Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Alergie a astmu

Alergia je prehnaná imunitnýreakcia na prítomnosť antigénov na koži a slizniciach. V určitých situáciách je alergia normálne a adaptívne - znižuje riziko infekcií, vrátane obávaného zápalu pľúc a tuberkulózy. Lenže práve dnes, keď ju už toľko nepotrebujeme, sa alergia namiesto ústupu rozmáha. V mestskom prostredí vznikla jej epidémie v dôsledku kombinácie mestskej špiny, prehnané hygieny a nedostatku špiny dedinské. Všetci vieme, ako sa prejavuje: senná nádcha, astma, žihľavka, zažívacie ťažkosti, proste imunitný naivita skleníkových detí voči bežným antigénom typu peľ, srsť, perie, roztoče, čmelíci atp. Osobitnú pozornosť si zasluhuje astma - vrcholne nepríjemná nádcha s nepotlačiteľnou tvorbou hlienu, zapchaným nosom a svědícíma očami, pri ktorom hrozí až smrť udusením kvôli reflexnému stiahnutie priedušiek. Alergiu a astmy tu venujem samostatný článok preto, že je možné účinne tlmiť adaptogény.

prevencia alergie

Dnes, keď epidémia alergií dosiahla vrchol, sa dostávame bližšie k jej prevencii. Komíny tovární a elektrární dostali filtre, vzduch v mestách je čistejší vďaka výfukovým katalyzátory a aj ľudia sa začínajú opäť vracať k prírodnému spôsobu života. Len niektorí rodičia si stále ešte nevedia predstaviť, že by ich ratolesť mala mať dovolené sa zašpiniť v prírode, či dokonca na sedliackom dvore. Občasná alergická nádcha sa navyše už nepovažuje za chorobu, ale za prirodzenú reakciu. Napríklad ja mám alergiu vždy v plesnivých interiéroch, v zafajčených priestoroch a tiež v chlade. Sú to všetko situácie, kedy ma hlien chráni pred prachom a spórami (pľúcna mykózy bývali kedysi tiež fatálne). Produkcia hlienu v chlade zase zabraňuje prechladnutia - nákaze chrípkou či inou infekciou dýchacích ciest , ktoré v období chlade a nedostatku UV žiareniu prekvitajú.

Fytoterapia alergie a astmy

Zatiaľ čo u miernych typov alergií postačí, keď sa budeme vyhýbať alergénom, závažná alergia a astma vyžaduje liečbu, v ktoré majú čo povedať aj liečivé rastliny. Jednou z najdôležitejších rastlín proti astme je pabodliak lopúchový.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.