Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) je jednou z najčastejších rakovín . Kolorektálny karcinóm sa hojne vyskytuje ako vo svete ( Labianca2010cc ), tak najmä v rámci SR. Postihuje v rovnakej miere mužov aj ženy a jeho početnosť rastie. V roku 2006 sa Čechy v početnosti tejto rakoviny radili na druhé miesto v Európe.

Ako a prečo vzniká?

Ako všetky ostatné karcinómy, vzniká aj rakovina hrubého čreva a konečníka maligným zvrhnutím buniek epitelu - výstelky črevnej sliznice. Vplyvom agresívneho chemického prostredia vnútri čreva dôjde k poškodeniu DNA buniek a následnému nekontrolovanému rakovinovému rastu. Rakovina takmer vždy pochádza z jednej jedinej bunky, ale jej vznik nie je náhodný - závisí napríklad aj na správnej diéte a prítomnosti karcinogénov v prostredí. Bunky slizníc sú zvlášť náchylné na rakovinu, pretože musia mať aj v dospelosti zachovanú schopnosť delenia. Hrubé črevo a konečník bývajú postihnuté tak často práve kvôli prítomnosti finálnych chemických produktov zažívanie, ktoré sú pre živé bunky jedovaté. V dôsledku toho pravdepodobnosť, že dostaneme rakovinu hrubého čreva alebo konečníka, znížime najjednoduchšie plynulým a pravidelným vyprázdňovaním.

Za týmto účelom má naša strava obsahovať dostatok vlákniny oboch typov - nerozpustné (celulóza zo zeleniny) aj rozpustné (pektíny z ovocia, slizovité látky, agar atď.) Vláknina jednoducho zrýchli priechod stolice hrubým črevom a tým skráti dobu, po ktorú jedovaté splodiny pôsobí na sliznicu čreva. Zelenina a ovocie navyše obsahujú vitamín C a ďalšie antioxidanty, ktoré chránia nielen hrubé črevo a konečník, ale tiež bunky celého tela pred jedy. K mäsitým pokrmom teda nie je nutné jesť chleba ani pečivo, ale je nevyhnutné ich prekladať patričnú porcií zeleniny a ovocia, a nech to nie je len dusené kapusty.

Choroby spojené s kolorektálnym karcinómom

Väčšina nádorov hrubého čreva a konečníka vychádza z epitelu - sú to karcinómy (tj. Rakoviny v užšom zmysle slova). Vyskytujú sa však aj iné, menej časté typy nádorov: sarkómy, lymfómy a karcinoidy črevnej sliznice. Väčšinu ľudí budú ale viac zaujímať choroby, ktoré zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka. Je to hlavne chronický zápal hrubého čreva (ulcerózna kolitída) a Crohnova choroba ( Qi2010agp ). Ďalším rizikovým faktorom je obezita , nedostatok pohybu a zlá strava s nedostatkom vlákniny.

Malígnym zvrhnutím hrozia aj črevné polypy, čo sú nezhubné výrastky zo steny čreva podobné materským znamínkům na koži. V čreve ale pasáží stolice dochádza ich neustálemu dráždeniu a rozedírání, ktoré si vyžaduje ďalšie hojenie as ním spojenú mitotickú aktiváciu už beztak abnormálnych buniek polypu. Dá sa povedať, že bunky polypov nesú najväčšiu karcinogénne záťaž. Rakovina hrubého čreva a konečníka je sčasti dedičná. Presnejšie, má vysokú mieru dedičnosť. Ak jej trpeli obaja vaši rodičia, ste jednoznačným rizikovým jedincom. Táto rakovina sa v mladom veku prakticky nevyskytuje. Zvyčajne sa objavuje až vo veku nad 50 rokov, ale potom jej nebezpečenstvo rapídne rastie.

Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka

Kolorektálny karcinóm je zákerný v tom, že sa zo začiatku nijako neprejavuje. Aj relatívne pokročilá štádia spôsobujú len ťažko identifikovateľné problémy, takže túto rakovinu možno včas odhaliť len preventívnym vyšetrením (kolonoskopiou). Až v pokročilom štádiu sa objavujú zmeny v stolici (zápcha, hnačka atp.), Nepríjemný pocit až bolesť v bruchu, chudnutie, únava, vracanie a prípadne jasne červená krv v stolici. Avšak krv v stolici je neskorom a nespoľahlivým príznakom. Krv v stolici totiž najčastejšie spôsobujú hemoroidy. U hemoroidov je jasne červená krv prítomná na toaletnom papieri, ktorým sa utierate, alebo na povrchu stolice. Tento typ krvácania nie je dôvodom k panike. Naopak, ľudia nad 50 rokov by sa mali tejto rakoviny báť aj vtedy, keď krv v stolici nemajú. V r. 2014 bol z tohto dôvodu v SR zavedený plošný program kolorektálneho vyšetrenie .

Liečba kolorektálneho karcinómu

V liečbe kolorektálneho karcinómu sa uplatňujú všetky modality používané v liečbe rakoviny . Je to hlavne chirurgická resekcia čreva či konečníka a cytostatické terapie (chemoterapia / rádioterapie). Chirurgická liečba spočíva v odstránení postihnutej časti čreva a okolitých lymfatických uzlín. Z cytostatickej liečby sa u rakoviny hrubého čreva a konečníka používa hlavne chemoterapie (cytostatikum fluóruracil). Tieto liečebné metódy sa široko využívajú. Známe je tiež odporúčanie obmedziť konzumáciu živočíšnych tukov, červeného mäsa, vyprážaných, pečených, grilovaných a údených jedál a naopak zvýšiť príjem vlákniny (hlavne zo zeleniny, strukovín a ovocia), vápnika, vitamínu C a kyseliny listovej. Už menej známa je možnosť využitia adaptogénov a protirakovinových húb, o ktorých panujú zbytočné pochybnosti.

Adaptogény pri liečbe kolorektálneho karcinómu

Ak liečbu rakoviny rozdelíme na chirurgickú, cytostatickou a podpornú, budú sa adaptogény radiť napospol na liečbu podporné. To ale neznamená, že adaptogény sú voči skalpelu menejcenné a možno nad nimi mávnuť rukou ako nad "doplnky, ktoré všetci propagujú na všetko". Konkrétne, storočiami medicínskeho výskumu nájdené rastliny majú konkrétne účinky proti konkrétnym typom nádorových ochorení. Nositeľmi ich znalosti boli u nás kedysi ľudovej liečiteľky a liečitelia, ktorí svoje znalosti napospol nezapisoval. Preto sa nám správne bylinné kombinácie na použitie pri rakovine hrubého čreva a konečníka dochovali hlavne v Tradičné čínskej medicíne, ktorá svoje poznatky knižne zapisuje už asi 2000 rokov. Konkrétne kombinácie TČM proti kolorektálnímu karcinómu nájdete v závere tohto článku. (To vôbec neznamená, že Európa je voči Číne bylinkárskej menejcenná. Naopak, chýbanie divokého ženšenu v našej flóre môže byť dôsledkom jeho intenzívneho zberu v minulosti a antropogénneho vyhubenie, ktor ktorému nedojšlo iba v najodľahlejších lesoch Sibíri. Ale to je samotná moja špekulácia.) účinky adaptogénov pri kolorektálnym karcinómom si rozdeľme na 3 skupiny:

  1. Regenerácie tkanív (po operácii) a imunitného systému (po chemoterapii).
  2. Imunomodulačné účinok povzbudzujúce protirakovinovú imunitu.
  3. Priamy cytotoxický účinok na bunky kolorektálneho karcinómu.

Kvôli veľkému množstvu výskumných prác je ťažké sa zorientovať v tom, ktoré adaptogény sú u kolorektálneho karcinómu skutočne účinné. Štúdiom literatúry som si utvoril názor, že adaptogény typu ženšen sú dôležité hlavne na ochranu a regeneráciu, zatiaľ čo liečivé huby typu leskokôrka pôsobí imunomodulačne a cytotoxínmi, ich účinky sa však do istej miery prekrývajú.

