Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Húsenica čínska (Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc.)

Húsenica čínska (Cordyceps sinensis) je vzácna huba , ktorá svojimi vlastnosťami (širokospektrálny účinok + nejedovatost) napĺňa definíciu adaptogénu. Nie je však adaptogénom typu ženšen, pretože ťažisko jej pôsobenia netkvie v aktivácii hypotalamicko-hypofyzárnej adaptačné osi. Podľa dostupnej literatúry sa zdá, že adaptogénne vplyv kvasený sa prejavuje hlavne na bunkovej úrovni ( Liu2016hmc , Zou2016cso atď.) Húsenica tiež pôsobí regulačne na imunitný ( Liu2015ccp ) a nervový systém (napr. Nishizawa2007aec ). Ďalej heslovite podľa dostupnej literatúry:

Húsenica čínska a príbuzné druhy rodu Cordyceps nie sú preskúmané tak dobre, ako leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum) a hmyzie zložka (parazitovanie húsenica) je zatiaľ vedou ignorovaná. Pokiaľ ide o nevedeckú TČM, tá považuje kvasený za liečivo s výborne vyváženým jin a jang aspektom práve kvôli prítomnosti ako "bylinné" (tj. Hubové), tak i živočíšne zložky.

| 23.2.2011