Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ohňovec brázdiť (Phellinus linteus (Berk. Et Curt.) Teng

(Synonymá: sang Hwang)

Ohňovec obyčajný (Phellinus igniarius)
Ohňovec obyčajný (Phellinus igniarius) wiki

Phellinus linteus (Berkeley et MA Curtis) Teng je pomaly rastúci drevokazná huba parazitujúce na moruše. Spoločne s našimi ohňovci patrí do zázračného poriadku kožovkotvarých (Hymenochaetaceae) a vysoko sa cení v ázijskej tradičnej medicíne (Japonsko, Čína, Taiwan, Kórea). Spoločne s (synonymá: sang Hwang)

Phellinus linteus (Berkeley et MA Curtis) Teng je pomaly rastúci drevokazná huba parazitujúce na moruše. Spoločne s našimi ohňovci patrí do zázračného poriadku kožovkotvarých (Hymenochaetaceae) a vysoko sa cení v ázijskej tradičnej medicíne (Japonsko, Čína, Taiwan, Kórea). Spoločne s Leskokôrka a kvasený sa radí k najvyhľadávanejším liečivým hubám . V prírode je vzácny a kultivuje sa ťažko.

Databáza Medline k dnešnému dňu (marec 2009) registruje 82 vedeckých prác o ohňovci brázdiť. Jedinou doterajšie prehľadnú publikácií je Zhu2008mmp z Harvard Medical School, ktorej abstrakt zhŕňa pôsobenia P. linteus nasledovne (prerozprávané):

Ohňovec brázdiť má tisícročnú tradíciu v liečbe chorôb ako zažívacie ťažkosti , hnačka, krvácanie a rakovina. V snahe preložiť tradičné vedomosti o tejto hube do noriem západnej vedy výskumníci demonštrovali imunomodulačné (stimulačné i supresívny) a protinádorové účinky . Vyvoláva apoptózu u mnohých druhov rakovín, bez toho, aby poškodzoval normálne tkaniva. Štúdia o protinádorovom pôsobení a synergiu s konvenčnými cytostatikami postupne potvrdzujú jeho tradičné status protirakovinového prostriedku.

Na Taiwane sa tejto hube hovorí san huan a venuje sa mu značná pozornosť. Taiwanská štúdie Chuu2008mmp potvrdzuje silnú antioxidačnú aktivitu , pôsobenie proti rakovine pľúc a melanómu . Špecificky bolo zistené aj jeho pôsobenie proti bunkám rakoviny hrubého čreva a konečníka ( Song2011ppp i.)

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.