Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Bylinné kombinácia TČM

Tu nájdete niekoľko dôležitých štandardných bylinných kombinácií TČM (tradičnej čínskej medicíny). TČM je síce nevedecká, ale zato má obrovské praktické skúsenosti. Teóriu TČM tu uvádzať nebudem hlavne preto, že plný výklad teórie jin a jang, štyroch telesných tekutín, piatich chutí (sladké甜, kyslé酸, horké苦, pálivé辣a slané咸), dvanástich meridiánov, prúdenie čchi a čínske teórie vzniku chorôb by bol nad mojou kompetencii. Nám šarlatánom postačí vedieť, že v TČM zmesiach ich zložky zastávajú štyri základné funkcie:

  1. kráľ (君, Jun, vyšlo. Džun)
  2. poradca (臣, CHEN, vyšlo. čen), čiže minister,
  3. sekretár (佐, zuǒ, vyšlo. cuǒ), čiže pomocník, a
  4. herold (使, shǐ, vyšlo. šǐ), čiže sprievodcu.

Teória TČM hovorí, že tzv. Kráľ je hlavná zložka zmesi - tá, ktorá najviac pôsobí na cieľovú chorobu. Radca buď (1) pomáha kráľovi liečiť túto cieľovú chorobu, alebo (2) lieči častou sprievodný chorobu cieľovej choroby, alebo oboje. Sekretár (pomocník) má tri funkcie: (1) Pomáha kráľovi a radcom, (2) pôsobí ako protijed proti toxickým a jednostranným účinkom hlavných zložiek (ak existujú), alebo (3) pôsobí opačne ako hlavné zložky. (Protichodné pôsobenie na tie isté fyziologické parametre je inak typickou vlastnosťou adaptogénov.) Napokon, herold (sprievodca) podľa TČM (1) vedie účinok do určených meridiánov a častí tela a (2) harmonizuje ostatné zložky (napr. Jin / jang). Tieto princípy možno ľahko ilustrovať na štvorzložkové zmesi si-Džun-dz-tang (lektvar štyroch vznešených). V tej je kráľom ženšen (posilňuje čchi a tonizuje slezinu), radcom Atraktylový koreň (tonizuje slezinu a odstraňuje vlhkosť), sekretárom pornatka kokosová (pomáha kráľovi a radcovia) a heroldom sladkého drievka čínska (harmonizuje účinok všetkých zložiek). Iný príklad: U trojzložkové zmesi dan-šen-in (šalviový nálev) je kráľom nominálna šalvia červenokořenná, radcom kardamom a sekretárom biely santal, herold nie je. Väčšina čínskych zmesí však obsahuje omnoho viac prísad, takže radcov, sekretárov, herold a dokonca aj kráľov môže byť viacero.

Väčšie a menšie lektvary

Všimnime si slová "väčší" (Tá,大) v čínskom názve generálneho posilňujúceho elixíru, ši-kuan-ta-bu-tang. TČM zmesi niekedy mávajú dve verzie: "menší" (Siao,小) a "väčšej" (Tá,大), na prísady zvyčajne bohatší. Nejde zvyčajne ani tak o lacnejšie a drahšie verziu toho istého lieku ako častejšie o dve rôzne zmesi na rôzne účely, ktoré iba zdieľa rovnakú nominálnu rastlinu. Príklad: menšie prorostlíkový lektvar, Siao-CAI-hu-tang, nie je iba okresané verzií väčšieho prorostlíkového elixíru, ta-CAI-hu-tang. Ide o dve samostatné zmesi, ktoré nemožno zamieňať. Všimnime si tiež, že princíp menších a väčších verzií elixíru sa niekedy objavuje, bez toho aby sa prívlastkami "menší" a "väčšej" v názve explicitne objavili. Tak napríklad minimalizovaná verzia generálneho posilňujúceho elixíru sa nevolá malý posilňujúce lektvar ani menšie posilňujúci elixír, ale lektvar štyroch vznešených, si-Džun-dz-tang, ktorý je základom mnohých ďalších kombinácií.

