Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Užívanie ženšenu pri vysokom krvnom tlaku (hypertenziu)

Po krvnom tlaku 120/80 mám 2 roky 150/105 a som dosť zúfalá. Cítim a počujem "drinu" srdce. Pomôže mi ženšen? Ďakujem, snáď prežijem. Ďakujem. marie

Vážená pani Márie,

neviem, či Vám ženšen pomôže, ale vzhľadom k svojmu chemickému zloženiu k tomu má šancu. Povedal by som dokonca, že ženšen má tú šancu z dlhodobého pohľadu lepší, než blokátory kalciových kanálov či angiotenzín konvertázy, ktoré Vám už zrejme niekto predpísal.

Šanca, že Vám ženšen pomôže, závisí na Vašom šťastie, zdravotných dispozíciách a predovšetkým od typu Vašej hypertenzie. To hlavné o tejto problematike som už písal tu: ženšen spôsobuje rozšírenie ciev a zníženie krvného tlaku . U rôznych typov hypertenzie môže ženšen znížiť odpor cievneho riečiska relaxáciou ciev, stabilizáciou psychického stresu a zlepšením rastu kapilár .

Desiatkami štúdií bolo tiež preukázané, že ženšen zmierňuje priebeh cievnych príhod , hlavné hrozby tlakařů. Najčastejší typ hypertenzia - primárna hypertenzia - býva tiež spojený s kôrnatením tepien. Tu má ženšen tiež šancu pomoct obmedzením ďalšieho rastu aterómov, o ktorých sa dnes už vie, že sú v podstate problémom imunologickým .

-boris-

| 30.1.2018