Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

PPAR receptory

PPAR receptory sú regulátory génovej expresie, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v metabolizme glukózy a lipidov.

Skratka PPAR znamená peroxisome proliferátorom-activated receptors (receptory aktivované Peroxisome proliferátorom). Napriek zložitému názvu sú PPAR receptory všedný, nevýjimečné, hojné u všetkých buniek. Zastávajú všedný úlohy regulácie cukorného a tukového metabolizmu. Ovplyvňujú účinnosť inzulínu, a ich agonisty (tiazolindiony) sa používajú proti diabetu.

U PPAR receptorov sa rozlišujú tri podtypy kódované tromi rôznymi gény: PPARα, PPARβ a agonistom.

Adaptogény pôsobiace na PPAR receptory

V súvislosti s adaptogény sú PPAR receptory zaujímavé preto, že hrajú úlohu vo vývoji civilizačných chorôb, proti ktorým adaptogény pôsobí ( diabetes , obezita , ateroskleróza , metabolický syndróm a ďalšie). PPAR receptory sú miestom pôsobenia niektorých účinných látok adaptogénov a liečivých rastlín.

Vplyv ženšenu pravého na PPAR receptory

Vplyvu ženšenu na PPAR receptory vedci venujú pozornosť už od samého počiatku 21. storočia ( Chung2001cbw , Yoon2003ppr ). Jeho špecifické účinky proti diabetu a ateroskleróze sa často vysvetľujú jeho pôsobením práve na PPAR receptory. Panaxosidy zvyšujú expresiu PPAR-γ mRNA a ďalších proteínov PPAR-γ dráhy (adiponektínu, IRS-1, adipocyte proteín 2 atď.) To bolo preukázané in vitro ( Gao2013grr , pre ginsenoid Re ) aj klinicky ( Ni2010sgp , pre zmes ginsenozidu Rg 1 a Rb 1 , meranie bol účinok na monocyty u 122 diabetických pacientov). Podobných štúdií sú dnes už desiatky a účinok na PPAR receptory bol okrem vyššie uvedených panaxosidů zistený tiež u ginsenozidu Rf ( Lee2006grc , na PPAR-α u myší), ženšenového aglykón protopanaxatriol ( Han2006g2p ) au ginsenozidu Rg 3 ( Han2006g2p ). Je zaujímavé, že chirálne enantioméry ginsenozidu RG3 nepôsobí na PPAR-γ receptor rovnako: epimér 20 (S) -Rg 3 má viac ako 10 × väčšie afinitu než 20 (R) -Rg 3 ( Kwok2012sg2 ).

Vplyv LESKLOKORKA lesklé na PPAR receptory

Lanostanové triterpenoidy LESKLOKORKA lesklé pôsobí na PPAR-γ receptory a majú pozitívny vplyv na ukazovatele metabolického syndrómu ( Lee2010elt , Shimojo2011egl , Thyagarajansahu2011rmb ).

Ďalšie prírodné liečivá pôsobiace na PPAR receptory

Pri všetkých adaptogénov s tradične známym (či novo zistenou) účinkom proti diabetu je podozrenie na možnosť, že pôsobí práve na PPAR receptory. Je tomu tak u šišiaka bajkalského (tradičná proti diabetu), ktorého flavonoid vogonin pôsobí na PPARα ( Zhang2015wso ) a tiež u momordika horké , ktorej olej pôsobí na agonistom ( Khan2007bgm ). Systematickým prieskumom väčšieho množstva liečivých rastlín ( Rozema2012sec ) sa zistil účinok na PPAR-α a PPAR-γ receptory u Albizia ružové (Albizia julibrissin), arisémy (Arisaema sp.), Järvi liečivé (Cnidium monnieri), pinelie trojpočetné (Pinellia Terni) a kotvičníka zemného , účinok len na PPAR-α u ľalie (Lilium sp.) a lofatera (Lophatherum gracile).

| 2010 - 1.11.2018