Počešťování TČM zmesou podľa princípov kampo

Názvy TČM zmesou nie je ľahké dobre počeštit. Učiť sa dá od Japoncov, ktorí prebrali fytoterapii TČM fytoterapii pod názvom kampo. Kampo nie je "japonská tradičná medicína". Na rozdiel od TČM, ktorá je nevedecká, je kampo vedecké a preplácané poisťovňou už od roku 1967. Kampo, ktoré používa väčšina (72%) japonských lekárov, sa striktne drží receptov TČM, až na prírodniny vzácne a ohrozené, ktoré nahrádza dostupnejšími japonskými prísadami . Kampo tiež deskriptívnu preklady mien zmesou do japončiny a tzv. Kampo číslo ako jednoznačný identifikátor zmesi (pozri základný zoznam ). Latinská mená zmesou, ktorá by bola dlhá a zložitá, sa nepoužívajú. Kampo čísla by bola pre ČR ideálne, avšak sú k dispozícii len u malého počtu najdôležitejších zmesí. K orientácii v plnom bohatstve zmesou TČM možné preto použiť len čínske znaky (dôvody pozri v samostatnom bode nižšie).

U čínskych zmesí sa niekedy stretávame s počešťováním á la čínska reštaurácia. Tak napríklad hlavné adaptogénne zmes TČM, š í-Kuan-ta-bǔ-Tang,十全大補湯, je v SR k mání pod názvom "desať oporných stĺpov" (pozri tcmbohemia.cz ). Tento názov považujem za príliš poetický. Podľa tohto mustry by bolo možné slovo si,士, preložiť ako "niekto, kto vie počítať od jedna (ㄧ) do desať (十)", pretože z týchto dvoch čísloviek znak士pozostáva. Ale deskriptivnější preklad SI (士) je "niekto, kto vie veľa vecí", stručnejšie "učenec". Číslovka 10 (十) totiž v čínštine znamená aj "veľa". Preto považujem za výstižnejší prekladať šia-Kuan-ta-bǔ-Tang deskriptívnej ako "širokospektrálny väčší tonizujúci lektvar", stručnejšie "generálny posilňujúci lektvar". Okrem presnosti by sme sa mali pri počešťování mien zmesou vždy snažiť o preklad priamo z čínštiny, nie z angličtiny. Preklady názvov zmesí do angličtiny sú poučné, ale otrocký preklad z angličtiny bez pochopenia významu čínskeho mená zmesi je nevhodný.

Substantívum liekové formy

Základné a najstaršej liekovou formou zmesou TČM je lektvar. Toto slovo považujem za najvýstižnejšie preklad znaku湯, táng [Than] v názvoch čínskych zmesí. Bežný význam znaku 湯 je vývar, polievka. V lekárstve však označuje odvar o mnohých prísadách, nižšie živočíchy nevynímajúc, často vysoko aromatický a silno koncentrovaný, ktorý u nás poznáme už len z ľudového liečiteľstva. Toto slovo, ktorého české znenie etymologicky pochádza z názvu sladkých tekutých suspenzií konzistencie Dryáka (electuarium theriaca), sa v priebehu času zaužívalo roztoky redšia a aj úplne číre. Označenie lektvar je však menej vhodné, pokiaľ ide o inú liekovú formu: napríklad tablety (丸, wan), kapsule (膠囊, Jiao-Nang), granule (顆粒, KE-LI), či obyčajnou generickú špecifikáciu zmesi (藥, Yao) . Vtedy samozrejme použijeme substantívum označujúci onú liekovú formu. Príklady: "tableta šiestich chuťou s rehmania", "nálev hlíznatky a řemdiháku", "kapsule ku spriechodnenie kanálu srdce" ... Ak nie je lieková forma určená, použijeme podstatné meno "zmes": "generálny posilňujúci zmes" ... Zmena substantíva podľa liekové formy platí pre slovenčinu aj čínštinu, v ktorej je čínsky znak určujúci liekovú formu zvyčajne súčasťou názvu zmesi.

