Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Celulitus / celulitída a liečebné prípravky proti nej

Tí, ktorí by si podľa nadpisu mysleli, že sa tu snáď dozvedia nejaký zázrační spôsob, ako zlepšiť vzhľad svojej kože , sa dopredu ospravedlňujem: žiadny takýto spôsob nepoznám. Čo horšie, aby som nenapínal, domnievam sa navyše, že takýto zázračný liek, masážny prípravok, zaklínanie atp. ani neexistuje. Pravda je tvrdá. Postihnutým sa ešte raz sa ospravedlňujem. Ľudia ohrození celulitídou sa budú musieť viac hýbať a prestať priberať. So zostatkovou, neodstrániteľnú celulitídou sa budú musieť zmieriť. K tomto zamyslenie ma vlastne vyprovokovala reklama na niečo, čo si hovorí Adonia Legtone Serum, ktorá bola po určitú dobu k videniu na všetkých reklamných stĺpcoch slovenského internetu. Ale o prípravok Adonia Legtone tu nejde, ten bol iba inšpiráciou.

Celulitída v kozmetickom význame slova

Na celulitídu mám s mám svoj názor. Ale najskôr by som ujasnil terminológiu. Keď hovorím o celulitíde, mám na mysli to, čomu sa hovorí celulitída bežne, tj. Nerovnomerný povrch kože, vyskytujúce sa ako kozmetická vada stehien a iných častí tela hlavne u žien. (Snáď som počul hovoriť tomu aj "pomarančová koža" či tak nejako). Lekári si príponu -itida / - ITIS spájajú so zápalmi a "pomarančovej koži" majú preto tendenciu hovoriť celulitus, zatiaľ čo slovo "celulitída" si rezervujú pre akýsi zápal kože. Tento článok nie je o zápaloch , slovo celulitída používam neodborne, v odbornom význame "celulitus". O celulitíde ako kozmetické vade neexistujú žiadne vedecké publikácie a už vôbec nie publikácia nezávislé. Preto s dovolením preskočím štúdium a začnem výkladom svojich vlastných neodborných náhľadov.

Niektorí ľudia si hrúbku môžu dovoliť

Niektorí ľudia vedia priberať a pritom si zachovať peknú kožu, majú na to gény. Napríklad stehná jokozunu Hakuho (na obrázku ho dvíha Tojonošima), sú dokonale hladká, rovnako ako jeho brucho.

(Obrázok)

Zápasníci sumo, ktorí by podľa všetkých lekárskych noriem spadali do kategórie morbídne obéznych, sú v skutočnosti zo všetkých tučných ľudí najzdravšie, pretože pri prejedaní neustále športujú. Ich koža to odráža. A to sú navyše zápasníci sumo sú veľmi svalnatí a ako môžeme vidieť na tomografických snímkach ich tela, ich tuk je uložený hlavne pod kožou, nie vo vnútri brucha. Európska mužská populácia všeobecne vie tloustnoust aj zdravo, ako sa môžeme presvedčiť napríklad pohľadom na predsedu Českého zväzu sumo Jaroslava obsta ( na obrázku vpravo ). Naproti tomu jeho manželka Lucie Výborná dobre vie, že si priberaniu nemôže dovoliť, pretože by to pre ňu mohlo skončiť škaredo . (Ešte poznámka - zápasníci sumo nech nie sú pre bežných ľudí príkladom. Tí najlepší sú za svoj výkon dobre platení, ale ich kĺby sú v 40 rokoch v podstate zničené.)

Celulitída vzniká, keď priberajú ľudia, ktorí priberať nemajú

Macaté ženy nemôžu byť pekné. Slávny spustnutý farár, ktorý hovoril "macatou suka, to je celý môj život", vedel iste o čom hovoril. Všeobecne ale mávajú ženy väčší problém byť pekné s hrubou vrstvou podkožného tuku. Musia mať pekný tvár, hladkú pleť, tuk rovnomerne rozložený, byť fit ... Nie je to rozhodne o tom, pribrať z nedostatku pohybu a nezdravého životného štýlu. Mnohé ženy nemajú schopnosť pekne pribrať vôbec. Majú tendenciu priberať nerovnomerné, napríklad na zadku a stehnách. A práve unáhlený rast tukového tkaniva v spomínaných oblastiach je podľa mňa príčinou celulitídy. "Pomarančová koža" nie je nič iné ako prejav neprispôsobenie spojiva prílišnému zhrubnutie. Je objektívnym faktom, že lak rastúceho tuku spôsobuje v podkožnom väzive zranenia. Na povrchu to môžeme pozorovať ako tzv. Tehotenské trhlinky (strie) - striebristo měsíčkovité stopy po horizontálnom natrhnutie podkožného väziva zhojenie jazvou. S tehotenstvom priamo nesúvisí - objavujú sa pri akomkoľvek náhlom zhrubnutie. Možno predpokladať, že tlak tukového tkaniva spôsobuje zranenia aj vnútri väziva v inom ako len horizontálnom smere. Podľa Maho názoru sú práve také vnútorné trhlinky a zjazvenie príčinou nerovnomerného napätia v kolagénu a poťažmo nerovného vzhľadu kože. Zhrubnutie zostávajúcich, nenatržených kolagénnych snopcov problém ešte zhoršuje.

