Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen pravý (Panax ginseng)

najsilnejší tonikum TČM a vysoko účinný modelový adaptogén

ženšen
Ženšen pravý (Panax ginseng)
ženšen pravý (Panax ginseng)

Ženšen pravý (Panax ginseng CA Meyer), tiež ázijský ženšen, či častejšie kórejský ženšen, angl. ginseng, čín. rený-šen (人蔘), kórejsky Insa, je modelový adaptogén, za ktorého objav vďačíme bylinkárskej tradíciu Ďalekého Východu. Tá bola už pred 2000 rokmi knižne zachytená v magickom systéme tzv. Tradičné čínskej medicíny (TČM), ktorý tradíciu chápe ako presné napodobňovanie učiteľov bez inovácií. Preto TČM nie je vedou. Účinky ženšenu pravého sú však reálne a vedecky dokázané , viď prehľad Christensen2009gcb . To isté možno povedať o ženšen americkom , viď prehľad Chen2008cpe . Len mierne sa líšia ďalšie druhy rodu Panax - ženšen notoginseng , ženšen japonský, ženšen vietnamský a ostatné málo používané druhy. Ak nie je uvedené inak, platia tu uvedené informácie aj pre nich. Neplatí však pre adaptogény nepatriace do rodu Panax, ktoré sa napriek tomu nesprávne označujú za "ženšen": indický ženšen, sibírsky ženšen, malajský ženšen, päťlistý ženšen, peruánsky ženšen ... ( Čo všetko sa označuje ako ženšen .)

Ženšen obsahuje niekoľko desiatok unikátnych, silne liečivých látok , ktoré tvoria viac ako 20% hmotnosti sušeného koreňa. Ide predovšetkým o steroidné saponíny panaxosidy a ginsenosidy , ktorých bolo v rode Panax popísané viac než 182 ( Christensen2009gcb ). Ostatné látky (polysacharidy, panaxynoly) sú tiež zaujímavé, ale účinku ženšenu väčšinou dominujú panaxosidy. Výborne sa uplatní v prevencii a liečbe civilizačných chorôb , ktoré sú dôsledkom záťaže kumulované v priebehu života. Sám je dlhoveký - dožíva sa cez 100 rokov, teda rovnako ako lesné stromy, pod ktorými rastie. V tajge a lesoch Ďalekého Východu ho však ohrozuje zber, takže staršie rastliny sú všetky preč. Divoký ženšen je prísne chránený a na liečebné účely sa pestuje. Kvôli steroidné povahe panaxosidů nastupujú jeho účinky pomalšie ako u kávy, čaju a iných bežných životabudičov. Je preto dobré poznať správny spôsob užívania ženšenu . Účinok zato vydrží dlhšie a nie je spojený s nespavosti, hypertenziou ani opicou, ktorú naopak potláča .

koreň ženšenu pravého

Koreň ženšenu je už vyše 100 rokov súčasťou nášho liekopisu a v lekárňach je k dostaniu pod názvom radix ginseng, skúste sa opýtať. Ale legrace stranou, ženšen sa k nám dováža z Ázie a podľa spracovania sa delia na biely a červený. Biely ženšen (ginseng radix albumu), totožný s radix ginseng nášho zoznamu liečiv, je praný, na slnku sušený koreň. Červený ženšen (ginseng radix rubra) je preparovaný niekoľkohodinovým parením v uzavretých nádobách, pričom dochádza k čiastočnej hydrolýze panaxosidů a čiastočné karamelizáciu sacharidov dávajúci hnedočervené sfarbenie. Po vysušení je tvrdý až sklovitý. Vôňa, chuť ani účinok sa touto úpravou neničí, ba naopak ešte zvýraznia. Čiastočná hydrolýza spôsobí mierny posun v panaxosidovém profile, ale panaxosidy tepelnú úpravu prestoje bez ujmy. Červený ženšen je preto podľa TČM viac teplý (jang). Je vysoko trvanlivý - v chladničke alebo mrazničke si zachováva plnú účinnosť po mnoho rokov.

