Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen pravý (Panax ginseng CA Meyer)

(tiež renšen , Všehoj ženšenový / pravý, ženšen ázijský / čínsky / kórejský, alebo len ženšen)

Rastlina a koreň Panax ginseng
Rastlina a koreň Panax ginseng

Ženšen pravý je najsilnejším posilňujúcim prostriedkom ázijskej medicíny. Je predmetom rozsiahleho výskumu a je hodnotený ako najúčinnejší adaptogén - "chytrý liek" .

Ženšen obsahuje zmes niekoľkých desiatok unikátnych, silne účinných obsahových látok , ktoré tvoria viac ako 20% hmotnosti sušeného koreňa. Ide predovšetkým o triterpenoidní saponíny zvanej panaxosidy a ginsenosidy , ktorých je v rodu Panax viac ako 182 ( Christensen2009gcb ). Ženšen predčí mnohé bežné lieky a bežné povzbudzujúce látky (káva, čaj, nikotín, energetické nápoje atď.). Jeho účinok nastupuje pomalšie, je však dlhodobý a po všetkých stránkach zdraviu prospešný. Pre plnohodnotné využitie jeho preventívneho, liečebného a adaptogenního potenciálu je dôležitý je správny spôsob jeho užívania .

Koreň ženšenu je už viac ako 100 rokov súčasťou nášho liekopisu a v lekárňach by mal byť (ale nie je) k dostaniu pod názvom radix ginseng. Ázijský liekopis navyše rozoznáva biely ženšen, ktorý sa považuje za viac jin (studený) a častejšie používaný červený ženšen, ktorý je viac jang (teplý). Ide o rovnakú rastlinu, ale rozdiel je v spôsobe spracovania. Biely ženšen (ginseng radix albumu) predstavuje vypraný a na slnku sušený koreň ženšenu pravého a je totožný s radix ginseng českého liekopisu. Červený ženšen (ginseng radix rubra) sa z bieleho koreňa pripravuje niekoľkohodinovým parením vo veľkých kadiach, pri ktorom dochádza k čiastočnej hydrolýze panaxosidů a čiastočné karamelizáciu prítomných sacharidov (Maillardova reakcia), ktoré spôsobujú hnedočervené zafarbenie výslednej drogy. Červený ženšen sa potom sušia, čím získava svoju typickú vôňu a tvrdú, až sklovitú konzistenciu. Panaxosidy sú chemicky natoľko odolné, že je táto preparácia nijako nepoškodí - naopak, ich obsah v dobre vysušenom červenom ženšenu je ešte vyššia ako v čerstvom koreni. Červený ženšen je vysoko trvanlivý, pri skladovaní v chladničke alebo mraziacom boxe si svoju účinnosť plne zachováva mnoho rokov. Možno práve preto je červený ženšen populárnejší, než menej trvanlivý biely ženšen.

Účinky ženšenu pravého

Ženšen je tak dôležitý preto, že pôsobí proti ochoreniam spôsobeným prevládajúcim zlým životným štýlom - civilizačným chorobám. Podobné účinky má aj ženšen americký ( Chen2008cpe ). Choroby ako cukrovka a metabolický syndróm ženšen lieči príčinne - účinkom na imunitný systém a PPAR receptory, častý cieľ liekov proti diabetu. Účinky ženšenu možno rozdeliť na:

Srdcovo-cievne účinky - ženšen cez aktiváciu NO syntázy a ďalších molekúl znižuje tlak u väčšiny typov hypertenzie a zlepšuje erekciu. Účinkom na rast kapilár ženšen zase zlepšuje hojenie rán a regeneráciu tkanív a ciev (vrátane kŕčových žíl a hemoroidov). Ženšen zaberá tiež proti ateroskleróze, o ktorej sa dnes už vie, že nie je len problémom cholesterolu, ale hlavne imunity a makrofágov.

Nervové účinky - ženšen normalizuje stres a chráni mozog, spomaľuje slabnutie mentálnych funkcií (Alzheimer, parkinsonizmus atď.). Spôsobuje duševné aktiváciu a zároveň tiež upokojuje. Chráni neuróny pred odumieraním (apoptózou) a upokojuje mikroglie, ktorej aktivita je zodpovedná za bolesti hlavy aj opicu.

Metabolické účinky - ženšen má významné antidabetické účinky. Pomáha regulovať krvný glukózu, upravuje cholesterol, má hypoglykemický účinok pôsobí pri cukrovke oboch typov.

Imunitné účinky - ženšen tlmí chronické zápaly, alergie a chronickú bolesť (napríklad kĺbov), uplatňuje sa v liečbe nádorov. Napriek tomu však ženšen nie je celkovo imunosupresívnej. Zlepšuje imunitu proti chrípke, virózam, rakovine a tiež niektorým baktériám. Účinok ženšenu na imunitu je predmetom intenzívneho výskumu. Tu nemožno nespomenúť indikáciu ženšenu datujúca sa ešte do Brechmanovy doby: Liečbu radiačného poškodenia. Tento výsledok vojenského výskumu v ZSSR má dnes aplikácie striktne civilné: U pacientov s rakovinou slúži k regenerácii imunitného systému po chemoterapii a rádioterapii. Pri radiačnom poškodení sa ženšen považuje za najlepší existujúci liek vôbec ( Yonezawa1976rri , Takeda1982rri , Yonezawa1981rri ).

