Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Vylúhuje varením všetky účinné látky ženšenu, alebo niečo zostane vo vyluhovania plátku?

Dobrý deň, mám otázku ohľadom užívania 6-ročného ženšenu. Vylúhuje z neho varením všetky účinné látky, alebo niečo zostane vo vyluhovania plátku? Je mi ho ľúto vyhodiť, tak som ho skúsil so sebazaprením zjesť. Má to zmysel, alebo blbnem? Pijem ho tretí deň, cítim sa fajn, ale doba je príliš krátka na hodnotenie, ktoré zašlem. Z.

Vážený pane Z,

na dotaz podobný Vášmu som už odpovedal tu: použitie zvyškov ženšenu po vyluhovania na tinktúru .

Zvyšky ženšenu po vyluhovania na čaj sú na tom podobne ako pokrutiny po príprave tinktúry. To hlavné, teda panaxosidy a väčšina účinných látok , prechádza do roztoku. Neurobíte žiadnu chybu, keď vylúhované plátky vyhodíte. Ja sám je občas ním, k ponúkanie hosťom ale rozhodne nie sú. Ak na ne nemáte náladu, nekazte si nimi chuťový zážitok zo ženšenového odvaru .

Snežením výliskov získate len niečo málo nevylouhovaných panaxosidů, niečo vlákniny a niečo proteoglykánov , ktoré jediné sú na výliskoch zaujímavé. Proteoglykánmi sa prevažne uvoľňujú až pôsobením tráviacich štiav. Ženšenový proteoglykánmi (nesprávne "polysacharidy") sú hlavnou zložkou zavedených výrobkov proti chrípke a nachladnutiu , nie je ale zrejmé či je ich atraktivita pre výrobcov daná viac ich účinnosťou, alebo nízkou cenou výliskov.

A nakoniec, ak mi napíšete Vašu skúsenosť s užívaním ženšenu , budem veľmi rád.

-boris-

| 2010 - 30.1.2018