Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Diabetes (cukrovka)

Diabetes mellitus (cukrovka), je súhrnný názov pre skupinu chronických ochorení, ktorých spoločným príznakom je zvýšenie hladiny krvnej glukózy. Rozlišujú sa 2 základné typy: diabetes I. typu a diabetes II. Diabetes typu I. je autoimunitné (sú ničené bunky pankreasu, ktoré produkujú hormón inzulín). Diabetes typu II. je spôsobený zníženou citlivosťou tkanív k inzulínu.

Diabetológia je celé odvetvie medicíny. Diabetes totiž súvisí prakticky so všetkými fyziologickými systémami, s metabolizmom tukov, s obezitou , s kardiovaskulárne sústavou , s imunitou ... Nie je preto možné diabetes a jeho komplikácie v krátkosti popísať. Cieľom liečby diabetu je ako udržiavanie normálnej hladiny glukózy v krvi, tak liečba príčin (napríklad autoimunitných).

Regulácia krvného cukru

Ako lieky dosahujú úpravy krvného cukru?

Podľa spôsobu, akým dosahujú zníženie krvného cukru, možno lieky rozdeliť na niekoľko typov ( Elabhar2014pdr ). Konkrétne to sú nasledovné mechanizmy pôsobenia:

  • zvýšenie hladiny alebo účinnosti inzulínu
  • zníženie vstrebávanie cukru z tráviacej sústavy
  • zvýšenie využitia glukózy v tkanivách (hlave v tuku a svalovine)
  • zníženie hladiny krvnej glukózy pôsobením na činnosť pečene
  • aktivácia jadrových PPAR receptorov
  • zvýšenie hladiny alebo účinnosti adiponektínu
  • ďalšie dráhy (inkretín, endogénne opioidy)
  • antioxidačný účinok

Zvlášť zaujímavý medzi uvedenými je účinok na PPAR receptory . PPAR agonisty patrí k obvykle predpisovaným liekom na diabetes. Druhý pozoruhodný mechanizmus pôsobenia týchto liekov je účinok na ďalší hormonálnej dráhy (inkretín, opioidy).

Diabetes patrí k hlavným civilizačným chorobám

Z praktického hľadiska možno povedať, že diabetes je epidémiou, s ktorou si medicína 20. storočia neporadila. Na svete dnes máme asi 150 miliónov diabetikov. V roku 2025 sa toto číslo zdvojnásobí. Z praktického hľadiska tiež platí, že existujú liečivé rastliny, ktorých účinky proti cukrovke sú už dlho známe. Dnes sa účinky týchto zázračných bylín postupne klinicky preukazujú (zriedkavejšie nepreukazujú). Napriek tomu o týchto bylinách lekári pomerne málo vedia. Diabetes zatiaľ nedá liečiť - keď ho raz dostaneme, tak sa náš stav už len postupne zhoršuje. Nevylieči ho ani zázračné byliny. Uplatní sa však v prevencii a spomalí postup choroby u existujúcich prípadov.

Ženšen upravuje hladinu glukózy a cholesterolu

Ženšen pravý je jednou z hlavných antidiabetických bylín TČM ( Lim2009egv ). O jeho účinku na diabetes existuje 300+ vedeckých publikácií. Pomáha regulovať krvný glukózu na viacerých úrovniach, okrem iného pôsobením na PPAR receptory ( Chung2001cbw , Yoon2003ppr ), na ktoré pôsobí ginsenosidy Rg 3 ( Hwang2009aeg ), Rh 1 ( Gu2013gra ) a Rb 1 ( Chan2012gpa ). Okrem zníženia hladiny krvného cukru ženšen tiež upravuje cholesterol, ktorého zvýšená hladina diabetes často sprevádza ( Ni2010sgp a ďalšie). Ženšen upravuje diabetes zmenou génovej expresie ( Banz2007gmd ), má hypoglykemický účinok ( Jeon2013aef ) a chráni proti diabetickej ateroskleróze ( Zhang2006msc ). Ginsenosidy Re zvyšuje citlivosť tkanív k inzulínu ( Gao2013grr ). Ženšen americký a ženšen notoginseng sa považujú za menej povzbudzujúce, ale proti diabetu účinkujú rovnako ako ženšen pravý.