Ako to, že má ženšen toľko účinkov?

Mnohé choroby spája skrytá spoločná príčina vzniku. Ak ženšen pôsobí na túto príčinu, zdá sa akoby liečil viacero chorôb zároveň. Typickým príkladom tejto situácie je pôsobenie ženšenu proti autoimunitným poškodeniu, ktoré je zodpovedné treba za reumatické bolesti kĺbov, zápal štítnej žľazy, diabetes typu I , neurodegenerační choroby, lupus, psoriázu a desiatky ďalších chorôb.

Zoznam účinkov ženšenu môže budiť nedôveru už len svojou dĺžkou. Aj autori vedeckých prehľadov niekedy pociťujú potrebu sa za rozsah účinkov ženšenu ospravedlňovať ( Attele1999gp , Davydov2000es ). Veľké množstvo zdanlivo nesúvisiacich indikáciou ženšenu je dôsledkom modulačných účinkov ženšenu na kľúčové biochemické signálne dráhy - ženšenový panaxosidy interagujú relatívne malým počtom jadrových a membránových receptorov, ktoré menia expresiu génov v celom tele a zohrávajú úlohu pri mnohých rôznych chorobách:

Nevedecká TČM hovorí, že ženšen posilňuje čchi, pôsobí na poludníky srdce, sleziny a pľúc a tým zvyšuje produkciu telesných štiav, ktoré hasí smäd, pokojní myseľ a zlepšujú inteligenciu a tiež že ženšen lieči zrútenia spôsobené nedostatkom čchi, únavu , nechutenstvo, hnačka, dýchavičnosť , slabý pulz, potenie, diabetes , horúčkovité ochorenia, zábudlivosť , nespavosť a impotencii (obaja výroky z Chen2008cpe ). Vedecké prehľady uvádzajú účinky ženšenu každý v inom poradí (porov. Christensen2009gcb , Attele1999gp , Choi2008bcp , Davydov2000es ).

Ako to, že ženšen nemá škodlivé účinky?

Tajomstvo mimoriadneho úspechu ženšenu ako " chytrého lieku " tkvie v tom, že jeho obsahové látky ženšenu pôsobí na fyziologické parametre nášho organizmu neutrálne - majú schopnosť pomáhať organizmu tieto parametre stabilizovať (tj. Zvyšovať alebo znižovať podľa aktuálnej potreby). Táto schopnosť je založená na protichodnom pôsobením účinných látok ženšenu .

Aj napriek mimoriadne množstvo účinkov nemá preto ženšen prekvapivo takmer žiadne kontraindikácie (s výnimkou niektorých akútnych infekčných ochorení, kde antibakteriálne imunitu zoslabuje), nemá nežiaduce interakcie s bežnými liekmi a nie je zakázanou látkou pre športovcov . Hoci pôsobí proti zápalom, alergiám a autoimunitu, nie je ženšen imunosupresívnej .

Z evolučného hľadiska nie je mimoriadnosť ženšenu uspokojivo vysvetlená

Ženšen zdanlivo nemá žiadny evolučný dôvod na to, aby vytváral látky prospešné pre človeka. Ženšen nie je geneticky domestikovaný, takže jeho liečivé účinky nemožno vysvetľovať umelou selekciou. Je tu možnosť, že účinok ženšenu na ľudské zdravie je čisto náhodný. Ďalšie hypotéza komentovaná Davidovovou ( Davydov2000es ) v súvislosti so sibírskym ženšenom (Eleuterokok) je tá, že účinné saponíny sú akýmsi chemickým servisným systémom užitočným pre rastlinu samotnú, ktorý si zhodou okolností zachováva časť svojej užitočnosti aj v ľudskom tele. Vďaka svojej mimoriadnosť je ženšen zahalený množstvom povier a tmárstvo .

V porovnaní s komerčnými liekmi obstojí ženšen viac než dobre

K plnému pochopeniu porovnaní ženšenu s bežnými liekmi si najskôr musíme uvedomiť, že cez obrovské množstvo rôznych mien pôsobí 80% používaných tabletiek na malé množstvo biologických dráh . Ženšen pokrýva hneď niekoľko populárnych liekových mechanizmov: inhibíciu cykloxygenázy, protistresové účinky, zníženie tlaku, zlepšenie potencie, antioxidačné a cytoprotektívny pôsobenie. Moduláciou génovej expresie dosahuje ženšen týchto účinkov dlhodobo, bez poškodenia organizmu a bez abstinenčných príznakov pri vysadení. Aj keď ženšen nie je všeliek, ukazuje sa že mnohé bežné lieky predbehne nielen účinkom, ale dokonca aj cenou.

Ak ste článok naozaj dočítali až sem, tak by pre vás mala byť prijateľnejšie myšlienka, že napriek dlhému zoznamu účinkov ženšen nie je placebo ani " Wobenzym stredoveku ", ako to pekne povedal jeden český chemik, ktorý o ženšen nikdy nič nečítal. Môže to byť skôr tak, že ženšenový panaxosidy sú modelom pre Paralen budúcnosti. Do módy prichádza výskum umelo modifikovaných panaxosidů (pozri napr. Kumar2009mmg ), ktoré si možno nejaká spoločnosť už čoskoro nechá patentovať ako svoj objav as patričnou fanfárou uvedie na pulty.