Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Alergia

Alergia je prehnaná akútna reakcia imunitného systému na prítomnosť cudzorodých antigénov na koži a slizniciach. Za normálnych okolností je akútna nádcha a žihľavka adaptívne reakcií znižujúce riziko infekcií , otráv a parazitov. Avšak v urbanizovanej spoločnosti sa objavuje neprirodzená alergia, ktorá má epidemické rozmeru. Prejavuje ako senná nádcha, astma, alergická žihľavka, chronická kožné alergie, alergický ekzém atd. Interným ekvivalentom alergie je anafylaxia, reakcia tela na prítomnosť cudzieho antigénu v krvi.

Prevencia alergie ako prevencia imunitnej naivity

Z vyššie uvedeného vyplýva, že občasná "alergia" v podobe nádchy je prirodzenou reakciou ktorá nám potvrdzuje, že náš imunitný systém funguje ako má. U mne sa taká reakcia objavuje hlavne pri kontakte so spórami plesní (plesnivé interiéry), dymom a tiež v chlade. Sú to všetko situácie, keď zvýšená produkcia hlienu vyplavuje z dýchacích ciest cudzorodé častice a zabraňuje potenciálne smrteľný hubovej infekcii dýchacích ciest. Zvýšená produkcia hlienu v chlade zase zabraňuje "prechladnutie", tj. Chytenie niektoré z častých infekcií dýchacích ciest , ktoré sú v chladnom období roka hojnej kvôli relatívnemu nedostatku UV žiarenia. (Kedysi napr. Aj tuberkulóze.) Lenže ja som fyzicky úplne zdravý jedinec a navyše som vyrastal na dedine, kde som už v detstve prišiel do styku so všetkými potenciálnymi prírodnými a jedálenskými alergény. Som zástancom názoru, že najvhodnejšie a vlastne jedinou prevenciou alergie u jedincov so zdravým imunitným systémom je prevencia imunitnej naivity: tj. Zoznámenie so všetkými neškodnými prírodnými antigény už od raného detstva. V to počítam aj hmyzie tropomyozin a ďalšie hmyzie antigény, kvôli ktorým nemusíte nechať svoje deti zavšivit - k spoľahlivému zahmyzení stačí, keď si občas prelezú kurníkom ako vo filme Prišla k nám púť. (Nezabúdajme, že naši predkovia chodili denne pre vajcia do kurníku, nie do chladničky!)

Existujú ale pacienti trpiaci alergiou, u ktorých je táto spôsobená vrodenou precitlivenosťou. Selekcia patogény núti náš imunitný systém k rozmanitosti, takže imunita rôznych ľudí funguje rôzne. Niektorí z nás reagujem na okrýdlené antigény (peľ, prachové častice) neobvykle silne, takže dochádza k zahlienenie a vnútornému opuchu horných dýchacích ciest ako pri nádche. Tento stav, nazývaný astma, nie je nutné obetiam astmy nijako popisovať - jedná sa o vrcholne nepríjemný, život ohrozujúci stav. Podobné silné alergické stavy sa vyskytujú u niektorých pacientov na koži a v zažívacom trakte. U týchto pacientov má význam "prevencia druhej línie" - tj. Naopak vyhýbanie sa prirodzeným antigénom, najmä tým, na ktoré majú silnú alergickú reakciu. Takto postihnutí ľudia si okolo seba musia vytvárať hypoalergické prostredia, ktoré je pre normálne dospievajúce jedinca nežiaduce. Aj tak majú silné alergie tendenciu sa rozširovať na ďalšie a ďalšie alergény - preto musia mať ťažkí astmatici pri sebe neustále sprej s antihistaminikom. U týchto pacientov sa uplatní aj imunosupresívne lieky a byliny s protizápalovými účinkami .

Ďalšie poznámkou k dnešnému prostredie je to, že mestský smog obsahuje vysoko reaktívne radikály, ktoré sa vytvárajú slnečným žiarením napríklad z oxidov dusíka z automobilových spalín. Zmes týchto radikálov, dymu a organických splodín (poeticky nazývaná smog) chemicky modifikuje prírodné antigény (oxidáciou, alkyláciou, nitrácia atď.), Spôsobujúc tak ich zvýšenú dráždivosť. Menej skúsený imunitný systém to môže viesť až k precitlivenosti na pôvodnú, nemodifikovaný prírodný antigén (napr. Peľ). Z uvedeného vyplýva, že deti v dnešnej dobe by mali mať imunitný skúsenosť ako s nemodifikovanými prírodnými antigény, tak aj s priemyselne znečisteným prostredím - pokiaľ však českí vedci z Ústavu pre zdokonalenie človeka neplánujú do nasledujúcej päťročnice nahradenia spaľovacích motorov elektrickými a vynájdenie priemyselných technológií, ktoré žiadne toxické splodiny produkovať nebudú.

liečba alergie

O prevenciu alergie som písal vyššie. Už rozvinutú alergiu je však nutné liečiť, čo sa v praxi vykonáva antihistaminikami a imunosupresívnymi liekmi. Už menej je známy fakt, že alergiu tlmí aj niektoré adaptogény, ktorých výhodou v porovnaní s bežnými liekmi sú prakticky neexistujúce nežiaduce účinky . (Predošlý vetu by som mohol pre väčšie zdôraznenie zopakovať.) Je samozrejmé, že ľudia s rozvinutou alergií sa majú svojím alergénom pokiaľ možno vyhýbať a okolo seba si vytvoriť hypoalergického prostredie podľa ich konkrétnych potrieb.

Antialergické účinky ženšenu

Ginsenosidy Rb 1 , Rc , Rd , F2 a Rh 1 inhibujú výlev histamínu a leukotriénov zo žírnych buniek ( Christensen2009gcb ), čím tlmí alergickú reakciu. Ginsenosidy Rh 1 , Rh 2 a zlúčenina K sú silnými inhibítormi kožné anafylaktickej reakcie. Gssd. Rb 1 blokuje molekulárne mechanizmy alergie ( Liao2006eri ). In vivo ženšenový extrakt potláča kožné alergiu ( Samukawa2012rgi ), gssd. Rg 1 potláča astmatickú reakciu ( Jung2012rpg ) a alergickú nádchu ( Inoue2013krg ).

Ďalšie byliny s antialergickými účinkami

Ďalšie prírodné liečivá s antialergickými účinkami zahŕňajú perila krovitá a lesklokôrovka lesklú . Množstvo bylín s antialergickými účinkami je veľké a ja neviem, ktoré z nich sú najsilnejšie. Zatiaľ v tejto indikácii odporúčam ženšen a osobnú návštevu TČM lekára.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.