Ženšen ako adaptogén

Ženšen sa oddávna považuje za životabudič a skutočne tak funguje. Podľa TČM patrí do kategórie rastlín dodávajúcich životnú silu - čchi. U nás sa takým rastlinám hovorí tonikum. Z hľadiska teórie je však tonikum nepresný pojem. K chemické analýze tonik TČM došlo až v 20. storočí, kedy teoretická inovácie v medicíne bola sprevádzaná objavy praktických biochemických látok. Teoreticky bol opísaný koncept stresu a adaptácie . Prakticky boli objavené konkrétne stresové hormóny (kortizol) a tiež v tejto súvislosti vznikol záujem o konkrétny farmaká, ktorá by zlepšovala adaptáciu, či už im budeme hovoriť akokoľvek. Modelovým zástupcom tejto kategórie sa stal ženšen, ktorého panaxosidy sú steroidné charakteru rovnako ako kortizol a mnohé ďalšie hormóny. Voľba ženšenu nebola prejavom iracionálne fascinácia naturalizmom. V 50. rokoch 20. storočia nebolo totiž ešte dnešného antagonizmu medzi prírodou a priemyslom. Za najspoľahlivejší zdroj liekov a antibiotík platila ešte stále príroda a socialistický priemysel s jeho dýmajícími továrňami bol ešte stále najlepším priateľom vlasti. Hlavným sponzorom výskumu adaptogénov bola Červená Armáda, ktorá spoznal, že vlasť a česť bude lepšie brániť vtedy, keď sa nebude schádzať na dovtedy bežných amfetamínov, ale na vedecky potvrdených prírodných stimulantoch. Adaptogény sú dodnes súčasťou denných prídelov vojsk Ruskej Federácie, pre ktoré sú rovnako typické ako žuvačky pre vojakov americkej.

Ženšen ako liečivo

koreň ženšenu pravého
červený koreň ženšenu pravého (ginseng radix rubra)

Ženšen je bezpochyby najslávnejší liečivá rastlina. Nevedecká TČM hovorí, že ženšen posilňuje čchi, pôsobí na poludníky srdce, sleziny a pľúc a tým zvyšuje produkciu telesných štiav, ktoré hasí smäd, pokojní myseľ a zlepšujú inteligenciu a tiež že ženšen lieči zrútenia spôsobené nedostatkom čchi, únavu , nechutenstvo, hnačka, dýchavičnosť , slabý pulz, potenie, diabetes , horúčkovité ochorenia, zábudlivosť , nespavosť a impotencii (obaja výroky z Chen2008cpe ). Vedecká medicína o ňom publikovala cez 8000 riadnych prác , viac ako o akejkoľvek inej rastline. Ženšen je modelová rastlina a modelový adaptogén. Obsahuje cez 180 druhov steroidných saponínov panaxosidů (pozri vyššie), ktoré z vôle otca Prírody nemajú toxické účinky, ale napriek tomu interagujú s mnohými signálnymi dráhami ľudského tela. Pôvodný intuícia, že steroidné panaxosidy pôsobí na steroidné receptory (nachádzajúce sa v bunkovom jadre) sa ukázala správna. Panaxosidy však pôsobí modulačné aj na membránové receptory. Toto tzv. Neurosteroidní pôsobenie je podstatou nootropického a protistresového účinku ženšenu. Ženšen pozitívne ovplyvňuje hojenie zranení a tým pomáha športovcom, na rozdiel od steroidných anabolík však pôsobí vyvážene. Vyhovie tak prísnym požiadavkám kladeným definíciou adaptogénu a môže byť modelom pre liečivá žiarivých zajtrajškov. Má navyše dve ďalšie dôležité skupiny účinkov: zlepšuje krvný obeh (bez zvýšenia tlaku!) A má výrazné imunomodulačné pôsobenie. heslovite:

