Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Steroidné receptory a dráhy

Čo to sú steroidné receptory?

(Dopísať)

Účinok panaxosidů na steroidné receptory a dráhy

Ženšenový saponíny majú steroidné povahu a nie je prekvapujúce, že pôsobí na steroidné receptory cicavčích buniek (estrogénové, anrogenní, glukokortikoidnou receptor ai.) Z tohto faktu ale neplynie žiadny koherentné záver. Panaxosidy pôsobením na steroidné receptory skôr vyvolávajú účinky, ktoré sa v ľudovom povedomia sa steroidy nespájajú - neuroprotektívne, kardiovaskulárne a podobne. Do rovnováhy pohlavných hormónov ženšen všeobecne nezasahuje. Trebárs jeho účinok na erekciu nie je výsledkom nejakého hormonálneho pôsobenia, ale aktivácia syntézy oxidu dusnatého v cievach . Nižšie uvedené príklady konkrétnych interakcií nie sú vyčerpávajúce, publikácií o Panaxosidy na túto tému je asi desaťkrát viac.

estrogénny receptor

androgénny receptor

glukokortikoidnou receptor

Pojem adaptogénu je teoreticky definovaný vo vzťahu k stresu . Prakticky, u modelového adaptogénu ženšenu sa ukazuje, že jeho obsahové látky pôsobia priamo na glukokortikoidný receptor. Hlavným glukokortikoidov u ľudí je stresový hormón kortizol.

  • Ginsenosidy Rg 1 pôsobí na glukokortikoidné receptor. ( Kang1994gri , Cheung2011gia )
  • Ginsenosidy Re pôsobí na glukokortikoidný receptor v bunkách endotelu a fosforyláciou endoteliálny NO syntázy uľahčuje produkciu oxidu dusnatého. ( Leung2007neg )

| 30.1.2018