Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Prečo prírodné adaptogény pôsobia ako adaptogény

Existencia prírodných adaptogénov - zdraviu vysoko prospešných bylín bez nežiaducich účinkov - je nesporná. Je tu ale otázka prečo. Prečo tieto rastliny relatívne nešpecificky zvyšujú adaptačné rozmedzí organizmu? Aký k tomu majú dôvod?

Otázka prečo má rôzne typy odpovedí

Otázka "Prečo?" je ošemetná v tom, že na ňu možno odpovedať rôznymi spôsobmi. Keď sa napríklad opýtame, prečo je jablko sladké, ponúka sa jednoduchá odpoveď, že jablko je sladké kvôli svojmu obsahu cukrov. Ale na otázku prečo možno odpovedať aj inak: Jablko je sladké preto, že je zdravé ho jesť. Tí, ktorým chutila jablká boli zdravší, preto nám dnes jablko chutí sladko. Najzaujímavejšie odpovede na otázku prečo ale začínajú slovkom "aby": Jablko je sladké preto, aby ho živočíchy jedli a rozširovali jablčná semienka po zemskom povrchu. Rovnako možno uvažovať aj o adaptogény.

Ženšen je adaptogén preto, že ...

... jeho obsahové látky upevňujú viacero aspektov zdravie bez toho by mali toxické účinky. Ženšen je adaptogén preto, že v sebe spája protichodné účinky a tak stabilizuje fyziologickú rovnováhu zvanú zdravie. Príklad: Niektoré ženšenový saponíny zrýchľujú rast kapilár, iné ho spomaľujú. Konkrétne, ginsenoid Rg 1 a S epimér ginsenozidu Rg 3 zrýchľujú rast ciev pôsobením na glukokortikoidné receptor ( Cheung2011gia , sengupta2004may , Kwok2012sg2 ), zatiaľ čo ginsenoid ginsenoid Rb 1 a zlúčenina K rast kapilár spomaľujú ( sengupta2004may ). Ďalšie príklady: Ženšen stabilizuje stres , presnejšie stabilizuje hladinu stresového hormónu kortizolu ( Kim2003egs i.) Ginsenosidy Rb 1 znižuje agresivitu (u myší), ginsenoid Rg 1 ju mierne zvyšuje, pričom celkovo je ženšen upokojujúce ( Yoshimura1988ace ). Ženšen pôsobí protichodne na rôzne typy NO syntázy . Blokuje NO syntázu 2 (NOS2), čím tlmí zápal ( Park1996gri , Park2003aag , Oh2004sog , Oh2004sog , Bae2006grr ), ale posilňuje NO syntetázu 3 (NOS3), čím zlepšuje prekrvenie a erekciu . Ženšen pôsobí protichodne na imunitný komunikáciu. Ginsenosidy Rh 1 zosilňuje protirakovinovú a protivírusovú imunitu ( Yu2005pgd ), zatiaľ čo ginsenosidy F 1 a Rg 1 zosilňujú konkurenčný antibakteriálne imunitu ( Lee2004gre, Yu2005pgd ), pričom celkovo účinok ženšenu vyznieva v prospech protirakovinové a protivírusové imunity ( Christensen2009gcb ). V tomto Mechanistické vysvetľovanie pôsobenie ženšenu na ľudskú fyziológiu by sa dalo pokračovať, ale teraz sa sústreďme na kauzálne odpoveď na otázku prečo to ženšen robí.

Ženšen je adaptogén preto, aby ...

Prečo je teda ženšen natoľko liečivý? U jedovatých rastlín si ľahko vymyslíme vysvetlenie, že rastliny so svojimi obsahovými látkami chráni pred predátormi. Lenže ženšen nie je jedovatý vôbec a namiesto toho je vysoko liečivý. Tu ponúkam určitú hypotézu, ktorú možno zhrnúť slovami, že ženšen je tak liečivý preto, že v lese si pri nedostatku energie nemôže dovoliť lákať živočíchy ku konzumácii svojich bobúľ cukry ani inými energeticky náročnými chemikáliami. Ponúka preto liečiva - panaxosidy. Energetická cena syntézy niekoľkých desiatok až stoviek miligramov panaxosidů je veľmi nízka, ale vtáky a zvieratá sú kvôli ich liečivým účinkom aj tak ochotní investovať úsilie do hľadania a konzumácia ženšenových bobúľ v lesnom podrastu. Ženšen teda prirodzene ponúka liečivé účinky a jeho bobule sú sfarbené adekvátne lekársku červení. Ženšen je adaptogén preto, aby jeho bobule svojimi liečivými účinkami lákali živočíchy, aby bolo nutné do nich investovať energiu, ktoré je v lesnom tmavom poli málo. Čo ženšen chýba na kvantite energie, doháňa kvalitou liečivých látok, ktoré ponúka. Pohroma na ženšen prišla až potom, čo sa človek miesto púhe konzumácia bobúľ naučil vykopávať jeho koreň, v ktorom je liečivých látok oveľa viac. Človek tým preukázal svoje typické správanie, pri ktorom aplikuje svoju chytrosť k vykrádanie a zneužívania iných organizmov. Divoko rastúce ženšen je dnes kvôli tomu prakticky vyhubený a pestuje sa ako poľná plodina.

V podobnej situácii je aj mnoho ďalších adaptogénov

Adaptogénov žijúcich v tak energeticky chudobných podmienkach ako ženšen je málo, ale predsa len je tu jeden ďalší príklad - schizandra (klanopraška) čínska. Táto lesná liana podobne ako ženšen rastie v tmavom poli, ktorý rieši tým, že šplhá po kmeňoch a vetvách za slnkom. Ani ona nemá energie nazvyš. Jej plody nie sú sladké, ale kyslé, zato však plné schisandrinů a ďalších prospešných látok. V čínštine sa schizandry hovorí "plody piatich chutí" práve preto, že obsahujú niekoľko rôznych typov liečiv. Podobnú stratégiu používajú aj ďalšie liečivé kríky: kustovnice, machovky, vítaním a čučoriedky. Myšlienka ponúkať miesto energie v plodoch liečivosť je v prírode veľmi rozšírená, jednotlivé rastliny sa ale líšia v tom, ako silné lieky sú schopné ponúknuť. Trebárs šípky ponúkajú cukry a vitamín C, ktorého hlavným zákazníkom je človek. Šípek je preto synantropných ker, ktorý vsádza na svoje tŕne, drevorúbačove sekeru a ľudskú potrebu vitamínu C. Adaptogénne účinky teda a priori nie sú drahé - naopak sú často výsledkom potreby rastlín šetriť energiou. Cena prírodných adaptogénov je vysoká len vtedy, keď - ako u ženšenu - sa ich výskyt v prírode znížila, zatiaľ čo ľudská dopyt po nich sa zvýšila.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.