Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst)

(Tiež čínsky: lingchi / lingči, japonsky: reishi / Rejs)

Plodnice LESKLOKORKA lesklé
Plodnice LESKLOKORKA lesklé

Leskokôrka lesklá je huba, ktorá má v TČM posvätný status porovnateľný so ženšenom . Je to modelová liečivá huba. Čínsky názov LESKLOKORKA: "ling-či" v preklade znamená "huba nesmrteľných".

Slovami Dr. Russela Patersona - jedného z najväčších Európskych odborníkov na túto hubu - je leskokôrka lesklá "príkladom tradičného lieku s veľkým významom pre súčasnosť" ( Paterson2006gtf ). Počet vedeckých prác o nej číta už cez 1200 a publikované výsledky ohľadom účinkov jednotlivých zložiek sú - slovami rovnakého odborníka - "veľmi presvedčivé". Patersonův prehľad nie je najnovšie, ale vybral som ho preto, že Patersona ako európskeho vedca nemožno obviňovať z iracionálne úcty k tejto hube.

Druh Ganoderma lucidum je agregátom niekoľkých príbuzných nerozlíšiteľných druhov, správne sa teda má písať Ganoderma lucidum agg . Z hľadiska obsahových látok sa G. lucidum líši od iných druhov rodu Ganoderma obsahom triterpenoidov (ganoderových kyselín a pod.) A špecifických polysacharidov ( Paterson2006gtf ). Aj v rámci druhu G. lucidum môže obsah špecifických triterpenoidov podľa zdroja kolísať až 3-násobne ( Lu2012qds ).

Obsahové látky LESKLOKORKA lesklé

Za najdôležitejšie účinné látky v lesklokorce sa považujú špecifické proteoglykánmi (menej správne, ale často nazývané "polysacharidy"). Ďalšou dôležitou účinnou zložkou lesklokôrovky sú triterpenoidy. Rovnako ako ženšen je modelovým adaptogénom, leskokôrka má postavenie modelového hubového adaptogénu. Jej účinné látky sú všek podstatne menej preskúmané, čo je dané jednak komplexnosťou účinkov proteoglykanové frakcie, jednak neskorým štartom výskumu.

triterpenoidy:

  • Ganodermanontriol (účinok proti bunkám rakovinu konečníka, Jedinak2011glt ).

účinky LESKLOKORKA

Leskokôrka lesklá je liečivá huba s veľkým množstvom obsahových látok. Je to klasický hubový adaptogén s ochranným a liečivým účinkom hlavne proti civilizačným chorobám. Najviac sa ale leskokôrka preslávila svojimi účinkami proti rakovine. Pozornosť, ktorá sa venuje protirakovinnému pôsobenia LESKLOKORKA v porovnaní s inými účinkami zrejme súvisí s tým, že pôsobenie lesklokôrovky proti civilizačným chorobám nemožno nijako subjektívne ucítiť. Bežní užívatelia preto lesklokôrovka voči iným adaptogenům podceňujú. Keď ale dôjde k "zázračnému vyliečeniu" pacienta s nádorovým ochorením zlé prognózy, chorý aj jeho lekár si to všimnú. Možno preto je viac ako polovica klinických a experimentálnych štúdií o lesklokorce venovaných práve rakovine.

Leskokôrka lesklá sa v TČM považuje prakticky za zázračný liek a teší sa úplne mimoriadnemu postavenie . Západný svet pri LESKLOKORKA lesklé a ďalších liečivých húb zatiaľ v praxi objavil predovšetkým účinky protirakovinové. Tie sú u lesklokôrovky zvláštne kapitolou. V nasledujúcich odsekoch nájdete tiež prehľad ďalších publikovaných výsledkov ohľadom liečivých účinkov LESKLOKORKA. Uvádzam iba tie najnovšie - celkový počet prác je mnohonásobne väčšia a ani by sa sem nevošli:

Leskokôrka ako preventivum a liečivo
(podľa chorôb)

Leskokôrka má ďalej využitie v biotechnológii (k rozkladu ťažko rozložiteľných odpadových chemikálií, k vychytávanie ťažkých kovov z odpadov, k príprave slamy ku krmnému využitie v živočíšnej výrobe, atď.)

Ďalšie účinky

(Rozpracované)

  • Protiplesňový účinok - Indickí výskumníci v lesklokorce dokonca nedávno objavili aj lektín s protiplesňovým pôsobením proti mnohým nebezpečným plesniam: patogénom Trichophyton rubrum, Trichophyton tonsurans, Trichophyton interdigitale, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis a aj mnohých bežným, nepatogénnymi plesniam (21728991). Navyše už dlhšie je známy malý, asi 15kDa proteín ganodermin s účinkom proti plesniam z radov rastlinných patogénov (16039755).
  • Výskum postupuje do fázy konkrétnych molekulárnych mechanizmov. Zistilo sa že extrakt LESKLOKORKA lesklé aktivuje nervový rastový faktor (NGF, nerve growth factor) v astrocyt (bunkách glie), čo môže byť liečebnou stratégiou proti Huntingtonovej chorobe (22633948).
  • Farmakokinetikou sa zaoberala práca 22341478, ktorá merala exkréciu triterpenoidov z požitej lesklokôrovky žlčou. Triterpenoidov vo výtrusy je o niečo menej ako v plodnice (22361494).
  • proti poškodeniu tráviacej sústavy (22019957)
  • antioxidačné účinky (22181841, 22187536, 22264032 atď.)
  • neuroprotektívne účinok (21671206, 21242065, 22423587)