Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Čo všetko sa označuje ako leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum)

Druh Ganoderma lucidum je agregátom niekoľkých príbuzných nerozlíšiteľných druhov, správne sa teda má písať Ganoderma lucidum agg . Z hľadiska obsahových látok sa G. lucidum líši od iných druhov rodu Ganoderma obsahom triterpenoidov (ganoderových kyselín a pod.) A špecifických polysacharidov ( Paterson2006gtf ). Aj v rámci druhu G. lucidum môže obsah špecifických triterpenoidov podľa zdroja kolísať až 3-násobne ( Lu2012qds ).

Dobrá povesť LESKLOKORKA vedie k tomu, že o výrobky s nálepkou "leskokôrka lesklá" alebo "Ganoderma lucidum" nie je na trhu núdza. Musíme si ale dať pozor na to, čo presne sa pod touto nálepkou skrýva. V zásade existujú štyri kategórie výrobkov označovaných ako leskokôrka (Ganoderma):

 1. Sušená plodnice LESKLOKORKA lesklé.
  Jediným tradičným spôsobom užívania lesklokôrovky je užívanie sušené plodnice a extraktu z nej , či už samostatne, alebo v zmesi s inými liekmi. Môže to byť plodnice celá, krájaná, alebo prášková. Prášok môže byť buď voľný alebo balený v kapsuliach, ktoré sú označené ako prášková plodnice. Vyššieho obsahu účinných látok v hubovom prípravku sa docieľuje extrakciou. Plodnicové extrakty môžu byť buď tekuté, alebo koncentrovanej v práškovej forme. Leskokôrka sa v prírode vyskytuje zriedkavo a preto sa plodnice k predaju prakticky vždy pestujú na drevených klátoch v osobitných pěstírnách .
 2. Výrobky z mycélia a primordia.
  Mycélium tu znamená podhubie LESKLOKORKA lesklé vypestované in vitro (tj. Umelo). Leskokôrka je dlhoveká a pestovaním jej mycélia in vitro sa výroba hubovej biomasy skráti na niekoľko dní. Slovo primordium (zárodky plodníc) označuje hrbolčeky, ktoré sa asi po 7 dňoch rastu začnú objavovať sa na povrchu agaru. Z tých by za normálnych okolností neskôr vyrástli plodnice. Mycélium a primordium sa potom spracováva extrakciou a balia vo forme kapsúl alebo tabliet. V tradičnej čínskej medicíne tento spôsob výroby nemá oporu.
 3. Výtrusný prach LESKLOKORKA lesklé.
  Nejedná sa o tradičný výrobok. Výtrusný prach väčšinou získava ako vedľajší produkt pestovanie plodníc, pod ktorými sa v každej pěstírně v priebehu ich rastu hromadia. Výtrusný prach síce obsahuje podobné účinné látky ako plodnice, tie sú ale uzavreté vo Výtrusný obale (sporodermu) a tým sú menej dostupné. Kvantitatívne obsahuje viac tukov a menej proteoglykánov (špecifických "polysacharidov"). Jeho výhodou je dobrá granulometria: malá, uniformné veľkosť, čo ho robí vhodným pre kozmetiku napr. Ako púder.
 4. Výrobky s prídavkom LESKLOKORKA lesklé: káva, zubná pasta, instantný zmesi atď.
  Účinnosť týchto výrobkov (v porovnaní s bežnou práškovanou plodnice) závisí na tom, v akom množstve a kvalite bola do nich leskokôrka lesklá pridaná. U výrobkov obsahujúcich ďalšie účinné látky (napr. Kofeín pri káve s leskokôrka) sa navyše uplatní aj tieto, čo je nutné pri ich užívaní vziať do úvahy. Tieto výrobky zvyčajne nie sú určené na liečbu a leskokôrka v nich obsiahnuté máva skôr sekundárne význam vzhľadom na hlavnú funkciu výrobku.

Ďalším zdrojom neurčitosti je u LESKLOKORKA taxonómie, alebo skôr konkrétne druhovej určenia v rámci taxónu Ganoderma lucidum agg. , Ktoré môže mať vplyv na obsah účinných látok.

| 30.1.2018