Identifikácia zmesou tradičnými čínskymi znakmi

TČM zmesi (hoci sa ním hovorí "patentné"), sú verejne známe (a teda nepatentovateľné), takže každý lekárnik je teoreticky môže pripraviť. Problémom je však identifikátor, ktorý lekárnikovi hovorí, ktorú štandardné zmes máme na mysli. Znalci v odbore sa zhodujú, že jediným správnym identifikátorom zmesí sú tradičné čínske znaky. Čo je veľmi nepríjemné pre slovenských farmaceutov zvyknuté na latinčinu. Lenže povážte si, že je na svete viac ako miliarda ľudí, ktorí síce latinčinu vedia iba prznit, ale zato čínske znaky čítajú úplne bez problémov. Chybné latinské názvy drog TČM sú tak vžité, že ich už ani nemožno opravovať. A čínskej lektvary latinská mená vôbec nemajú. Ich zdrojovú literatúrou sú starodávne lekárske knihy TČM písané tradičné čínštinou. Z tohto dôvodu sú jediným prenositeľným identifikátorom čínske znaky, ktoré tak odstrašujú nás Euroameričany. Urobíme skoro čokoľvek, aby sme sa im vyhli. Tak napríklad používame anglický fonetický prepis čínskych znakov do latinky zvaný pchin-jin. Lenže pchin-jin nielenže nie je zhodný s českou výslovnosťou mandarínština, ale navyše ignoruje tóny. (Čínština, ako vieme, je totiž jazyk tonálne - význam slabiky sa úplne mení podľa toho, ktorým tónom ju prenesieme.) Štyri základné tóny mandarínština (vzostupný, zostupný, vysoký a nízky) možno teoreticky v pchin-jinu znázorniť interpunkciou, prakticky to ale robím len ja tu a nikto ďalší. A ani úplne presné zachytenie výslovnosti by nestačilo. Existujú znaky, ktoré sa vyslovujú rovnako, ale píšu rôzne a majú odlišný význam. O južným (kantonský) nárečie čínštiny nehovoriac. Preto pchin-jin názvy - hoci je uvádzam - nepovažujem za smerodajné. Ešte raz, jediným jednoznačným identifikátorom zmesí TČM sú tradičné čínske znaky.

Živočíšne a minerálne prísady

Práve tieto prísady vzbudzujú u zmesí TČM najväčší záujem a hocikedy aj odpor. V zmesiach bývajú často vyžadované z titulu teórie jin a jang. Zvlášť cenené sú tie, ktoré v sebe zjednocujú obe protichodné zložky. Napríklad yarsagumba ( 冬蟲夏草 ) má zložku živočíšnu (húsenica hrotokrídlovca) i "rastlinnú" ( Cordyceps sinensis ), takže v sebe spája jin aj jang. Hľuza huby pornatka ( 茯苓 ) so zvlášť rozlišuje vtedy, ak obsahuje hostiteľskej korene borovice ( 茯神 ). A z tých istých dôvodov TČM obľubuje minerálne prísady živočíšneho pôvodu, napr. Lastúru ušne ( 石決明 ), pancier korytnačky ( 龜甲 ), v lýčí obalený paroh jeleňa Dávidova ( 鹿茸 ), či žlčový kameň byvola ( 牛黃 ), nie celkom správne zvaný " bezoár ". Tieto staromódny drogy nie sú tak neúčinné, ako by sa mohlo zdať: treba v lýčí obalený paroh obsahuje špecifické peptidy, mletý žlčový kameň zase dôležité žlčové kyseliny, ktoré sa z neho pôsobením žalúdočnej kyseliny uvoľní ... Ešte účinnejšie sú sušenie škorpióny, šváby, pijavice , dážďovky, morské koníky a horšie, vrátane netopierích a vtáčích exkrementov. Majú tiež magický význam. Z hľadiska ochrany prírody si už našťastie TČM vstúpila do svedomia, takže sa nemusíte báť, že sa vo vašom elixíru objavia prášková kosť posledného sibírskeho tigra, roh posledného krabožravých nosorožca alebo prášková fosílie nevyčísliteľnej hodnoty (tzv. Dračie kosť, 龍骨 ) - nahrádzajú sa kosťami a rohy hospodárskych zvierat. Z pragmatického hľadiska je pre nás výhodnejšie si zapamätať to, že aj kryštalické prísady, vrátane cukru a soli, sú v TČM zmesiach presne predpísané. Áno, v TČM sú aj biely cukor ( 冰糖 ), hnedý cukor ( 赤沙糖 ) a med ( 蜂蜜 ) liečivé prísady ako každé iné, ktoré nemožno svojvoľne do zmesi pridávať. Čínske lektvary sa teda nesolí a ani neprisladzujeme, ak nestanoví to recept.

