Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum)

leskokôrka, ganoderma, reishi, lingchi
leskokôrka lesklá
leskokôrka lesklá

Leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst), tiež huba reiši (angl. Reishi) alebo ling-či (pchin-jin ling-chi) je veľmi známa liečivá huba a modelový hubový adaptogén. Leskokôrka je vysoko liečivá. Prakticky sa využíva hlavne pri rakovine, čo je však škoda, pretože ako adaptogén pomáha aj proti mnohým ďalším civilizačným chorobám vrátane zápalov, infekcií, hypertenzia, depresia a hlavne diabetu.

obsahové látky

Tí z vás, ktorí čítali, ako detailne popisujem modelový rastlinný adaptogén ženšen , by mohli čakať, že aj u lesklokôrovky začnem vysvetľovať jej jeden po druhom jej triterpenoidy (ganoderovej kyseliny), seskviterpeny (ganomastenoly) a špecifické polysacharidy. Kdeže.

ganoderovej kyselina B
ganoderovej kyselina C
ganomastenol A

Nemusím vysvetľovať farmakodynamiku lesklokorkových triterpenoidov, pretože je rovnaká ako u ženšenu - tieto látky jednoducho v háve steroidných hormónov prelezú úplne všade. Preniknú všetkými membránami až do bunkového jadra, kde sú ako steroidy uvítali a je im umožnené pôsobiť na najvyššej úrovni - na jadroví receptory, teda spínače riadiace transkripciu DNA. To je tajomstvo triterpenoidov. Môžu však pôsobiť (a zhusta pôsobí) aj na nižšej úrovni - na membránové receptory. Keď sa triterpenoidy miesto prepínanie DNA obťažujú pôsobením na nižších úrovniach, hovorí sa tomu neurosteroidní účinok. Keď na neurosteroidní účinok neveríte, nemusíte - môžete si ho priamo ochutnať . Keď neveríte, že leskokôrka je viac protirakovinová, než priemerné lesné huby s ich nešpecifickými protirakovinovými β-glukány a ergosterolu, nemusíte. Ak si myslíte, že budem nastudovávat a prezentovať taxonómiu, životný cyklus a rôzne formy lesklokôrovky - stopkaté s klobúkom, parůžkovité, terčovité, sediace, jánevímjaké - tak nie, ani ma nehne. Sami si zisťujte, koľko má rod leskokôrka podrodu, druhov a odrôd a ako sa od seba líšia.

leskokôrka lesklá - Stopka forma
stopka forma
leskokôrka lesklá - parůžkovitá forma
parůžkovitá forma
leskokôrka lesklá - prisadol bez stopky
sediace forma bez stopky
leskokôrka lesklá - vyzerá Ako forma
vyzerá ako forma

Keď si myslíte, že sa budem oháňať autoritou Dr. Russela Patersona ( Paterson2006gtf ), ktorý je európskym odborníkom na túto hubu, tak huby. Namiesto neho vám dám za autoritu úplného blba - seba. Keď starnete, stávate sa podozrievavým. Keď na vás lezie rakovina, diabetes, ateroskleróza a vírusy, keď máte vnúčatá a nechcete tak skoro do Mexika, tak verte mne a nikomu inému, že sa vám oplatí pestovať a v práškovej forme užívať lesklokôrovka z dobrého genetického zdroja. A komu sa nepáči, že mi má veriť, ten nech ma konzultuje Palivce z krčmy U Fleků, ktorý určite prispeje svojím "Nech žije voľná myšlienka!"

zdroje LESKLOKORKA

Pestovať a pravdelně v práškovej forme užívať lesklokôrovka je pekná teória, ale prax môže oneskorovať. Ona sa totiž táto huba nepestuje zrovna ľahko. Než by ste sa to naučili, uplynulo by niekoľko rokov. Čo urobíte? Kúpite si hotové, už vypestované, lacné plodnice z Číny, či lepšie z Taiwanu. Napráškuje vám je ktorýkoľvek lekárnik, ktorý má stále svoju česť a ešte zo zadného traktu lekárne do šrotu neodvezl mlynček na rastlinné materiály. Týmto spôsobom získate 100% lesklokorkový prášok cena / výkon optimálnym spôsobom.

Na svete sú momentálne len dva dobré genetické zdroje tejto huby: Japonsko (vrátane Taiwanu) a USA (Dr. Paul Stamets). Dr. Paul Stamets nie je doktor medicíny, ale akademický mykológ. Vo Východnej Ázii som plánoval, že distribúciu lesklokôrovky z dobrých genetických zdrojov zabezpečím ja. To mi ale - pretože som, ako som už spomínal vyššie, úplný blb - nevyšlo. A tak vám dnes pragmaticky zostáva Dr. Stamets, od ktorého firmy Fungi Perfect si môžete sadbu lesklokôrovky z geneticky kvalitnej línie objednať.

