Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšenový nálev (ženšenový čaj)

Ženšenový čaj je veľmi príjemným a praktickým spôsobom konzumácia ženšenu, či už pre zoznámenie s ženšenom alebo pre jeho pravidelné užívanie (pozri Ako ženšen užívať) .

potrebujeme:

  • 3 - 5 dcl vody
  • nakrájaný koreň najlepšie kvalitného 6-ročného ženšenu pravého
  • bežné množstvo obľúbeného čaju (napr. čajový vrecúško)

Množstvo ženšenu závisí od situácie a individuálnych potrebách. Pre bežné denné užívanie ženšenu obvykle stačí 1 plátok kvalitného vyzretého koreňa (cca 2gramy). Ak očakávate dlhý a ťažký deň, prekonávate ranné opicu , alebo Vám jeden plátok nestačí, môžete dávku patrične zvýšiť.

Príprava:

Ženšen je najlepšie priamo variť vo vode (10 minút alebo dlhšie). Ďalšou možnosťou je ženšen lúhovať pri teplote 100 ° C v termoske (20 minút alebo dlhšie). S bežnými čajoviny možno ženšen bez problémov kombinovať, jeho chuť ale lepšie vynikne samostatne, s prídavkom kustovnice a cicimku.

Ženšenový nápoj je možné tiež pripraviť nariedením hotového silného ženšenového odvaru alebo ženšenový tinktúry . Do čistej vody alebo nami zvolenej bežné čajoviny jednoducho pridáme malé množstvo ženšenového odvaru a nápoj je hotový. Ďalšou možnosťou je pripraviť si ženšenový nápoj večer a ráno ho iba ohriať v mikrovlnke.

Ženšenový čaj je dobré vypiť dopoludnia. Využijete tak jeho stimulačný potenciál počas dňa. Večerné pitie ženšenu nespôsobuje nespavosť , ako sa niekedy mylne hovorí ( Lee1990cip , Han2013erg ). My sami ale musíme dbať na to, aby sme zaľahli na spanie a nezneužívali povzbudzujúci účinok ženšenu ku kráteniu nutného 8 hodinového spánku. Krátenie spánku je nezdravé a prispieva okrem iného aj k nadváhe.

Tip:

Sušené plody goji (kustovnice cudzie) ženšenovému čaji pridajú príjemnú chuť a arómu a navyše ho obohatí o dôležité vitamíny a špecifické goji proteoglykánmi.

obrázok príprava Panax ginseng čajobrázok príprava Panax ginseng čajobrázok príprava Panax ginseng čajobrázok príprava Panax ginseng čaj

Poznámky:

Situácia je opäť rovnaká ako u všetkého: Pozor na falošné, nekvalitné výrobky. Čaj, ktorý sa v niektorých obchodoch predáva ako "ženšenový", má sa tu popísaným čajom pramálo spoločného. Pokiaľ chcete ženšen kvôli jeho vlastnostiam, musí byť skutočný, nie vymyslený. Ak je táto podmienka splnená, potom i napríklad mladší ženšen patričné kvality povzbudí a posilní tak, ako sa patrí na najsilnejšie tonikum TČM. Bohužiaľ v potravinářsvtí všeobecne táto podmienka splnená nie je - až na výnimky je označenie "ženšenový" len okrasné slovo, ktoré nijako nezaručuje množstvo.

| 2008 - 30.1.2018