Dávkovanie a užívanie

V knihách TČM viazaných kožou dávkovanie všeobecne nie je stanovené. Je v rukách lekára, ktorý tiež upravuje pomery drog v zmesi. Až v systéme kampo je štandardizácia aj kvantitatívne. Bolo by žiaduce systém podobný kampo zaviesť aj v Strednej Európe, avšak kampo samotné bohužiaľ nemožno použiť, pretože tie prísady TČM, ktoré sú ťažko dostupné, nahrádza kampo bylinami japonskými. My ich však musíme nahradiť bylinami českými či tu dostupnými. Na vytvorenie stredoeurópskej verzie systému kampo si netrúfam. Ale pre záujemcov tu ponúkam kvantitatívne štandardizáciu podľa praxe súčasnej taiwanskej TČM. Používam tradičné jednotkovú sústavu (pozri jednotkový systém TČM ), zloženie kampo zmesou potom udávam v jednotkách SI (gramy). Dávkovanie tu uvedené predstavuje jednu lektvarovou vsádzku, ktorá sa zrazu uvarí či inak pripraví a potom v jednej či niekoľkých dávkach vypije. Častými formami TČM sú tiež nálev, prášok, tabletky a pastilky. Nálev sa od elixíru líši tým, že sa lúhuje kratšiu dobu. Bylinný prášok sa užíva tak, že sa zapíja alebo pije rozmiešaný vo vlažnej vode. Studená voda je podľa TČM absolútne nevhodná. Pilulkovej formy sa užívajú obvyklým spôsobom. Tam, kde je nominálna liekovou formou lektvar, tento pred pilulkovými formami uprednostníme.

Kde je zohnať?

Tradičná bylinná medicína používajúci celé sušené časti rastlín (tj. Drogy, z holandského slova droog = suchý) bola ešte pred 50 rokmi v Európe úplne bežná. Dnes nájdete bylinné drogy už len v menšine lekární, ja poznám napr. Lekáreň u čierneho orla, Nuselská 373/102, Michle, Praha (tel. 244 400 227). Lenže tam majú len byliny českej, ktoré ľahko kúpite aj online na prodejbylin.cz , lecivebyliny.info atď. Čínske byliny vo forme drog a elixírov online zoženiete na dvoch miestach: Yaopharm ( elixirycisarovny.cz ) a Ariadne ( ariadne.cz ). Yaopharm ponúka hotové zmesi (na ženské problémy) a možnosť prípravy zmesi podľa priania zákazníka (pozri poznámku na formulári objednávky ). Ariadne má sortiment hotových zmesí . TČM produkty ponúka aj patentnimedicina.cz , avšak nie vo forme vhodnej k príprave elixírov. Záverečná poznámka: Používanie slova elixír v súvislosti s TCM lektvary považujem za menej vhodné. Slovo elixír totiž etymologicky znamená esencia, vyčistený účinný princíp, zatiaľ čo u TČM zmesí ide o opak - fytokomplex prijímané vcelku.

Zoznam bylinných zmesí

Záverečná poznámka: lektvar, po ktorom sa lieta (tzv. Flugsalb) tu nenájdete.

| 2009 - 27.11.2018