Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum)

leskokôrka, ganoderma, reishi, lingchi
leskokôrka lesklá
leskokôrka lesklá

Leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst), tiež huba reiši (angl. Reishi) alebo ling-či (pchin-jin ling-chi) je známa tradičné liečivá huba a modelový hubový adaptogén. Leskokôrka je vysoko liečivá. Prakticky sa využíva hlavne pri rakovine, čo je však škoda, pretože ako adaptogén pomáha aj proti mnohým ďalším civilizačným chorobám vrátane zápalov, infekcií, hypertenzia, depresia a impotencia.

O obsahových látkach lesklokôrovky

Tí z vás, ktorí čítali, ako detailne postupujem u modelového rastlinného adaptogénu ženšenu , by mohli čakať, že aj u lesklokôrovky začnem vysvetľovať jej triterpenoidy (ganoderovej kyseliny), seskviterpeny (ganomastenoly) a špecifické lesklokorkové polysacharidy. Ale kdeže.

ganoderovej kyselina B
ganoderovej kyselina C
ganomastenol A

Nemusím vysvetľovať farmakodynamiku lesklokorkových triterpenoidov, pretože je rovnaká ako u ženšenu - tieto látky jednoducho v háve steroidných hormónov prelezú všetkými membránami až do bunkového jadra, tam sú na rozdiel od inak vyzerajúcich molekúl uvítali a priamo na jadrových receptoroch si odvedú svoju modulačné prácu. Ale pôsobí aj na membránové receptory, čomu sa hovorí neurosteroidní pôsobenia. Keď na neurosteroidní pôsobenie neveríte, nebudem vám nič vysvetľovať - môžete si ho priamo ochutnať . Keď neveríte, že leskokôrka proti rakovine pôsobí omnoho viac, než bežné huby s ich nešpecifickými polysacharidy a ergosterolu, neverte a žite blaze. Ak si myslíte, že tu budem nastudovávat a vám prezentovať taxonómiu, životný cyklus a rôzne formy tejto huby - stopkaté s klobúkom, parůžkovité, terčovité, sediace, jánevímjaké - tak nie, ani ma nehne.

leskokôrka lesklá - Stopka forma
stopka forma
leskokôrka lesklá - parůžkovitá forma
parůžkovitá forma
leskokôrka lesklá - prisadol bez stopky
sediace forma bez stopky
leskokôrka lesklá - vyzerá ako forma
vyzerá ako forma

Keď si myslíte, že vám za autoritu budem dávať Dr. Russela Patersona ( Paterson2006gtf ), ktorý je uznávaným európskym odborníkom na lesklokôrovka a jej príbuzných, tak huby. Namiesto neho vám dám za autoritu úplného blba - seba. Keď starnete, keď na vás lezú vírusové ochorenia, keď máte vnúčatá a nechcete príliš skoro odísť do Mexika (ako hovoria Američania), tak verte mne a nikomu inému, že sa vám oplatí pestovať a pravidelne v práškovej forme užívať lesklokôrovka z dobrého genetického zdroja. A komu sa nepáči, že mi má veriť, ten nech sa ide spýtať na názor Palivce z krčmy U Fleků, ktorý určite prispeje svojím "Nech žije voľná myšlienka!"

O dostupnosti LESKLOKORKA

Z hľadiska dostupnosti však máte aj iné možnosti. Ona sa totiž táto huba nepestuje zrovna ľahko. Než by ste sa to úspešne naučili, uplynulo by niekoľko rokov. Hotové, vypestované plodnice si môžete veľmi lacno kúpiť z Číny, lepšie z Taiwanu. Ich práškovanie vám zaistí ktorýkoľvek lekárnik, ktorý má stále svoju česť a ešte zo zadného traktu svojej lekárne do starého železa neodvezl práškovacie prístroj na rastlinnej (a hubové!) Drogy. Týmto spôsobom získate 100% lesklokorkový prášok veľmi lacno.

Na svete sú momentálne len dva dobré genetické zdroje tejto huby: Východná Ázia (Japonsko, Taiwan) a USA (Paul Stamets). Vo Východnej Ázii som plánoval, že distribúciu lesklokôrovky z dobrých genetických zdrojov zabezpečím ja. To mi ale - pretože som úplný blb - nevyšlo. A tak vám dnes pragmaticky zostáva len Paul Stamets z USA a jeho firma Fungi Perfecta, odkiaľ si môžete sadbu geneticky kvalitné lesklokôrovky objednať.

A čo je to dobrý genetický zdroj? To vám nepoviem. Ale poviem vám, čo je to zlý zdroj. Čo myslíte, čo je toto za huba? Asi žiadny český hubár by na obrázku vpravo nespoznal plamienku sametonohou:

