Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Bazalka posvätná (Ocimum sanctum)

Bazalka posvätná (Ocimum sanctum, Ocimum tenuiflorum)
Bazalka posvätná (Ocimum sanctum)

Bazalka posvätná (Ocimum sanctum L., novo Ocimum tenuiflorum L.), čiže Tulsa, je jedným z najdôležitejších adaptogénov Ajurvédy a TČM. K jej obsahovým látkam patria eugenol, kyselina rozmarínová, apigenin, myretenal, luteolín, salvín, β-sitosterol a mnohé ďalšie. Recentným prehľady o tejto rastline sú Cohen2014tos a Mondal2009sbs - dokumentujú jej protizápalové, cytoprotektívny, antidiabetické a mnohé ďalšie účinky. Na protinádorové účinky sa sústreďuje prehľad Baliga2013osh . Jej semienka predbehne známa chia semienka (semená bazalky vo vode tiež gélovité napučí) a liečivý olej z ných je tiež výnimočný tým, že je zdrojom omega-3 nenasýtených mastných kyselín, viď prehľad Singh2007bao . Tulsa je vysoko odporúčaným adjuvans pri diabete ( Suanarunsawat2016aaa ), pri ktorom okrem iného zlepšuje metabolizmus lipidov ( Husain2015aeo ). Tento krátky odstavček sa iba letmom dotyku hlavných indikáciou bazalky posvätnej, ale zďaleka nevystihuje, ako silno zázračná táto pýcha Indie, Ajurvédy aj čeľade hluchavkovitých je. Bazalka posvätná je dokonca liečivejšia než bazalka pravá , ktorej možno v čas hladu a vojny Tulsa nahradiť. Je vhodná k dennej konzumácii

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.