Regeneračné, imunomodulačné a cytotoxické účinky ženšenu, lesklokôrovky a ďalších adaptogénov sú reálne a referencuji je nižšie v takom rozsahu, v akom sa mi podarilo ich zachytiť. Ale rovnako nevhodné ako podceňovanie adaptogénov by bolo vkladať do nich nádeje ako do "zázračných liekov", ako tomu bývalo v minulosti. Adaptogény z princípu neobsahujú jedy, ktorými by mohli rakovinové bunky priamo zabiť. Adaptogény rakovinovým bunkám len slušne dohovárajú a aktivujú ich proapoptotický dráhu. Voči takému účinku rakovinové bunky dosť skoro získavajú rezistenciu. Ani posilnenie imunity imunomodulačnými adaptogény nemusí stačiť na vyliečenie. Je nutné si uvedomiť, že u rozvinutého karcinómu už imunitný systém pacienta v zásade raz zlyhal. Nie je rozporné tvrdenia, že účinky adaptogénov proti rakovinovým bunkám sú reálne a silné, hoci celkovú prognózu kolorektálneho karcinómu zlepší len mierne.

Ženšen pri kolorektálnym karcinómom

Ženšen sa v TČM pri liečbe rakoviny často používa ( Lai2012ppc ). Účinok sa pripisuje jeho saponinům ( panaxosidy ), polysacharidom a ďalším látkam (alkoholy panaxynol , panaxydol ap.) Zo saponínov sú to hlavne ginsenosidy Rg 3 , Rh 2 a ďalšie málo glykozylované panaxosidy a ich aglykóny. Recentným prehľadom zameraným na protirakovinové účinky ženšenu je Wang2016rgc , účinku ženšenu na rakovinu hrubého čreva a konečníka sa venujú prehľady Wang2008prg a Vayghan2014ptr .

Randomizovaná klinickou štúdiou dokumentujúce preventívny účinok ženšenu proti rakovine je Yun2010npe . Postupne sa objasňujú mechanizmy protirakovinového účinku ženšenu ( Shin2000cpp , Shibata2001ccp , Wang2008prg , Vayghan2014ptr , Choi2013bbc , Wang2016rgc ), všetky práce bohužiaľ nemožno citovať.

Zvlášť protirakovinové účinným sa zdá byť ženšen notoginseng , pozornosť sa novo zameriava tiež na ženšen americký ( Sun2011rnh ). Z hľadiska účinnosti ženšenu konkrétne proti rakovine hrubého čreva a konečníka je veľmi dôležitý jeho protizápalový účinok - zápal hrubého čreva je totiž rizikovým faktorom kolorektálneho karcinómu .. Ten dokumentujú štúdie Keum2003ieg , Hofseth2007ict , Jin2008ags , Xie2009vva , Yu2015aga , Poudyal2012hfa , Wang2016aga , Dougherty2011ags a mnohé ďalšie . Ženšen tiež chráni hrubé črevo proti intraperitoneálne alebo perorálne podaným karcinogénom ( Poudyal2012hfa , Yu2015aga , Dougherty2011ags ).

Ženšen tiež priamo brzdí delenie buniek kolorektálneho karcinómu in vitro na bežne vedecky používaných líniách tejto rakoviny (HT-29, HCT-116, SW-480, lovo a ďalšie). Tento účinok, hoci ľahko dokumentovatelný, však nie je takým klinickým vodítkom ako prítomnosť ženšenu v klinicky používaných kombináciách TČM proti kolorektálnímu karcinómu. Aj tak ale spomeňme niekoľko z mnohých štúdií tohto typu - jedná sa o spomalenie rastu a indukciu apoptózy ( He2012aap , Liang2010otf , Wang2009mpi , Wang2009aed ), obmedzenie invazívnosti ( Seo2011rge , Park2011fge , Poudyal2013krm , Hsieh2016epn ) a zvýšenie účinku štandardných cytostatík ( Wang2007nea , Wang2007cep a ďalšie).

