Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen u mimopľúcna sarkoidózy liečenej kortikoidmi

Dobrý deň, bol som diagnostikovaný s mimopľúcna sarkoidózou a začal som brať Medrol. Od začiatku mojich ťažkostí som užíval ženšen, pretože mi to prinášalo úľavu v prejavoch choroby (najviac mi pomáhal od neznesiteľné únavy ). Chcel by som sa opýtať, či je bezpečné pokračovanie v užívaní ženšenu aj naďalej, keď som začal užívať kortikoidy (nemohol som nič relevantného o tejto tematike na internete nájsť).
S vďaka a pozdravom, Honza

Dobrý deň. Máte pravdu, o vzťahu sarkoidózy a ženšenu skutočne nie sú informácie, táto problematika nebola zatiaľ skúmaná. Ako obvykle musím povedať, že sarkoidóza je potenciálne závažné ochorenie, ktorého liečbu by mal riadiť lekár. Pokiaľ by ale tento lekár mal záujem o názor biologického fyziológa, tak to, že Vám ženšen sa symptómy sarkoidózy pomáhal, ma vôbec neprekvapuje.

Ženšen pravý je preukázané imunomodulačnej agens a dosť často pomáha u autoimuntních chorôb a alergií . Vypozoroval som, že tam, kde lekári zvyčajne predpisujú kortikoidy so všetkými ich žiadúcimi a nežiaducimi účinkami, veľakrát pomáha tiež ženšen. Priamo alebo nepriamo, panaxosidy vplyv na kortikoidné receptory majú , takže interakcie s Medrol je možná. > Ženšen ale nie je . Základný smer účinku kortikoidov nezmení. Nie je mi známy žiadny dôvod, prečo by spoločné užívanie ženšenu a kortikoidov nebolo možné. Ženšen je tiež účinný proti únave .

S pozravem,
-boris-

| 2013 - 1.11.2018