Napriek všetkému býva ženšen pravidelne obviňovaný z neúčinnosti, magična a placebo efektu. Než kto tieto obvinenia vznesie, nech zváži, že panaxosidy sú rovnaké chemické povahy ako smrtiaci srdcové glykozidy náprstníka, konvalinky a krutikvětu cenného, ​​o ktorých efektívnosti lekári nepochybujú a ktoré tak radi používajú. Potenciál k účinku teda ženšen už na prvý pohľad má. Trochu racionálnejšie sa ženšen obviňuje z toho, že ho výskumníci príliš skúmajú a rastlinami menej slávnymi sa zaoberajú príliš málo. Tu si uvedomme, že koncept modelové rastliny je práve o tom, aby sa dokonale preskúmala, aj keď ešte nie sme s to venovať rovnakú pozornosť všetkým rastlinám. Na ženšen je čo skúmať. Len si prečítajte prehľady Christensen2009gcb , Attele1999gp , Choi2008bcp a novšie. Jeho panaxosidy vnikajú do úplne všetkých častí tela, významne interagujú so stovkami biomolekúl. K objasnenie ich účinku budú potrebné desaťtisíce pokusov. Ženšen tiež ovplyvňuje veľa chorôb, čo vyvoláva potrebu tisícov aspoň zvieracích štúdií. Z opačného hľadiska býva ženšen obviňovaný z toxicity, presnejšie z liekových interakcií a nežiaducich účinkov (predráždenosť, nespavosť, "ginseng abuse syndrome"). K tomu hovorím toľko: Získajte s ním skúsenosti. Skúste užiť 5, 10, 20 alebo 50 gramov denne. Bez obáv - neuškodíte si, neotrávíte sa. (Pozri aj návod na užívanie ženšenu .) Potom budete môcť bez neistoty odporúčať dvoch až čtyřgramové dávkovanie iným.

Ženšen ako zázračná bylina

Ženšen pravý divoký

Ten, kto skutočne čítal predchádzajúci odsek, chápe, že ženšen účinnosť nechýba. Lenže na účinnosť vám čarodejná verejnosť kašľa. Najslávnejšie liečivú rastlinu zmetie zo stola aj s celou medicínou. Vžyť lekári dlhodobo nerobia nič iné, než že kazí ľudský genofond. Iste, zúfalým pacientom nemožno zabrániť v tom aby liečivá a služby lekárov nakupovali, ale nie je už nutné, aby tieto boli tiež účinné. Ba naopak, čím horšie budú, tým lepšie. Mágia nevyžaduje účinnosť. Mágia vyžaduje jedinečnosť - roh nosorožca, tigrie kosť, netopierie blana, slávičí jazýčky ... Ženšen nezaviažu účinnosťou, ale tým, že divoko rastúca sa vyvažuje zlatom, dlho sa hľadá v hlbokých lesoch a potom z krajiny vytrháva pri mesiačiku povrazom uviazaným k chvostu svätojánskeho psa, aby vás krik vyšklbávanie rastliny nepripravil o zmysly. Dobrá. Kecám. Moc sa pozerám na Harryho Pottera. Ale čert ber presné znenie, ženšenový povery si s tými mandragorovými nijako nezaostávajú. Ženšen vraj zosobňuje horské duchmi, je šamanizmom priamo narvaný. Aj jeho názov人蔘je vraj čarodejný . A to nie je všetko. Je totiž aj všeliek, a tie bývajú len zázračné. Panax predsa znamená všehoj. Preto sa mu kedysi hovorilo všehoj ženšeňový. A div divoucí, on titulu "liek na všetky bolesti" tiež splní. Veď pôsobí proti zápalu a bolesti ! Len škoda, že pre neho Carl Linné nezvolil názov znamenajúce "analgetikum", ale hlúpe meno Panax ... Mladým čarodejniciam inak musím priznať, že nič neznamenajúce prívlastok "zázračný" mám radšej, než výrazy superzelenina, superbylina, Superovoce, ktoré mi až príliš pripomínajú Supermana. Takže ešte raz, prečo je vlastne ženšen zázračný? Magicky pýtali: Aké evolučnej dôvody vedú bylinu z hlbokých lesov na to, aby bola medicínsky všestranná, keď všetkými masťami mazané priemyselné lieky mávajú zvyčajne len jeden hlavný účinok? Tu len toľko, že odpoveď existuje a približujem ju inde .

| 2008 - 28.10.2018