Leskokôrka lesklá pri kolorektálnym karcinómom

Leskokôrka má ako hlavnej účinnej látky triterpenoidy a proteoglykanové polysacharidy, tj. Rovnakej triedy látok, aké sú účinné u ženšenu. V rodu Ganoderma bolo popísané celkovo 315 rôznych triterpenoidov ( Xia2014crs ), čo je ešte viac než u ženšenu . Jedná sa o modelový hubový adaptogén. Leskokôrka lesklá je tradičným ázijským liekom a Preventive proti rakovine všeobecne a kolorektálnímu karcinómu konkrétne.

Proti rakovine hrubého čreva a konečníka pôsobí priamo aj nepriamo stimuláciou imunitného systému ( Sliva2006glc ). Ďalej pôsobí proti Crohnovej chorobe ( Liu2015aeg ) a brzdí rozvoj črevných polypov ( Oka2010wef ). Priamy účinok LESKLOKORKA proti rakovine hrubého čreva a konečníka sa skúma na bunkových líniách rovnako ako u iných adaptogénov. Podľa Hong2004egl pôsobil extrakt lesklokôrovky apoptózu buniek línie HT-29, konkrétnym účinným triterpenoidy je ganodermanontriol ai. ( Jedinak2011glt , Thyagarajan2010tfg , Hong2004egl ). Polysacharidy LESKLOKORKA účinkujú proti líniám kolorektálneho karcinómu lovo ( Liang2015imi ), HCT-116 ( Liang2014glp , Liang2015imi ), HT-29 ( Thyagarajan2010tfg ) a tiež proti experimentálne rakovine hrubého čreva in vivo na myšom modeli ( Jedinak2011glt ).

Ďalšie adaptogény s účinkom u kolorektálneho karcinómu

Protirakovinové účinky adaptogénov sa intenzívne skúmajú, ale nie je jasné, ktoré adaptogény účinkujú proti rakovine hrubého čreva a konečníka najlepšie. Populárne sú protirakovinové huby , napríklad ruská čaga (rezavec šikmý) a ďalšie drevokazné huby poriadku Polyporales ( Popovic2013mcu , Grienke2014emp ). V Japonsku sa u kolorektálneho karcinómu často využíva trúdnikovec pestrá , drevokazná huba aj u nás hojne rastúce. Z trúdnikovec pestré sa získava proteoglykánov (PSK) účinný proti viacerým druhom rakoviny ( Jimenezmedina2008ipi , Fisher2002aem , Eliza2012eyz ), vrátane rakoviny hrubého čreva a konečníka. Pozitívne účinky trúdnikovec pestrý proti kolorektálnímu karcinómu boli známe z japonských štúdií už od 90. rokov ( Kanoh1994eae , Kobayashi1995aep ).

Proti rakovine hrubého čreva a konečníka sa uplatňujú aj ďalšie huby. Okrem vyššie spomínaný čagy je to ohňovec brázdiť ( Li2004ppp , Song2011ppp ), trúdnikovec gáfrová ( Yeh2009cta , Lee2014ncc i.), Húsenica čínska ( Huang2007iec ) a mnohé iné. Pritom ale nie je jasné, nakoľko sú tieto účinky húb špecifické. Väčšina húb má totiž slabé, nešpecifické protirakovinové účinky ( Patel2012rdm , Feeney2014mhs ) dané ich obsahom ergosterolu ( Li2015epf ) a β-glukánov ( Temizoz2016vap ). Keď sa vyjadrím k hubám neprívetivo, tak ich nešpecifický protirakovinový účinok môže byť len dôsledkom toho, že k ich ríši patrí aj prudko jedovaté rakovinotvorné plesne (s ich mykotoxíny) - nešpecifická poplachová reakcia po požití húb by potom bola len strachom nášho tela z rakoviny hroziacej po požití plesnivých potravín. To však nič nemení na skutočnosti, že výskum liečivých účinkov húb zaostáva za výskumom rastlín. Aj naše lesné huby by si zaslúžili pozornosť vedcov.