plamienku sametonohá
plamienku sametonohá
domestikácie domestikácie
enoki
enoki

Tieto vyblednuté, vytiahle nite sa vo Východnej Ázii nazývajú enoki a majú aj svoje výhody: napríklad sa ľahko krája do polievky. Ale vôňa, chuť a vôbec, no proste lesné plamienku sametonohá je v porovnaní s enoki neba a gajdy. Tomuto javu sa hovorí domestikácie. Aziati si napríklad sťažujú, že európski bieli bravy sú menej chutné ako čierna ošípané ázijská. To je pravda. Osobne som spoznal jedno čierne ázijské prasa, ktoré žilo v budhistickom či akom chrámu spojenom s reštauráciou. Nebolo to také malé čínske prasa, tohle vyzeralo skôr ako plne urastený čierny diviak s prerednutými štetinami a bavilo návštevníkov vedomostí čísloviek - rypákom púšťalo a zastavovalo pákový vodovodný kohútik toľkokrát, akú čínsku číslovku hosť vyslovil. (Odmenou mu boli sladké zemiaky a iné pochúťky od stola.) Avšak tak veľký rozdiel ako medzi ázijskou a našou plamienku sametonohou medzi tými čiernymi a bielymi ošípanými rozhodne nie je. A o inteligencii ázijských čiernych psov, ktorí sa vo svorkách voľne pohybujú mestom a na rušných križovatkách prechádzajú cez prechod na zelenú ako nejakí občania vám hovoriť nebudem vôbec.

U LESKLOKORKA predávané vo vyrastené forme si natoľko zrejmý stupeň degenerácie pestovatelia nemôžu dovoliť. Leskokôrka je totiž huba preslávená svojou nalakovanú krásou, vôňou a liekovo horkou chuťou. Ale akonáhle začnete vyrábať kapsule plnené práškom z mycélia , na ktorých je nádherná plodnice LESKLOKORKA iba vyobrazená, genetické degeneráciu v mene produktivity už nič nestojí v ceste. Leda tak dlhodobý obchodný záujem, či v konkurenčnom trhovom prostredí skôr charita. A práve túto charitu Dr. Paul Stamets prevádzkuje. Vedecká ambície tohto amerického mičurince nesiaha tak ďaleko, aby sa snažil vyšľachtiť nejaký superléčivý kultivar. Sústreďuje sa na to, aby sme pri pestovaní a pasážovania tejto huby neprišli aspon o tie vlohy, ktoré má jej divoká forma danej od otca Prírody. Okrem firmy Fungi Perfect môžete skúsiť napríklad lesklokôrovka TW proveniencie napríklad z Ariadne. Ale upozorňujem vás, že na leskokorku TW proveniencie Nedozeráme ja, ako som mal v úmysle, ale iba TW ministerstvo TČM. A blbosť kvitne aj tam.

O účinkoch LESKLOKORKA

A vedecké prehľady, napríklad Paterson2006gtf , si čítajte sami. Keď neviete anglicky, dnes už nemáte problém - použite Google Translate. Alebo lepšie, použite priamo Google Scholar a sami sa Brody morom tisícov a tisícov vedeckých článkov o lesklokorce. Sami rozhodujte, ktoré články z PubMed stojí za prečítanie. Môžete začať týmito pochybnými tvrdeniami:

Leskokôrka účinkuje proti zápalom ( Xu2011glp ), chráni mozog ( Zhou2012nep , Aguirremoreno2011glr , Ding2010gle , Zhang2011tna ), pečeň ( Sudheesh2012glp , Lakshmi2006aam , Jang2014heg , Jin2013peg , Wang2006aae , Kwon2011aaf ) a tráviacu sústavu ( Chen2011glp ). Svojim imunomodulačným účinkom pôsobí proti rakovine pečene , hrubého čreva ( Sliva2006glc , Liu2015aeg , Oka2010wef , Hong2004egl , Jedinak2011glt , Thyagarajan2010tfg , Hong2004egl , Liang2015imi , Liang2014glp , Liang2015imi ...) a iným druhom rakoviny . Zlepšuje hojenie rán ( Tie2012glp ) a nielen tým prispieva k liečbe cukrovky ( Li2011aeg , Wang2012enp , Zheng2012glp , Tie2012glp , Teng2012hem , Fatmawati2011srg , Ma2015aeg ). Nejasný je jej účinok na angiogenézu ( Cao2006glp , Li2012gas , Stanley2005gls ) a zlepšenie spánku , ale zdá sa, že predsa len pomáha predchádzať nežiaducim metabolickým následkom obezity ( Seto2009nhe , Chang2015glr , Thyagarajansahu2011rmb , Ko2008ats , Wu2016glb ), čo však tlsťochov nezbavuje povinnosti sebadisciplíny. Je tiež antioxidantom ( Mohsin2011daa ), hoci nie tak silným, ako príbuzný rezavec šikmý . Má tiež mierne antibiotické účinky ( Vazirian2014ael ).

Študujte jej farmakokinetiku, ktorá ukazuje ako sa jej triterpenoidy pekne vstrebávajú ( Guo2012imc ). A až budete vedieť, čo stojí za prečítanie a čo nie, sami liezť do zadnice inštitúciám, aby ste mali k dispozícii fulltext. A potom o tom napíšte odborný web, ktorý bude určite lepší ako ten môj. Áno. Nevedecká TČM lesklokôrovka považuje za zázračnú . Je tam toho. Slovo zázračný tu nájdete na každom kroku. Ako moji stáli čitatelia už iste viete, že toto adjektívum uprednostňujú pred výrazy Superovoce, superzelenina, superbylina. A že hovorím, že pre svojho spokojného zákazníka je každá bylina zázračná. A že môj verdikt o lesklokorce lesklé a přifařených druhoch LESKLOKORKA znie, že tieto huby sú významne zázračnější, ako iné zázračné huby. Howgh.

| 30.1.2018