Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)

Šišák bajkalský
Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)
Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis Georgi)

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis Georgi) patrí do zázračnej čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae) a má rozsiahle využitie v TČM. K jeho hlavným obsahovým látkam patria flavonoidy bajkalein, bajkalin, vogonin, vogonosid, oroxylin A, chrysin, apigetrin a ďalšie (pozri Li2011pep ). Hlavné flavonoidy rodu šišak sú špecifické au iných hluchavkovitých sa nevyskytujú ( Zhao2016sfb ). Šišiaka bajkalskému sa čo do obsahových látok podobá šišak fúzatý (Scutellaria Barbat) a ďalšie druhy (napr. Americký šišak stranokvětý, S. lateriflora).

Účinky šišiaka bajkalského

Šišák bajkalský je typický adaptogén a má široké využitie v TČM. Systematický prehľad jeho účinkov nájdete napríklad vo vedeckom prehľade Li2011pep . Šišák pomáha pri mnohých chorobách, z ktorých najdôležitejšie je:

Ide o vedecky doložená tvrdenie. Dokladujúce vedecké články si môžete (ako všade inde) zobraziť kliknutím na referencie v zátvorkách. Celkovo šišak nesporne patrí medzi najdôležitejšie antidiabetickej alebo protirakovinové byliny TČM.

Protirakovinové účinky šišiaka

Výskum protirakovinových účinkov najrôznejších bylín a húb je dnes nesmierne populárny, takže máme veľa nových nádejných liečiv. Šišák má však okrem záujmu vedcov navyše aj dôveru TČM, ktorá ho radí medzi 5 najúčinnejších protirakovinových látok. Taiwanská TČM u nádorov predpisuje ako jedno z najdôležitejších liečiv dva druhy šišiaka: šišak bajkalský a šišak fúzatý. Dôkazom tohto tvrdenia sú recentrní štatistické štúdie Lai2012ppc , Yeh2014hdc a Chao2014ppc , ktoré dokumentujú využitie šišiaka na Taiwane pri rakovine prsníka a kolorektálnym karcinómom . Šišák sa v TČM veľmi často používa aj u iných rakovín, ale príslušné štatistické štúdie zatiaľ nie sú hotové. Účinnosť šišiaka pri rakovine pečene (hepatómy) dokladuje experimentálnej štúdie Kan2017sbd . Za pozornosť stojí tiež prvý odsek taiwanského prehľadu Ting2015ptr .

Antidiabetické, cievne a iné účinky šišiaka

Lekári TČM odporúčajú šišak bajkalský ako účinný liek pri cukrovke. Dôkazom tohto tvrdenia sú už vyššie spomínané štúdie Yang2015dai , Xiao2014pte , Zhang2015wso . Existujú aj ďalšie publikácie, ktoré možno pohodlne nájsť online. Ako antidiabetický liek sa šišak často kombinuje s ďalšou účinnou rastlinou, koptisem čínskym . Záujemcom o toto tvrdenie vrelo odporúčam si prečítať štúdie Liu2013aet a Zhen2011aec .

Ku vhodnosti šišiaka ako lieku pri diabete prispieva aj jeho pôsobenie proti ateroskleróze, ktorá u diabetikov postupuje rýchlejšie ako u zdravých. Záujemcom o toto tvrdenie vrelo odporúčam štúdiu Liu2014oab , s konštatovaním kombináciu bajkalinu (šišak) a geniposidu ( gardénie jazmínová ) účinnú proti ateroskleróze u myší. Účinky šišiaka proti srdcovo-cievnym chorobám som už náznakovo referencoval vyššie, záujemcom odporúčam vlastný rešerš alebo tunajší stránky o chorobách srdca , mŕtvicu , ateroskleróze a hypertenzii . Ako zaujímavosť možno ďalej uviesť, že podľa Li2016bes šišak na potkaním modelu zlepšoval erekciu narušenú experimentálnym diabetom.

Ďalším známym účinkom šišiaka je jeho špecifický účinok proti zápalom ( Yoon2009aes , Dong2015bil ) a alergiám ( Jung2012aes , Shin2014pes a ďalšie). Záujemcom o tieto dve zdravotné tvrdenia vrelo odporúčam, aby si štyri publikácie odkazujúce v predošlej vete prečítali. Aj keď sa proti bylinám dnes už ani v EÚ vážne nebojuje, povery o ich neúčinnosti medzi univerzitne vzdelanými lekármi naďalej pretrvávajú. Za zmienku stojí tiež antiseptické vlastnosti šišiaka, ktoré možno rozdeliť na antibakteriálne ( Bozov2015aan , Qian2015sbb ) a protivírusové ( Li2015aeb , Kwon2016aao ). Šišák je tak vítaným doplnkom liečby infekcií dýchacích ciest ( Chen2017sba , Shi2016bsb a ďalšie), črevných ťažkostí ( Ribeiro2016ebg , Liu2015bro ) a hepatitídy ( Guo2007ava ). Je ďalej dobre známe, že šišiak je silný antioxidant .

