (Epimedium grandiflorum - jin-jang-huo) , senovka grécka (Trigonella foenum-graecum) a zázvor (Zingiber officinale) . Zázvor sa používa najlepšie mladý a čerstvý. Pískavica je u nás oficinální (Trigonellae foenugraeci semien), krpčiarka a děhel sú bylinami TČM . (On je vlastne u nás oficinální aj ten ženšen ako ginseng radix albumu, ktorému slovenský liekopis hovorí jednoducho ginseng radix.)

Význam tuhých liekových foriem v bylinkárstvo a TČM

O druhej časti vašej otázky: Ženšenový ampulky a kapsule kontra celý koreň. Začal by som tým, že liekové formy ako dražé, kapsule, ampulky, tinktúry atď. Predstavujú vyšší stupeň spracovania prírodného materiálu. U liekovo spracovaných liečivých rastlín umožňujú treba presnejšie dávkovanie alebo niekedy tiež lepšiu ochranu obsahu. Lieková forma uľahčuje skladovanie a používania a dáva možnosť maskovať prípadné nevhodné arómu alebo chuť drogy.

Ale: Vyšší stupeň spracovania a maskovanie chuti a vône nie je vždy lepší. Niekedy je to rozdiel rovnaký, ako medzi jahodami čerstvými a jahodami v akomkoľvek vyššom stupni spracovania, alebo medzi kapsúl "cesnak" a hriankou s maslom a čerstvo olúpaným strúčikom skutočného cesnaku. Vyšší stupeň oslabenia tiež sťažuje identifikáciu pôvodných materiálov a uľahčuje falšovanie. Do ordinácie čínskeho lekára putujú drogy v celom, nerozmixované stave a až tam sa ešte len práškom, miešajú podľa individuálnych receptov pre každého pacienta zvlášť a balia sa na baliacim stroji do ampuliek alebo sáčkov priamo pred očami pacienta. Preto tiež v krajinách ako Tchaj-Wan, kde sú ordinácie TČM rovnako populárne ako MUDr. lekárstva, neexistuje dichotómie pre / proti ampulkám - pacienti sú denne svedkami toho, ako sa ich ampulky vyrábajú zo surovín, a dôverovať musia len lekári, ktorého si volia.

Červený ženšen je sám vlastne liekovou formou

Ak sa sústredíme konkrétne na tuhé ženšenový formy, tak červenému ženšenu (ginseng radix rubra) predčasné práškovanie príliš nesvedčí. Červený ženšen, v suchom stave sklovito tvrdý a odolný voči oxidácii aj napadnutím škodcami, sa vlastne už sám dá považovať za akúsi liekovú formu, ďaleko trvanlivejšie a koncentrovanejšie ako ženšen sušený (alebo biely, ginseng radix albumu). Pritom možno stále poznať, ako bol koreň veľký a koľko mal letokruhov . Podľa lomu, vône a chuti môžeme dokonca zhruba odhadnúť obsah saponínov (ktoré u kvalitné drogy tvorí až 20% suchej váhy).

Poctivé ženšenový kapsule majú svoje výhody aj nevýhody

Ženšenový kapsle / dražé majú svoje opodstatnenie, napríklad keď nechceme ženšen variť ani žuť, alebo keď je súčasťou práškovej zmesi bylín pre konkrétne použitie. K nevýhodám patrí obtiažnosť posúdenie kvality obsahu. Ďalším problémom je to, že veľkosti kapsule / tabletky sú malé, zatiaľ čo ženšen a iné byliny sa typicky konzumujú v gramových množstvách. K zvýšeniu libida by tak bola nutná denná konzumácia desiatok ženšenových ampuliek či tabletiek. Tento problém sa v TČM všeobecne rieši tým, že sa prášková bylinná zmes zavára do docela veľkých sáčkov, ktoré predstavujú jednotlivú dávku a po otvorení sa zapíjajú teplou vodou.

"Ženšenový" pochutiny a nápoje sú napospol neúčinné

V protiklade k poctivým liekovým formám ženšenu stojí desiatky neúčinných "ženšenových" pochutín, cukroviniek, nápojov ... Nenechajte sa nimi od skutočného ženšenu odradiť.

na záver

Čo povedať na záver? Snáď len to, že aj ten zinok, vápnik a železo sú (aspoň podľa názoru môjho bývalého vedúceho z katedry fyziológie UK) v dostatočnej miere zastúpené aj v nepríliš luxusné diéte a aj pre nich platí, že je lepšie je získavať z normálnych potravín (skúste kvalitné syry) ako z tabletiek. A ešte niečo - či sa dieťatko bude tmoliť, netreba otáľať s úvahou, či Vám Vaše presvedčenie dovoľuje alebo nedovoľuje umelé oplodnenie.

-boris-

| 28.10.2018