Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Neurologické problémy (paroxyzmálnej dystónia)

... Mám po celý život (30 rokov) svalové kŕče veľmi podobné epilepsii, len kratšie, často veľmi intenzívna: 1-2 min, cca 200 denne, veľmi to kolíše. Diagnostikované ako paroxyzmálnej dystónia - hlavný faktor stres. Celý život užívam neurologické lieky, ale keby som sa nesnažil to "optimalizovať" ... už by som bol asi mŕtvy, pretože toto nie je medicína. Vyskúšal som všetko, vždy to prehluší extrémne stres, žiaľ sa tomu neviem vyhnúť, nakoľko žijem v chorých rodine, ale snažím sa, podnikám kroky, veľmi aktívny, na elimináciu negatívnych vplyvov mojej rodiny na mňa ... cca pred dvoma rokmi som vyskúšal čínsky čaj (najlepšie sú pi lo chun a snow buds), ktoré si aj doteraz objednávam a veľmi dobre mi robí tiež ženšen. To, čo nezvláda "medicína", ženšen veľmi dobre nahrádza: -) ... Chcem sa spýtať čo obsahuje, resp. aký mechanizmus by mohol pôsobiť pri čínskom čaji, pretože ono mi to skutočne dokáže urobiť z 200 a viac, takmer nepretržitých kŕčov, "pohodových 50". Ráno kŕč za kŕčov - šál čaju a "pohoda" ... Keď som to hovoril lekári, že pozrime sa čo to obsahuje, tak nehovoril nič, pritom sme vyskúšali doslova nenormálna lieky - pre parkisoniky a pod. Preto sa Vás, ako znalca pomerov chcem opýtať, či Vás niečo zaujímavé nenapadá? Moc ďakujem, Milan.

Vážený Milane,

koordinácie pohybu je pre organizmus o veľkosti človeka náročnou úlohou, pretože je na hranici schopností nášho nervového hardvéru. Pri dĺžkach prívodných vlákien hocikedy presahujúcich 1m sú desiatky milisekúnd potrebné len na prenos signálu a ďalšie stovky na spracovanie pohybového programu. Nemáme čas premýšľať o tom, či máme použiť biceps alebo triceps, jednoducho si prajeme výsledok pohybu a ruka to "sama urobí". Než motorický neurón predného miechového rohu dá povel svalu, na príprave pohybu pracujú desiatky a stovky mozgových systémov v mozgovej kôre, bazálnych gangliách a mozočku. Prirovnal by som to k orchestra, ktorého dirigentom je naša vôľa. Keď v orchestri hrá sólista alebo je generálny pauza, tak musia byť všetci hráči ticho. U ľudí postihnutých dyskinézia tomu tak nie je - potlačenie aktivity toho či onoho automatického systému nie je úplné a dochádza k nechceným pohybom.

Váš opis príznakov nie je dosť detailné - príčin môžu byť stovky. Je viac než jasné, že lekári tiež nemajú o etiológii Vašich kŕčov ani potuchy, ale používajú svoje štandardné metódy. Pacient ľahko príde ku GABA agonistům : Diazepam, Rohypnol, Zolpidem, Valium ... Majú tisíc mien, ale iba jediný účinok - utlmujú mozog cez GABA receptory , najčastejšie receptory mozgu . Moje návrhy k nim je jasné - pokiaľ možno nebrať . To je zabíjanie bĺch kladivom. Ďalej ste dostal lieky pre parkinsoniky a "nenormálne lieky", čo iste budú lieky pre schizofrenik alebo ľudí s hyperaktivitou. Modulátory dopamínových dráh ? Tie sú obľúbené, pretože zaberajú na schizofréniu a niektoré parkinsonizmu . Ale ja mám taký pocit, že vo Vašom prípade budú dopamínové receptory blízko, ale predsa len vedľa.

Píšete, že Vám robí dobre čajovník a ženšen . Účinnou látkou čajovníka je, rovnako ako u kávy, kofeín . Čajovník ale navyše obsahuje vlastného GABA agonistu - teanin. Inhibičný GABA receptory sú najhojnejšia receptory mozgu, pretože hlavné interakcií medzi mozgovými neurónmi je inhibícia. Teda ak v nervovej dráhe zablokujeme prvý neurón, aktivita druhého neurónu naopak vzrastie, pri treťom sa opäť zníži atď. Ak nervová dráha tvorí kruh, alebo sieť, je situácia ešte zložitejšia. Vy sa ma pýtate na mechanizmus, ale veda nevie odpovedať. Aj keď vieme, že kofeín pôsobí na adenozinové receptory a ženšen na mnoho rôznych receptorov, nie sme schopní z tejto informácie odvodiť celkový nervový účinok.

