Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Warfarín

Warfarín je účinný paracelsovský antikoagulačný liek , ktorý vo vysokých dávkach slúži v inom priemyselnom odvetví ako jed na potkany. Mechanizmom smrti je vnútorný vykrvácanie. Ako jed warfarín vyniká tým, že kvôli neskorému pôsobenia si ho hlodavce nedajú do súvislosti s chuťou nástrahy, a tiež tým, že proti nemu existuje 100% protijed: vitamín K.

Často spomínaná interakcie ženšenu s warfarínom neexistuje ( Zhu1999pig , Vaes2000iww , Lee2010ibw ). Teoretici propagandy vedia, že ohováranie nemusí byť ani za mak pravdivá k tomu, aby sa dala šíriť. Zvlášť nepoctivé ohováranie sú pritom relatívne účinnejšie, pretože slušní ľudia nepočítajú s tak veľkým rozdielom medzi ohováraním a realitou.

Ženšen sám sám má mierny antikoagulačný účinok , avšak ako adaptogén nie je ani vo vysokej dávke jedovatý. Nie je tak účinným antikoagulačným liekom ako warfarín, ale má iné vysoko prospešné vlastnosti, vďaka ktorým je u ľudí postihnutých srdcovými a cievnymi ochoreniami vysoko žiaduce. Cievam ženšen prospieva hlavne tým, že uľahčuje produkciu oxidu dusnatého (NO) v cievnom endotelu, čím pomáha znižovať zvýšený krvný tlak a zlepšuje regeneráciu ciev . Svojim protizápalovým účinkom navyše ženšen chránia srdce aj mozog pred ischemickým poškodením pri už rozvinutom infarktu. Ženšen účinok warfarínu nenarušuje, ale svojím ochranným účinkom ho vhodne dopĺňa.

| 30.1.2018