Pri závažnejšie hrúbke a celulitíde vstupujú do hry lymfatické cievy

Lymfatický systém, ktorý radi ignorujeme ako nezaujímavý, plní niekoľko funkcií. Tou prapôvodnej je odvádzať zo tkaniva presakujúcej miazgu. Presakovanie v dôsledku tlaku krvi v tepnách je relatívne malý, ale vďaka obrovskému povrchu kapilár by v tkanive čoskoro viedol k opuchu. Tomu zabraňuje drenážny systém lymfatických kapilár a ciev, ktorý presakujúcej miazgu odvádza. U morbídne obéznych je však opuch bežný. Iste ste počuli o rôznych rekordman vážiacich 450 alebo 550kg - títo ľudia mávajú opuchy celkovo vážiace aj 100kg, pretože váha a tlak tuku u nich spôsobuje priškrtenie lymfatických ciev. Pri nekontrolovanom priberaniu existuje zlomový bod, kedy dôjde k zrúteniu lymfatickej drenáže, obézny pacient začne opúchať, stratí schopnosť pohybu a ďalej priberá už v posteli. U celulitídy bojujeme s nadváhou oveľa menšími, ale priškrtenie lymfatických ciev nerovnomerným ťahom kolagénu môže hrať svoju rolu. Preto samotná masáž má šancu môže u celulitídy priniesť krátkodobo miernu úľavu (lymfodrenáž). Nezabúdajme ale, že prvotný problém pretlaku tukového tkaniva masáž nerieši.

Liečba celulitídy: hlavne schudnúť

Celulitída znamená, že sme prekročili hranicu, do ktorej mám náš somatický typ dovoľuje vzhľadný priberať. U mnohých žien je táto hranica veľmi nízka a na jej prekročenie stačí pribrať niekoľko kilogramov. Nech už je to ale 5, alebo 25kg, prvý krok v náprave (nechcem ak povedať v liečbe) celulitídy je len jeden: Vrátiť svoju hmotnosť opäť pod onú hranicu . Keď odstránime tlak tukového tkaniva zvnútra, zmizne zázračne aj pokrivený vzhľad kože. Schudnutie pod určenú hranicu je neľahká a dlhodobý úloha, ktorý podľa štatistík väčšina ľudí nezvládne. Avšak zoštíhlenie tukovej vrstvy je nutnou podmienkou zbavenie sa celulitídy.

K náprave pokriveného povrchu pokožky po schudnutí nedôjde okamžite. Zníženie objemu tuku je totiž sprevádzané dočasným zplihnutím podkožného väziva. To nie je trvalý problém. Spojivové tkanivo totiž podlieha neustálemu procesu prestavby a zníženému objemu tela sa aj bez plastickej operácie prispôsobí. (Chirurgické odstránenie prebytočnej kože je len pre extrémne prípady.) Po vymiznutí pretlaku tukového tkaniva sa koža postupne opäť napne a prirodzený proces neustálej prestavby pojivoých tkanív reparuje postupne aj vnútorné zjazvenie zodpovedné za nerovný povrch kože. Práve v tejto finálnej fáze nápravy môžu podľa môjho názoru skutočne pomoct masáže a strečing.

Čo teda možno povedať ohľadom prípravkov proti celulitíde?

Riskujem že sa mýlim alebo ubližujem výnimkám, ale vo svetle vyššie napísaného by som povedal, že väčšina z týchto prípravkov patrí do ríše podvodov. Konkrétne Adonia Legtone hovorí, že je "emulzia proti celulitíde", ktorá "zmierňuje jej príznaky už po 9 minútach". To je buď číry nezmysel, alebo efekt samotnej masáže pri aplikácii prípravku. Tento prípravok ma ďalej pobavil rozprávaním o rastlinných kmeňových bunkách. Kmeňová bunka je pojem živočíšne fyziológie, u rastlín hovoríme skôr o meristémech. U rastlín nie je "kmenovost" zďaleka tak výnimočná. Väčšina rastlinných buniek je "kmeňových", ba i totipotentných - pokiaľ rastlinné bunke odstránime bunkovú stenu, na živnej pôde z nej možno vypestovať aj celú novú rastlinu.

Odhlédnouc od týchto klamstiev, ani všeobecne si nemyslím, že by bolo možné vonkajším či vnútorným užívaním akýchkoľvek prípravkov celulitídu odstrániť. Ak to s odstránením celulitídy myslíte vážne a urobíte nutný krok zoštíhlenie, tak v druhej, adaptačnej fáze by som z hľadiska diéty okrem udržiavacieho redukčného režimu odporučil snáď len zvýšený prívod vitamínu C, pretože ten je potrebný k syntéze kolagénu a prestavbe spojiva. A aby som povedal aj niečo, čo nenájdete v učebniciach, tak existuje určitá šanca, že by v procese odstránenie celulitídy mohla pomôcť momordika horká (Momordica charantia) . Momordika nejeneže obsahuje vitamín C v retard forme (askorbigen), ale má účinok aj proti samotnej obezite a diabetu . O možnostiach využitia ďalších adaptogénov v liečbe celulitídy špekulovať nechcem. Môžem ale povedať, že aj keby táto možnosť bola, bol by to len liečebná bonus. Tým hlavným faktorom v reparáciu celulitídy musí byť vybudovanie schopnosti dlhodobého udržanie správnej životosprávy.

| 1.11.2018