Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Mŕtvica (náhla cievna príhoda)

Mŕtvica (náhla cievna príhoda) je hlavným dôvodom, prečo sa bojíme chorôb srdca a vysokého krvného tlaku (hlavného rizikového faktora mŕtvice). Neobratne povedané, sú dva druhy mŕtvice: srdcové a mozgová. Lekári obe kedysi nazývali termínom šľak. Z hľadiska systematické patológie to správne nie je, ale prakticky (čo do prevencie a rekonvalecence) sú si obe mŕtvice trochu podobné.

Srdcový mŕtvica - infarkt myokardu

srdcová mŕtvica

Infarkt je miestne odumretie tkaniva (nekróza) v dôsledku prerušenia cievneho zásobenia, väčšinou z dôvodu upchatia tepny (embólia). Upchatie srdcovej (koronárnej) tepny a následný infarkt srdcového svalu (myokardu) spôsobí syndróm srdcovej mŕtvice. Bolesť v prsiach, angina pectoris, je príznakom srdcová mŕtvica, ale často sa vyskytuje samostatne - fyziologicky pri námahe, alebo pri ischemickej chorobe srdca , spôsobené väčšinou koronárnej aterosklerózou . Aj keď ateroskleróza postupuje vo všetkých tepnách tela, srdce ňou trpí najviac, pretože nemá žiadnu funkčnú rezervu - aj upchatie malé koronárne cievy má za následok infarkt myokardu. Upchávania ciev je najskôr pozvoľné, spôsobené postupným rastom aterómov. Vlastné mŕtvica potom vzniká náhle, väčšinou v dôsledku trombózy (vytvorenie krvnej zrazeniny) na povrchu väčšieho aterómu. Väčšia aterómy totiž naše telo vníma ako lokálne poškodenie cievy a krvnou zrazeninou sa snaží postihnuté miesto "opraviť". To samozrejme nejde, trombus sa odtrhne a je hnaný po prúde miestneho krvného riečišťa, až v nejakom zúženom mieste uviazne a tým danú tepnu úplne zablokuje. Výsledkom je infarkt - ischémie a odumretie okrsku myokardu, ktorý upchatá tepna zásobovala. Malé infarkty prekoná pacient často asymptomaticky, alebo len s menšou bolesťou srdca, ktorej nepripisuje zvláštny význam. Tieto malé infarkty sa zahojí jazvou. Patológ pri pitve na srdci kardiakov často takých jaziev objaví veľké množstvo. U zhruba polovice kardiakov však ateroskleróza koronárnych tepien postupuje úplne asymptomaticky a jej prvým príznakom je až závažná srdcová príhoda. Práve preto venujú lekári toľko pozornosti prevencii aterosklerózy .

mozgová mŕtvica

mozgová mŕtvica

Aj u mozgovej mŕtvice je najčastejšou príčinou infarkt - lokálne nekróza v dôsledku upchatia mozgovej tepny. Neuróny sú na nedostatok kyslíka veľmi citlivé a pri ischémii vzápätí odumierajú. Príznaky mozgového infarktu závisí na funkciu odumreté časti a môžu byť rôzne - od nepatrného zhoršenie pamäti, cez ochrnutie až po rýchlu smrť pri postihnutí životne dôležitých centier. Iným typom mozgovej mŕtvice je krvácanie do mozgu (hemoragická mozgová príhoda), kedy dochádza k poškodeniu tlakom podliatiny. Mozog (nepostihnuté Alzheimerovou chorobou ) má konzistenciu mäkkého želé, takže podliatina jednak rozťahuje a trhá mozgové tkanivo, stláča odvodné žily vedúcej z lebečnej dutiny a mechanizmom podobným erekcii penisu zvyšuje tlak v celej lebečnej dutine. Vzniká smrteľne nebezpečný stav, ktorému sa hovorí opuch mozgu (mozgový edém).