Častou komplikáciou diabetu je ischémia končatín (napr. Vredy predkolenia). Tie ženšen lieči jednak zlepšením krvného obehu , jednak svojím hojivým účinkom ( Chen2008cpe ). Ženšen má dvojaký, protichodný účinok na rast kapilár: ginsenosidy Rg 1 a Rg 3 pôsobí aktivačne ( Kwok2012sg2 ), Rb 1 zase inhibične ( sengupta2004may ). Mnohé ďalšie publikácie dokumentujú ochranný účinok ženšenu proti chátrania orgánov (mozgu, srdca, pečene, obličiek, sietnice) v dôsledku diabetu a ochranný a liečivý účinok pri srdcovej a mozgovej mŕtvici . Inak je ženšen neškodný a bezpečný .

Ďalšie adaptogény s antidiabetikami účinkom

Diabetes komplexne ničia zdravie a tak ponúka adaptogenům veľa príležitostí na uplatnenie ich liečivých účinkov. Liečivých rastlín pomáhajúcich pri prevencii a liečbe diabetu je preto veľké množstvo. Ich účinky sa vzájomne dopĺňajú a napospol zosilňujú, takže kombinácia antidiabetických adaptogénov väčšinou vedie k lepším výsledkom. Z literárnych zdrojov ( Elabhar2014pdr a ďalšie) ponúkam výber antidiabetických adaptogénov a liečivých rastlín:

Zostaviť správnu antidiabetickú kombináciu pre konkrétneho pacienta nemusí byť ľahké, ale veď od čoho tu máme diabetológom a praktiky TČM ... Rovnako ako prevencia aterosklerózy , aj prevencia a liečba diabetu je záležitosťou celoživotného jedálnička. Možno odporučiť pestrý jedálniček, kde "pestrý" znamená, že bude obsahovať množstvo rôznych antidiabetických adaptogénov s dôrazom na tie, ktoré sú u nás ľahko dostupné - cibuľa, cesnak, oregano, rozmarín, žihľava, zelený čaj, špargľa a bežné druhy zdravé zeleniny, ktoré som z výpočtu antidiabetických rastlín pre stručnosť vynechal.

Leskokôrka lesklá a ďalšie antidiabetickej huby

Triterpenoidy LESKLOKORKA uvoľňujú inzulín a znižujú glukózu pôsobením na tyrozín fosfatázu 1B, aldóza reduktázu, α-glukozidázu a ďalšie enzýmy. Leskokôrka je výnimočný imunomodulačnej adaptogén a aj týmto spôsobom lieči diabetes ( Ma2015aeg ), ktorý s poruchami imunitného systému úzko súvisí.

Štúdia na experimentálnom diabetu vyvolanom umelým zničením Langerhansových ostrovčekov: U myší ( Li2011aeg ), proteoglykánmi G. lucidum už v nízkej dávke (50 mg / kg), ešte výraznejšie vo vysokej (150 mg / kg) normalizovali hladinu krvného cukru. Účinok LESKLOKORKA bol prakticky rovnaký, ako pozitívna kontrola (glibenklamid). Zaujímavé je, že proteoglykánmi lesklokôrovky tiež normalizovali metabolizmus lipidov, z čoho autori vyvodzovali závery ohľadom potenciálu lesklokôrovky u aterosklerózy. Rovnaké výsledky boli zistené aj v ďalších prácach u myší ( Wang2012enp ) aj potkanov ( Zheng2012glp ). Experimentálne bol pozitívny účinok bol zistený aj u komplikácií cukrovky ( hojenie rán , myš, Tie2012glp ). Pokiaľ ide o mechanizmus pôsobenia, Teng2012hem tvrdí, že leskokôrka ovplyvňuje fosforyláciu inzulínového receptora. Práca Fatmawati2011srg ďalej zmerala, že ganoderovej kyselina C2 inhibuje aldóza reduktázu a tým ďalej chráni proti komplikáciám cukrovky. Okrem toho mali proteoglykánmi lesklokôrovky účinky proti zápalu pankreasu, ktorý vedie k diabetu ( Li2016tkg ). Tieto a ďalšie antidiabetické účinky lesklokôrovky sumarizuje prehľad Ma2015aeg .

Okrem nešpecifických liečivých účinkov daných ich obsahom ergosterolu a β-glukánov majú jedlé a adaptogénny huby i špecifické účinky proti diabetu:

  • Húsenica čínska je imunomodulačné adaptogén. Chráni pankreatické β-bunky ( Liu2016hmc ) a patrí k hubám potenciálne účinným proti diabetu ( Paterson2008ctc ).
  • Antidiabetické účinky hlivy ustricovej dokumentuje 20+ experimentálnych štúdií. Podľa klinickej štúdie Jayasuriya2015hac hliva u ľudí s diabetom typu 2 v dávke iba 50mg / kg znižovala glukózu a zvyšovala hladinu inzulínu. Podobné výsledky boli zistené na potkanoch pri dávkach 250-1250mg / kg ( Jayasuriya2012oha ). Hliva navyše obsahuje lovastatín blokujúce syntézu cholesterolu.