Teda aby som to zhrnul: my vedci nevieme v podstate vôbec nič a Vy si musíte pomôcť sám ako viete. Jediné, čo Vám môžem odporučiť, je to, čo už robíte - na vlastnú päsť skúšať, čo Vám pomáha a toho sa potom držať. Som rád, že Vám ženšen pomáha - aj v iných prípadoch som bol prekvapený jeho potenciálom pri neurologických problémoch. Robíte dobre, že skúšate rôzne druhy - malá zmena pomeru panaxosidů môže mať vzhľadom k ich vzájomnému antagonizmu veľký vplyv na celkový účinok. Môžete tiež vyskúšať ženšenový kvet, alebo ženšen americký. Čo sa týka ďalších možností, je ťažké radiť. Na Vašom mieste by som po rade vyskúšal tradičný psychoaktívne látky. Nepíšete, či fajčíte. Ak nie, tak skúste v malých dávkach medicinálne nikotín alebo medicinálne konope (najlepšie zjesť, pretože dym je škodlivý na pľúca). Slovom skúsiť myslím iba skúsiť, či Vám náhodou nezaberú. Rovnako by som odporučil skúsiť odvar z listov koky, ktorý je na rozdiel od šnupavého kokaínu neškodný a málo návykový, avšak keby celá rastlina u nás nebola zakázaná. Ďalej by som nahradil komerčné GABA agonistov (upokojujúce lieky) tichomorskou rastlinou kava kava (Piper methysticum), ktorá ale v EÚ tiež trpia zbytočnými schvaľovacími problémami. Z toho, čo rastie v Strednej Európe, možno skúsiť medovku, ľubovník, na nervovú regeneráciu materskú kašičku, zázraky to ale nie sú.

-boris-

Zdravím, ďakujem za profesionálny odpoveď, nefajčím, nepijem, ukážkovo sa stravujem, hlavný faktor je stres, ten viem, odkiaľ pochádza, z čoho pramení, ide o to, že mám posunutú intímnu zónu, takže potrebujem svoj "home" ... žel žijem v "choré rodine". K samotným kŕčom: ide hlavne o čaj, preto sa pýtam, čo môže spôsobovať až 50 i viac percentuálny pokles (niekedy) kŕčov po šálke pi-lo-chun, resp. snow buds. No a naopak, keď vypijem viac ako 2 dávky denne (napr. 3, 4 šálky, podľa zalievanie), tak spôsobuje naopak kŕče, ale "klasické", ako typická kŕč v lýtku, az takého potom môžem paradoxne dostať ten "môj". Čo sa týka ženšenu, skúsil som ženšen TaiwanTCM Liang , všeobecne na všetky lieky, čaju a pod. reagujem citlivo a hneď pár hodín po užití viem, na čom som, skúšal som pol plátku ženšenu, dnes celý, celý je moc ... Ženšen nižšej kvality (sušený koreň) zaliaty vriacou vodou s pridaním nechtíka, vylúhovaný cca 10 min a potom opäť zaliaty na cca 2-3 min ... tiež robí svoje. Hlavne ženšen v zmysle tlmiacich účinkov neurologických liekov, aj to by som podľa doktora mohol užívať 5 násobné dávky ... :-) no to už by som si s Vami nepísal ... Z týchto dvoch dávok môžem povedať, že ženšen 6-ročný je silnejšia, budem skúšať a porovnávať a dám info. Príjemný deň, Milan.

Vážený Milane,

my sme sa našli. Vy ste obdarený extroverzia a ja zase ochotou Vám odpovedať.

Dovoľte mi zopakovať, že ma veľmi teší Váš záujem a teší ma aj to, že Vám ženšen prospieva. Je to pre mňa zadostučiněním, pretože dnes sa v medicíne stále ešte kladie dôraz predovšetkým na lieky syntetické, ktoré sú čím ďalej tým drahšie, zatiaľ čo u ženšenu lekári stále ešte pochybujú dokonca aj o jeho účinnosti ako takej. Pritom aj napriek relatívne vysokej cene v porovnaní s bežnými bylinnými sú ženšenový panaxosidy na váhu podstatne lacnejšie než syntetické účinnej látky - keď si vezmete do ruky dobre vysušený červený ženšenový koreň , až 20% jeho hmotnosti tvoria čistej účinnej látky.

