Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Krpčiarka šípovitá (Epimedium sagittatum (Siebold & Zucc.) Maxim.)

Krpčiarka šípovitá a ďalšie druhy rodu krpčiarka sa v TČM používa v úlohe hormonálneho modulátore pri sexuálnu dysfunkciu (ako afrodiziakum), proti senilná osteoporóze, depresii, ateroskleróze a celkové posilnenie organizmu ( Ma2011gee ). Hlavné obsahové látky krpčiarka sú flavonoidné glykozidy (prenylflavonoidy) ikarin, epimedin A, B a C, ikaritin a kvercetín. Tie majú experimentálne potvrdený účinok na estrogénové biologickú dráhu ( Kang2012eae ).

Krpčiarka patrí do čeľade dřišťálovitých (Berberidaceae) a podobne ako dráč má listy s jemnými ostňami na okraji. Liečebne sa používa vňať (herba epimédia). Ďalším recentným prehľadom medicinálnych vlastností krpčiarka je Chen2015ccq , prehľad Indran2016psc sa sústreďuje na jej využitie pri senilnej osteoporóze z nedostatku estrogénov.

Krpčiarka šípovitá je teda estrogénový modulátor a fytoestrogén s afrodiziakálnymi účinkami najmä u žien, ktorých normálny hormonálnej režim je narušený. Mimo tieto svoje vlastnosti je krpčiarka neškodná bolo by možné uvažovať o jej zaradenie medzi adaptogény sensu lato.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.