Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

GABA receptory v mozgu

Čo to sú GABA receptory?

Receptory kyseliny γ-aminomaslovej (γ-aminobutyrát, GABA) sú najpočetnejším receptory mozgu. GABA receptory sa delia na inotropný receptory GABA A (chloridové kanály) a metabotropní receptory GABA B.

GABA receptory sú inhibičné a pôsobí na ne napríklad aj alkohol alebo prášky na spanie. Samotná kyselina γ-aminomaslovej (GABA) sa niekedy predáva ako výživový doplnok na uľahčenie spánku. Takýto účinok však u orálneho podávania tohto neurotransmiteru preukázaný nikdy nebol. Mozgové bunky sa samy starajú o optimálnu dodávku GABA na signalizačné účely. Nesmieme sa nechať zviesť k tomu, aby sme považovali GABA za akési endogénnej hypnotikum, ktoré možno podať aj orálne.

Väčšina neurónov mozgu funguje tak, že vykazujú spontánnu aktivitu, ktorá je kontinuálne potlačovaná pôsobením kyseliny γ-aminomaslovej cez GABA receptory. Väčšia inhibícia niektorých neurónov môže viesť k aktivácii neurónov iných.

Alkohol a GABA receptory

Neuroveda po dlhú dobu minulého storočia nemala istotu, ako vlastne alkohol spôsobuje opitosť. Ešte na základnej škole nám učiteľka biológie hovorila, že etanol funguje tým, že sa rozpúšťa v tukoch lipidickej membrány buniek a mení jej priepustnosť. Od tej doby ale vyšlo najavo, že malá molekula etanolu ovplyvňuje značné množstvo špecifických nervových receptorov a že medzi nimi kvantitatívne najdôležitejšie je väzba etanolu na GABA A receptory.

Pôsobenie ženšenu na GABA receptory

GABA receptory, sú najhojnejšia receptory v mozgu. Silné agonistami alebo antagonistami týchto receptorov medzi adaptogény z definície nenájdeme, ale časté sú modulačné účinky.

mechanizmus účinku

Extrakt z modelového adaptogénu ženšenu spomaľuje vychytávania GABA do synapsií potkana ( Tsang1985gsi ), čo by teoreticky zvyšovalo účinok GABA. Podobný účinok ženšenu bol ale zistený aj u ďalších neurotransmiterov: glutamátu, dopamínu , noradrenalínu a serotonínu , takže celkový účinok ženšenu na CNS nie je ľahko dovoditelný a nezakladá sa na ovplyvnenie jediného receptora.

Panaxosidy so vzťahom ku GABA receptorom

U ginsenoidov Rb 1 , Rb 2 , Rc , Re , Rf a Rg 1 bola preukázaná ich reverzibilná väzba na GABA A and GABA B receptory ( Kimura1994igw ). Celková saponínu frakcie, ako aj čisté ginsenosidy Re a Rf zosilňujú väzbu flunitrazepamu (Rohypnol) na GABA receptory ( Kimura1994igw ).

Celkový GABAergní účinok ženšenu

Extrakt Panax quinquefolius v dávke 3μg sušiny na mililiter tlmil aktivitu neurónov mozgového kmeňa (konkrétne nucleus tractus solitario, potkan) a pôsobil proti dráždenie n. Vagus o 27%, dvakrát menej než referenčná GABA agonista muscimol v konc. 30μM. Ženšen ale nie je agonista, ale stabilizátor: Ženšenový extrakt chráni neuróny pred účinkom vyšších dávok muscimolu a tento účinok ženšenu nie je reverzibilné GABA A antagonistom bikukulínom ( Yuan1998mag ). To by ukazovalo pravdepodobne na predpokladať neurosteroidní stabilizačný účinok. Tiež u panaxosidu majonosidu-R 2 sa ukazuje, že jeho protistresové pôsobenie je aspoň sčasti spôsobené účinkom na GABA A receptory ( Huong1998aem ).

GABAergní účinky v ríši adaptogénov

(Zoznam GABAergních adaptogénov tým samozrejme nie je vyčerpaný.)

| 2009 - 1.11.2018