Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rezavec šikmý (Inonotus obliquus L.), tiež čaga

Rezavec šikmý (Inonotus obliquus)
Rezavec šikmý (Inonotus obliquus) wiki

Rezavec šikmý (čaga) je tradičným európskym prostriedkom proti rakovine . Biologicky je rezavec tým menej nebezpečným z dvoch bežných hubových parazitov brezy, z ktorých druhým je březovník obyčajný (Piptoporus betulinus), u ktorého sa tiež zistili liečivé vlastnosti.

Rezavec šikmý sa vyskytuje všade tam, kde hojne rastú brezy - tj. Hlavne v Severnej Európe a v Rusku, kde sa tiež najviac využíval. Rezavec šikmý má protirakovinové účinky ( Zhao2016cci , Arata2016cic a ďalšie), konkrétne proti rakovine pľúc ( Lee2014iop ) a bunkám MCF-7 rakoviny prsníka ( Wang2015ctw ). Neustále sa objavujú ďalšie štúdie o protirakovinových účinkoch tejto huby, ich recentným prehľadom je Song2013pua .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.