Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Cicimek datľový (Ziziphus jujuba Mill.)

Cicimek datľové (Ziziphus jujuba)
Cicimek datľový (Ziziphus jujuba)

Cicimek datľový (Ziziphus jujuba), podľa Presla (1846) cicimek všeobecný, tiež jujuba čínska či cicimek čínsky, patrí k mnohým druhom zázračného ovocia Číny, Japonska a ďalších ázijských krajín. Je to subtropický opadavý strom z čeľade řešetlákovitých, výšky 3-8 metrov. Jeho plod je sladká kôstkovice veľká ako menšia datle, ale sú aj veľkoplodej kultivary. Chuťou cicimek pripomína tvrdšie slivku, ale nie je tak sladký. Podľa TČM je cicimek v podstate adaptogén, ale nie tak silný, ako ženšen, s ktorým sa často kombinuje. Cicimek datľový je totiž tradičný prísadou a preferovaným sladidlom silného ženšenového čaju . Sušený cicimek je sladký a veľmi chutný, avšak neobsahuje toľko cukru ako datle. Rastlina je ďalej zaujímavá tým, že v listoch obsahuje peptid zizifin, ktorý dočasne blokuje vnímanie sladkej chuti.

Účinky a liečebné využitie cicimku

Užívanie cicimku bolo až donedávna odôvodnené iba dôverou v klinické skúsenosti TČM. Cicimek je napríklad súčasťou starobylej zmesi proti depresii kan mai tá cao písomne zaznamenané už od 2. storočia NL. ( Jun2014hmg ). Cicimek sa ďalej v TČM tradične používa na ochranu pečene . Okrem plodov sa na liečenie používajú aj lístky a semienka (jadrá kôstok).

Až do roku 2007 totiž neboli vo vedeckej literatúre o plodoch cicimku takmer žiadne informácie ( Naftali2008zje ako jediný vtedy dostupný zdroj citovala web Joeho Hing Kwok Chu ). Až nedávno sa objavili japonské publikácie ( Huang2007maa a Huang2009czj ) o jeho možnom protirakovinové účinky na pečeň. Boli v ňom nájdené triterpenoidní kyseliny ( Guo2009hlc ) a taiwanská publikácie Chen2010wez potvrdila ochranný účinok cicimku na pečeň. Plody cicimku obsahujú značné množstvo antioxidačných flavonoidov ( Chen2010wez ).

Plody cicimku datlového (jujube)
Sušené plody cicimku datlového (jujube)

| 2008 - 28.10.2018