Prejdime teraz k rastlinám. Z rastlinných adaptogénov pôsobila proti rakovine hrubého čreva a konečníka aloa pravá ( Shimpo2014iel , Pan2013iag ), angelika čínska so svojimi ftalidy ( Kan2008sae ) a kumaríny ( Zheng2016iea ), euterokok ostnatý ( Cichello2015pia ), pestrec mariánsky ( Raina2016scc ), semená momordika horké so svojím vysokým obsahom kyseliny eleostearové ( Kobori2008aai , Khan2007bgm ), oldenlandie roztažitá ( Li2015hdw ) a ďalšie.

Čo predpisuje pri kolorektálnym karcinómom TČM na Taiwane

Moje písanie o adaptogén v liečbe rakoviny hrubého čreva a konečníka je uľahčené tým, že dnes je už k dispozícii štatistické štúdie Chao2014ppc , ktorá dokumentuje najčastejšou bylinné predpisy taiwanskej TČM u pacientov po operácii rakoviny hrubého čreva a konečníka. Tú považujem za závažnejšie, než vhľady doterajších experimentálnych a klinických štúdií, preto jej informácie uvádzam prednostne. (Doplňujúce čítanie: Všeobecný článok o adaptogén pri liečbe rakoviny .)

TČM lekári predpisujú ako štandardné bylinné kombinácie, tak jednotlivé byliny. Tým vytvorí predpis, ktorý je (rovnako ako u nás) personalizovaný a berie do úvahy, vek, pohlavie a ďalšie špecifiká pacienta. Na Taiwane je pravidlom, že dobrí TČM lekári majú tiež MUDr. diplom a teda predpisujú všetky lieky. Tu sa nesnažím suplovať návštevu takého praktika, ale orientačne informovať o najčastejších TČM bylinách a kombináciách pri pooperačnej rakovine hrubého čreva a konečníka. Liečba konkrétnych prípadov patrí do rúk lekára, samoliečba kolorektálneho karcinómu nepripadá do úvahy!

Podľa Chao2014ppc sú v taiwanskej TČM pri rakovine hrubého čreva najčastejšie predpisované z jednotlivých bylín oldenlandie roztažitá a šišak fúzatý .

Z bylinných zmesí sú to podľa Chao2014ppc (1) Siang-ša-Liou-Džun-dz-thang (pchin-jin xiang-sha-liu-jun-zi-tang) a (2) bu-čong-i-ťi-thang (pchin-jin bu-zhong-yi-qi-tang).

Zloženie kombinácie (1): hľuza pornatka kokosovej (sclerotium poriae Cocos) 6 dielov, podzemok pinelie trojpočetné (rhizoma pinelliae) 3 diely, plod xxx (fructus amomi) 2,4 dielu, ďalej pozri Xiang Sha Liu Jun Zi Tang , práškovať, zmiešať . Užívanie: Ak neurčí lekár inak, užíva sa 5g prášku 2-3x denne. Prášok sa zapíja vlažnou vodou alebo sa pije rozmiešaný v pohári vlažnej vody. Kombináciu možno kúpiť tiež ako koncentrát v liekovej forme, v takom prípade bude dávkovanie nižšie úmerne stupni koncentrácie.

Zloženie kombinácie (2): koreň děhel čínskeho (radix angelicae sinensis) X diely, koreň pivonky čínskej (radix Paeoniae albumu) X diely, koreň prerastlík čínskeho (radix bupleuri) X diely, práškovať, zmiešať. Užívanie: Ak neurčí lekár inak, užíva sa 5g prášku 2-3x denne. Prášok sa zapíja vlažnou vodou alebo sa pije rozmiešaný v pohári vlažnej vody. Kombináciu možno kúpiť tiež ako koncentrát v liekovej forme, v takom prípade bude dávkovanie nižšie úmerne stupni koncentrácie.

Možno konštatovať, že v štandardných TČM kombináciách často používaných pri rakovně hrubého čreva a konečníka sa často vyskytuje děhel čínsky a ženšen pravý , ktorými možno liečbu s výhodou doplniť. Ale ešte lepšie je navštíviť ordinácii lekára znalého lekárskej botaniky alebo lekára TČM a pri výbere a užívaní bylín sa riadiť jeho radami.

| 30.1.2018