Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Pestovanie LESKLOKORKA

Leskokôrka lesklá sa vyskytuje snáď na celej severnej pologuli. Rastie aj u nás, ale ja som ju nikdy nenašiel, aj keď som sa o to kedysi zo zvedavosti snažil. (To som ešte nevedel že je liečivá.) Ku komerčné účely sa leskokôrka pestuje na klátoch a dodáva v rôznych akostných triedach. Ako u všetkých húb, iu LESKLOKORKA je veľmi dôležitá čistota prostredia (huby sú bioakumulátorem ťažkých kovov a iných škodlivín), ako aj genofond hubové kultúry.

Kým liečivé rastliny sa veľakrát aj v priemyselnom rozsahu zbierajú v prírode, liečivé huby pre veľkovýrobcu hubových preparátov sa takmer výhradne pestujú. Dostupnosť húb v prírode je totiž veľmi kolísavá a nespoľahlivá. Pestovanie liečivých húb môže byť podľa druhu huby veľmi náročná záležitosť. Je totiž nutné čo najviac napodobniť prírodné podmienky, v ktorých huba rastie. Mnohé liečivé huby sú navyše dlhoveké. Napríklad u LESKLOKORKA lesklé uplynie mnoho rokov od okamihu dopadu výtrusu do doby, než na postihnutom kmeňa vyrastú plodnice. U húsenice čínskej (Cordyceps sinensis) je zase nutné najskôr vypestovať húsenice, ktoré po nakazení výtrusy tejto parazitické huby uhynú a na ktorých tele až po niekoľkých mesiacoch vyrastie plodnice kvasený (preto je čínske meno kvasený "Tong Congo SIA CAO", v doslovnom preklade " červ v zime, rastlina v lete "). Podľa toho, nakoľko sa podarí dodržať prirodzené podmienky a prírodné genofond danej liečivé huby, sa potom riadi kvalita vypestovaného materiálu.

Dlhý proces vývoja plodníc sa pestovatelia prirodzene snaží podľa možnosti urýchliť. Huby sa pestujú pri optimálnej teplote a vlhkosti na dreve či inom materiáli upravenom pre rýchly rast plodníc. Metódy sú u rôznych húb rôzne. Napríklad u LESKLOKORKA možno použitím lisovaných pilín miesto plného polena uľahčiť prerastaniu podhubia a získať plodnice už za dobu 6 mesiacov po inokulácii, namiesto niekoľkých rokov, ako tomu je v prírode ...

... ale vôbec najtvrdšiu metódou k tomu, ako získať hubovú biomasu v priebehu doslova niekoľkých dní je pestovanie mycélia na agare v Petriho miskách ...

Pestovanie mycélia a primordia liečivých húb na agare

Zvláštnosťou u liečivých húb je pestovanie mycélia (podhubie) a primordia ( "mladých plodníc") na obohatenom agare in vitro. Je to metóda, ktorú používajú masoví výrobcovia k ďalšiemu zrýchleniu a zlacneniu výroby biomasy liečivých húb. Táto metóda je špecifická pre liečivé huby, a používa sa len pre drahé a dlhoveké druhy liečivých húb, ktorých biomasu umožňuje získať za bezkonkurenčné ceny. U rastlín a bežných húb sa pestovanie in vitro nepoužíva, pretože je väčšinou lacnejšie rastliny dopestovať poľnohospodárskym spôsobom. In vitro hydroponický spôsob rýchlenie bol vyvinutý v Kórei pre ženšen, ale kvôli odporu užívateľov sa nestal populárnym.

Rýchlenie hubovej biomasy in vitro sa vykonáva tak, že sa obohatený agar na Petriho miskách (kultivačných nádobách) očkuje výtrusy liečivých húb z bežných pěstíren a inkubuje po dobu niekoľkých dní. Nádoby v priebehu niekoľkých dní pokryjú hubová vlákna (mycélium čiže podhubie) a na povrchu sa okamžite začnú vytvárať kompaktný zhluky hubovej biomasy. Tie by sa časom vyvinuli na miniatúrne plodnice daného druhu liečivé huby a preto sa im hovorí primordium, zárodky plodníc.

V tejto dobe sa mycélium a primordium is agarom vyškriabe z kultivačných nádob na spracovanie. Samozrejme takáto biomasa sa hodia iba na výrobu kapsúl a tabletiek a je nutné ju mnohonásobne koncentrovať, pretože väčšinu jej objemu tvoria práve vyčerpaný agar. K tomu účelu sa táto biomasa extrahuje vhodným rozpúšťadlom, koncentruje a spracováva na kapsule alebo tablety označené ako mycélium a primordium, efuemisticky tiež "mladé plodnice". Väčšina preparátov z liečivých húb na našom trhu bola vyrobená týmto spôsobom.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.