Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Artérioskleróza

artérioskleróza

Arterio skleróza, na rozdiel od aterosklerózy , je akákoľvek chorobná strata pružnosti tepien. Kvantitatívne je v aterómu najhojnejšia cholesterol, ale kľúčovú úlohu pri vzniku aterosklerózy hrajú biele krvinky (makrofágy) , resp. ich neschopnosť si s aterómu poradiť. Naproti tomu "artérioskleróza" je akékoľvek chorobné zhrubnutie alebo strata pružnosti tepien. Artérioskleróza sa často spája s hypertenziou , ale s Atera sklerózou ju nemožno zamieňať. Pojmom "kôrnatenie tepien" možno označiť oboje.

Artérioskleróza veľkých tepien sa meria neinvazívnu a používa sa ako celkový ukazovateľ srdcovo-cievneho zdravia ( Wilkinson2009aag ).

Proti arterioskleróze sú účinné adaptogény, obzvlášť ženšen

Popisu mechanizmov účinku adaptogénov, špeciálne potom ženšenu na tepny, ktoré sa rovnakou mierou uplatňujú aj u prevencie a liečby artériosklerózy, sa už podrobnejšie venujem pri popise jeho účinkov na prevenciu a liečbu choroby srdca , ochranného pôsobenia proti ateroskleróze , jeho antihypertenzívneho pôsobenia a jeho ochranných a regeneračných účinkov na cievy .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.