Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Kofeín

Milujem chuť kávy a som kofeinista, ktorý si od kávy prakticky nevie odvyknúť. To by ale nebol problém, ak by bol kofeín prospešný alebo neutrálne. V tomto pripravovanom článku by som chcel rozobrať otázku, do akej miery a ak áno, tak z akých dôvodov by bolo nutné svoj osobný príjem kofeínu obmedzovať.

Za starých dobrých totalitných časov v ČSSR platíval kofeín a kafíčkování za nezdravý luxus podobne ako fajčenie. Kofeín sa považoval za stres a krvný tlak zvyšujúce stimulant, ktorý nebol bez závažných dôvodov indikovaný a ktorý lekári starším pacientom radi zakazovali.

Dnes sa situácia obrátila a negatívne vlastnosti kofeínu akoby vymizli z radaru. Paralelne s tým sa objavili koferinové bomby v podobe energetických nápojov. Spoločne s mojím kofeinismem ma to vedie k otázke, nie som ak svedkom obchodno-evolučného javu, ktorého celkový vplyv na spoločnosť a taktiež moje osobné zdravie je negatívny. Toto však nepredkladajú dopredu ako záver. Je mnoho malých fytochemikálií, ktoré sú vyložene prospešné - napríklad antioxidant kyselina kávová. Kofeín mi je ale podozrivý tým, že sa príliš podobá nukleotidové báze adenínu, ktorá je v biochémii všadeprítomná a navyše sa podieľa na stavbe DNA.

Kofeín preukázateľne zvyšuje duševnú čulosť a bdelosť , ale robí tak alosterickým vplyvom na adenozínové receptory, ktoré po čase desenzitizují, vyžadujú vyššie dávky a po vysadení kofeínu spôsobujú opačný účinok - abnormálne ospalosť a ďalšie príznaky.

Dopísanie tohto článku bude vyžadovať ďalšie štúdium literatúry.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.