Čo sa týka Vašich ďalších dotazov, v zásade sa zhodujú s tými, ktoré ste mi položil vo svojom prvom liste. Odpovede na ne by ste pri pozornom čítaní našiel už v mojej prvej odpovedi, môžem Vám ich ale podať viac po lopate. Neviem, či sme sa správne pochopili s tým fajčením. Mojím návrhom práve bolo to, aby ste nikotín ako liek vyskúšal, nie však nutne inhaláciou dymu. Nikotín je vo väčšine prípadov škodlivý, ale v určitých prípadoch pomáha. Medzi ne patrí aj niektoré neurologické problémy týkajúce sa dopamínových dráh. Nikotín zmieňujem čisto kvôli tomu, že väčšina lekárov si na neho v úlohe lieku nespomenie. Dá sa užívať perorálne, transkutánne, alebo k bezpečnej inhalácii existuje tzv. Elektrická cigareta - bezdýmný inhalátor nikotínu.

Na problémy s Vašou rodinou som odpovedal mlčaním - nutnosť sťahovania je jasná, finančné problémy sú dnes v Strednej Európe skôr pravidlom. Tento problém nemá žiadne jednoduché riešenie. Váš život som rozoberať nechcel. Keď sa kapitán Scott pred 100 rokmi vracal z južného pólu, zastihla jeho výpravu polárna noc a snehová víchrica s teplotami -40 ° C. Výprave došli zásoby a navyše im omrzli nohy. Zvažovali samovraždu, ale dohodli sa, že zahynú prirodzenou smrťou za pochodu. Urobili však ešte niečo iné - utáborili sa, zaliezli do spacákov a postupne v nich pomrzli. Scott ako jediný sa po týždňovom čakanie na lepšie počasie pokúsil vstať - našli ho zmrznutého v rozopnutom spacáku. Pane Milane, ak nemôžete nič robiť, rozopnite si aspoň spacák. Alebo sa prispôsobte, ako spievajú Smoljak a Svěrák.

Mlčaním som tiež pominul stupňom neurofyziologickej podstatu pôsobenia čajovníka na Vašu dyskinéza, pretože som sa hanbil splietať hypotézy o tom, čo si netrúfajú vysvetliť zatiaľ ani špecialisti. Ale aby ste ma neupodozrievala že blafuje, pripájkujeme obrázok zapojenie dopamínové dráhy z recentné špekulatívne publikácie ( Lisman2008cfu , obrázok vpravo) a od neho odvodený môj vlastný špekulatívny návrh pôsobenie čajovníkového kofeínu a teaninu na túto dráhu (obrázok nižšie). Môžete si napríklad všimnúť, že na mojom nákrese kofeín pôsobí aktivačne na P2X receptory inhibičných interneurón (a potenciálne celého reťazca inhibičných interneurón), ako aj na samotné pyramídové bunky, ktoré predstavujú dátový výstup mozgovej kôry. Možno si predstavovať, že čajovníkový kofeín v nízkych dávkach aktivuje nielen pyramídovú bunku, ale aj inhibičný interneurón, ktorý však svojou zvýšenou aktivitou pyramídovú bunku utlmí tak, že táto je ešte menej aktívny, ako keby v mozgu žiadny kofeín nebol, čím sa Vaše kŕče oslabí . Pri vysokej koncentrácii kofeínu je ale aktivácia pyramídové bunky tak silná, že ani zvýšený tlmivý účinok interneurón ju neubrzdí a kŕče sa zosilní. To je ale iba jedno z desiatok možných vysvetlení. Podobným spôsobom možno uvažovať aj o teaninu, ktorý vraj zvyšuje úroveň inhibičného neurotransmiteru GABA. To, či je u Vás účinnou látkou kofeín alebo teanin môžete zistiť tým, že skúsite kávu. Ak káva nezaberie, ale čaj áno, sú pre Vás kľúčové práve látky špecificky čajovníkové. Potom by bolo pochopiteľné aj to, že pozorujete rozdiely medzi rôznymi (čajovníkovým) čaji. Zvlášť tzv. Biely čaj, ktorý si pochvaľujete, by mal mať vyšší pomer teaninu ku kofeínu. Najvyšší obsah teaninu má vraj japonský čaj Gyokuro.

Na schéme z Lismanova článku (vpravo hore) si ďalej môžete všimnú písmená "ACh" na štvorcovom neurónu modrozelenej farby. Znamenajú acetylcholín a práve na centrálne acetylcholínové receptory pôsobí nikotín, o ktorom som hovoril predtým.

dopamín schema moje

Dúfam, že moje Mechanistické špekulácie neboli úplne nezrozumiteľné. Poznal som neurofyziológ, ktorý trpel dyskinézou podobnú tej Vašej. Bol to veľmi inteligentný človek, ktorý mal k štúdiu zrejme Pasteurovskou motiváciu aiz úcty k som spísal túto podrobnejšie odpoveď.

-boris-

| 30.1.2018