A čo je to dobrý genetický zdroj? To vám nepoviem. Ale poviem vám, čo je to zlý zdroj. Čo myslíte, čo je toto za huba? Asi žiadny český hubár by na obrázku vpravo nespoznal plamienku sametonohou:

plamienku sametonohá
plamienku sametonohá
domestikácie domestikácie
enoki
enoki

Tieto vyblednuté, vytiahle nite sa v Ázii nazývajú enoki a majú aj svoje výhody: napríklad sa ľahko krája do polievky. Ale vôňa, chuť a vôbec, no proste lesné plamienku sametonohá je v porovnaní s enoki neba a gajdy. Tomuto javu sa hovorí domestikácie. Aziati si napríklad sťažujú, že európski bieli bravy sú menej chutné ako čierna ošípané ázijská. To je pravda. Osobne som poznal jedno čierne ázijské prasa, ktoré žilo v čínskom chráme spojenom s reštauráciou. Nebolo to také to malé čínske prasa, vyzeralo skôr ako plne urastený čierny diviak s prerednutými štetinami, a bavilo návštevníkov vedomostí čísloviek - rypákom púšťalo a zastavovalo pákový vodovodný kohútik toľkokrát, akú čínsku číslovku hosť vyslovil. Odmenou mu boli sladké zemiaky a pochúťky od stola. Avšak tak veľký rozdiel ako medzi enoki a našou plamienku sametonohou medzi čiernymi a bielymi ošípanými rozhodne nie je. A o inteligencii ázijských čiernych pouličných psov, ktorí chodia vo svorkách a na rušných križovatkách prechádzajú na zelenú ako nejakí občania, vám hovoriť nebudem vôbec.

Pestovaná leskokôrka nie je tak degenerované ako enoki. Je totiž preslávená nalakovanú krásou, vôňou a chuťou, takže by zákazník vyblednutú plodnice nekúpil. Ale akonáhle začnete vyrábať kapsule plnené práškom z mycélia , tak pokroku už nestojí v ceste nič. Leda vedecká charita, ktorú prevádzkuje už vyššie spomínaný Dr. Paul Stamets. Ambície tohto amerického mičurince nejdú tak ďaleko, aby sa snažil vyšľachtiť nejaký superkultivar. Sústreďuje sa hlavne na to, aby sme v umelých pěstírnách pri pasážovania neurobili z lesklokôrovky nalakované enoki. Pestovaná leskokôrka taiwanskej proveniencie je k dispozícii napríklad z online obchodu Ariadne, avšak Nedozeráme na ňu ja, ale iba taiwanskej ministerstvo TČM. Súďte sami ...

Zdravotné účinky LESKLOKORKA

Keď si myslíte, že vám tu inými slovami převyprávím vedecký prehľad Dr. Russela Patersona Paterson2006gtf , či novšie prehľady, tak nie. Už nežijeme v čase, keď bola gramotnosť a znalosť svetového jazyka privilégiom učencov. Dnes máme Google, Google Scholar aj Google Translate. Môžete sa demokraticky rozhodnúť, ktoré z 1500 (číslo z r. 2018) závažných vedeckých článkov o lesklokorce čítať a ako vykonať ich exegéze. Ale vy ste túto stránku dočítali až sem? Vás predsa len zaujíma môj názor? Môj idiosynkratické výťah pochybných tvrdenia o tejto poverami opradené hube? Tak aby ste nepovedali, krátke kázne:

Leskokôrka lesklá je huba ultrazázračná a superléčivá. Überhouba. Adaptogén. Čínsky, japonský a taiwanský kultúrne symbol, asi ako hubárčenie je kultúrne symbol Čiech, Poľska a Východnej Európy. Jej triterpenoidy sa ľahko vstrebávajú ( Guo2012imc ). Leskokôrka lesklá:

Nejasný je jej účinok na angiogenézu ( Cao2006glp , Li2012gas , Stanley2005gls ) a zlepšenie spánku , len mierne pomáha pri chudnutí a redukčnej diéte ( Seto2009nhe , Chang2015glr , Thyagarajansahu2011rmb , Ko2008ats , Wu2016glb ) a je antioxidantom ( Mohsin2011daa ), hoci zďaleka nie tak silným, ako treba rezavec šikmý . Má tiež mierne antibiotické účinky ( Vazirian2014ael ). A už som hovoril, že nie je len protirakovinová, ale aj antihyperglykemické? že

  • uľahčuje výlev inzulínu,
  • znižuje glukózu blokáciou tyrozín fosfatázy, aldóza reduktázy, α-glukozidázy a ďalších enzýmov,
  • pozitívne mení génovú expresiu,
  • blokuje glukoneogenézu a
  • chráni bunky pred autoimunity aktiváciou FOXP3 + T reg lymfocytov?

Že v opačnom prípade nám prehľad Ma2015aeg o lesklokorce pri diabete klame? Howgh.

| 2008 - 28.10.2018