Hoci sú huby ako liečivá menej preskúmané, z vyššie uvedeného je úplne jasné, že hubová výživa by mala byť neoddeliteľnou súčasťou jedálnička diabetikov a ľudí s rodinnou anamnézou cukrovky.

Ovocná výživa diabetikov

K antidiabetickými adaptogenům možno zaradiť aj mnohé druhy ovocia, hlavne tzv. Superovoce. Avšak pozor na cukornaté záhradné ovocie (jablká, hrušky, slivky, jahody atď.)! K liečbe diabetu sa lepšie hodia adaptogény z radov drobného a divokého ovocia (tzv. Superovoce):

Drieň obyčajný (Cornus mas L.)
Drieň obyčajný (Cornus mas L.)

Pre diabetikov je konzumácia divokého ovocia zvlášť krutým údelom, pretože kolísavá hladina glukózy a inzulínu im pôsobí zvlášť mučivý hlad po sladkom. Divoké Superovoce je kyslé a trpké preto, že obsahuje zvlášť veľa kyslých vitamínov, flavonoidov a ďalších zázračných látok, napríklad kyseliny ursolové a korozolové. Ja osobne by som diabetikov frustroval prednostne kombináciou čučoriedok, drienok, šípok, plodov medvedice lekárskej a pestrým výberom ovocie zo zázračné čeľade ľuľkovitých. Len pre zaujímavosť, k lilkovitým patrí aj "indický ženšen" vítaním uspávajúca , ktorú odporúčam pestovať. Štandardne sa z nej používajú korene, ale jej plody pripomínajú Machovka a k týranie diabetikov sa - rovnako ako plody machovky - prenáramne hodí.

Technika zvládanie diabetu

U väčšiny diabetikov je potreba doma na chladničku nainštalovať oceľovú petlicu so zámkom. Zamknuté musí byť i dvere do pivnice. V kuchyni sa nesmie skladovať žiaden cukor, med, chlieb, pečivo ani obilniny, o sušienkach a sladkostiach nehovoriac. Kvôli divoko kolísajúca hladine inzulínu, ktorý je tiež hormónom hladu, žije hypotalamus diabetikov v stave chronického zdesenie zo smrti hladom. V dôsledku toho má väčšina diabetikov (z ktorých mnohí boli obézni už pred prepuknutím choroby) nezriadenou potrebu jesť a nemá schopnosť dodržiavať predpísaný jedálniček. Kľúče od chladničky a prípravne aj príprava pokrmov musí byť v rukách zodpovedného proviantního poručníka, ktorý denne monitoruje tiež hmotnosť a krvný tlak svojho zverenca. Proviantní poručník musí okrem znalosti diabetického varenie mať tiež sadistické nadanie, aby odolal žadonění aj vyhrážkam zúfalého diabetika túžiaceho sa prezrat medzi jedlami. U diabetikov s hysterickými sklonmi je niekedy zhola nemožné, aby bol proviantním poručníkom člen rodiny a musia ním byť nepríbuzný lekár, zdravotná sestra, alebo najatý ošetrovateľ, pred ktorými sa diabetik hanbí tropit svoje scény. Diabetik nesmie mať k dispozícii žiadne "cukrovinky proti hypoglykémii", to musí byť v rukách spomínaného poručníka. K zahnanie najhoršieho hladu môže proviantní poručník medzi jedlami dať diabetickým napríklad núdzovou porciu sladké zeleniny (mrkva, paradajka, paprika) kombinovanú so zdravými tukmi (olej repkový, olivový, sójový, sezamový, ostropestřecový, maslo, husacie masť atď.) A malým množstvom grahamového pečiva, obilnín (pražená kukurica, ovsené vločky ...) a suchých plodov (slnečnica, tekvicové semienko, mak, sezam, ľan, arašidy, alaburky, mandle, vlašské a lieskové orechy, pistácie, atď.) Kešu orieškom sa radšej vyhnite, ich olej je príliš nasýtený. Pre prípad, že by diabetik na proviantního poručníka útočil so zbraňou v ruke, je možné k jeho zastaveniu nosiť vo vrecku sójový suk.

| 30.1.2018