Na záver si dovolím spomenúť, že šišiak sa v bylinkárstvo predpisuje tiež na problémy nervového charakteru, najmä proti depresii . Za menej isté považujem jeho nootropické účinky , účinok proti Alzheimerovej chorobe a možný účinok smerom k zlepšeniu spánku . Pre väčšiu srandu tieto tvrdenia nereferencuji a namiesto toho dávam k dobru starej angloamerickej príslovie "you can google, too". A keď to budete robiť, tak namiesto obyč Googlu používajte Google Scholar . Vašej pozornosti tak isto neunikne článok Zdenky Navrátilovej o antidepresívnych vlastnostiach šišiaka na konkurenčnom bylinkárskej webe popredného českého toxikológov a rádiológa Dr. Patočku . Ďalej ešte napoviem, že šišiak okrem iného ovplyvňuje mozgové GABA receptory .

Šišák je typický rastlinný adaptogén

Šišák bajkalský
šišak bajkalský

Rovnako ako ženšen , aj šišiak bajkalský disponuje zoznamom zdravotných účinkov, za ktorého dĺžku by mali slabšie povahy tendenciu sa až ospravedlňovať, a to hlavne konkurenciu z radov tých farmaceutických firiem, ktorých lieky sú pravým opakom adaptogénov. Vo svete farmaceutických firiem sa o povolenej indikácie schválených liekov totiž zvádza tvrdé právne boje, ktoré sú založené na paracelsovském pohľadu súčasnej zdravotnej legislatívy (ktorú farmaceutické firmy tým či oným spôsobom pomáhali vytvoriť). Podľa paracelsovského pohľadu má každá liečivo vždy len jeden hlavný účinok (ten, ktorý práve liečime) a všetky ostatné účinky (ktoré nepôsobia na ovplyvňovaný fyziologický parameter) sú účinky vedľajšie, či už pacientovi prospievajú, alebo škodí. A je prirodzené, že ak sa na liečbu používa jedov podávaných v malých dávkach, ako to robieval (a sa tým preslávil) starý Paracelsus, budú vedľajšie účinky skôr negatívny. Lenže u adaptogénov ako šišak je situácia úplne iná.

Šišák bajkalský a ďalšie druhy rodu Scutellaria definíciu adaptogénu bezpochyby napĺňajú rovnako dobre, ako modelový adaptogén ženšen . Adaptogény podľa definície nesmú byť jedovaté a hľa, čuduj sa svete, ženšen aj šišiak bajkalský skutočne sú nejedovaté. Zostáva záhadou, ako môžu nejedovaté byliny existovať, keď podľa Paracelsa sola dosis FACIT venenum ( "len dávka robí jed"). Faktom ale zostáva, že samovrah, ktorý by pojal úmysel sa otráviť šišákom bajkalským, by pri vykonávaní svojho zámeru narazil na veľké problémy. (Tento fakt experimentálne preukázala štúdia Yimam2016wro .) Na ženšen aj šišak možno hľadieť ako na paracelsovské lieky, ak tieto rastliny práve používame na liečbu konkrétneho chorobného príznaku. V tom prípade však zoznam, že sú to lieky, ktoré v disciplíne ovplyvňovaní ľahko zjavných fyziologických parametrov budú ďaleko zaostávať za jedy, čím si okamžite vyslúži posmech a obvinenia z neúčinnosti. Navyše ZOZNAM, že tieto rastliny majú veľa vedľajších účinkov, ktoré však budú všetky pozitívne, čím si naše rastliny okamžite vyslúži závisť a pochybnosti od paracelsovské konkurencie, ktorej vedľajšie účinky sú napospol negatívne. Hľadieť na adaptogény ako na paracelsovské lieky preto nemá zmysel. Účinky adaptogénov sú chemicky merateľné, ale adaptogény nemajú dramatické účinky liečebno používaných jedov. Šišák lieči kombináciou takých účinkov, ktoré svoju silu nedemonstrují tachykardiou, bradykardiou, ani schopnosťou uviesť pacienta do kómy. A tí, ktorí by celú vedeckú teóriu adaptogénov považovali a priori za púhy reklamné žvásty (o táraniny a ovplyvňovanie vedy známe firmy vedia svoje), majú ešte možnosť dať svoju dôveru nevedecké prax TČM . Nevedeckú praxi TČM vo svete prevádzkujú milióny univerzitne vzdelaných lekárov (hoci mnohí sú iba Číňania) a pre tie patrí šišak bajkalský a fúzatý ku kľúčovým bylinám. A na záver obvyklé klišé: ten, kto by pochyboval o platnosti tvrdenia v predošlej vete je vrelo pozývaný k čítaniu publikácia Zhao2016sbg , ktorej úplné znenie je verejne k dispozícii .

| 2013 - 1.11.2018