Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Bazalka posvätná (Ocimum sanctum L.)

Bazalka posvätná je pod názvom Tulsa jedným z najdôležitejších adaptogénov Ajurvédy. Používa sa tiež v TČM. Navyše patrí do zázračnej čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). K jej obsahovým látkam patria eugenol, kyselina rozmarínová, apigenin, myretenal, luteolín, salvín, β-sitosterol a ďalšie.

Recentným prehľady blahodárnych účinkov bazalky posvätné sú Cohen2014tos a Mondal2009sbs , podľa ktorých má táto rastlina protizápalové, cytoprotektívny, antidiabetické a mnohé ďalšie účinky. Prehľadom protirakovinových účinkov bazalky posvätné je Baliga2013osh . Adaptogénne účinky oleja zo semien Tulse rozoberá Singh2007bao . Antidiabetické účinky Tulsa dokumentuje Suanarunsawat2016aaa , účinok proti nerovnováhe lipidov pri diabete Husain2015aeo .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.