Rozdiely a podobnosti srdcové a mozgové mŕtvice

Srdce aj mozog sú orgány, ktoré sú si navzájom podobné tým, že fungujú neustále a sú vysoko funkčne optimalizované. Zatiaľ čo iné orgány (svaly, pečeň, koža ...) majú rezervy krvného zásobenia, energetické zásoby, dvojitou inervácii, zásoby energie a ďalšie redundantné vybavenie, srdce a mozog sú optimalizované na výkon, asi ako športový automobil bez rezervnej nádrže a zásoby náhradných dielov . V srdci z dôvodu optimalizácie výkonu chýba tepnovej prepojky, takže upchanie ktorejkoľvek koronárne cievy nevyhnutne spôsobí ischémiu väčšie či menšie časti srdcového svalu. Podobne je na tom mozog. Tepnových prepojok je tam málo. Mozog znesie zlyhanie len celkom malých tepniček a navyše má vysokú spotrebu kyslíka. Podstatný rozdiel medzi srdcom a mozgom je ale v chúlostivosť buniek: Kým mozgové bunky odumierajú pri anoxiu ako prvý (mozgová smrť), svalové vlákna vydrží vôbec najdlhšie (ich odumretie završuje tzv. Totálny smrť organizmu). Srdcové vlákna nezaprú svoj svalový pôvod a bez kyslíka vydrží nažive veľmi dlho. Ak srdcová mŕtvica nevedie k okamžitej smrti zástavou srdca, po dobu až 2 hodín možno obnovou krvného zásobenia v oblasti infarktu (napr. Chirurgickým zásahom) docieliť plné zotavenie bez následkov. V opačnom prípade postihnutá časť srdca odumrie. Platí pravidlo, že ak pacient so srdcovým infarktom prežije prvých niekoľko desiatok hodín, má veľkú šancu na prežitie a zotavenie. Infarkt sa zahojí jazvou a zvyšný srdcový sval stratu v medziach možností kompenzuje hypertrofiou.

Ochranný účinok adaptogénov u mŕtvice

Náhla cievna príhoda (mŕtvica) neprichádza len tak z ničoho nič. Je dôsledkom civilizačných chorôb ( ateroskleróza , vysoký krvný tlak , diabetes ...), ktorých postup možno spomaliť prirodzenejším životným štýlom a využitím prírodných liečiv - adaptogénov. Okrem prevencie sa niektoré adaptogény široko využívajú aj v liečbe akútnych prípadov mŕtvice. U mozgovej mŕtvice sa uplatní neuroprotektívne účinky adaptogénov a pri rekonvalescencia tiež ich regeneračné účinky na cievy aj samotné hojivé a rekonvalescenčných účinky .

Prevencia a rekonvalescencia

V prevencii mŕtvice a rekonvalescencii po nej adaptogény nemožno ignorovať ( Liu2011cat , Bu2010neh ). Dva hlavné typy mŕtvice sú infarkt (upchatie tepny) a hemoragická cievna príhoda (krvácanie z prasknutej tepny). Pretože infarkt je najčastejšie spôsobený trombotizující aterosklerózou, prevencia infarktov spočíva hlavne v prevencii aterosklerózy. Prevencia hemoragických príhod zase súvisí s prevenciou zvýšeného krvného tlaku . Schopnosť spomaliť postup aterosklerózy bola zistená u ženšenu ( He2007peg , Xu2011egr , Li2011gpc atď.), Notoginseng ( Liu2010pns , Joo2010isp , Liu2009tpn atď.), Rozchodnica ( Zhang2006msc , Zhang2012sda ) i sedoulku japonského ( Zhang2011mdi ). O prevencii aterosklerózy si môžete prečítať viac tu . V skratke, jedálenský cholesterol už nie je postrachom, takže maslo a vajíčka sú opäť zdravá ( Fernandez2012rdc , Trapani2012rdc ), vitamíny a antioxidanty mierne strácajú lesk , prehnané cvičenie môže škodiť ( Meeusen2013pdt ), obvyklá odporúčania dochádzajú. Ako vyložene škodlivé zostáva hrúbka (hlavne brušný tuk) a fajčenie. Brušný tuk v prehnanom množstve zvyšuje celkovú náchylnosť organizmu k zápalom ( Mangge2013afs , Bertin2010ovf , Winer2014loa ) a tým aj k ateroskleróze. Fajčenie a nikotín škodí cievam, zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku a aterosklerózy, aj keď samotný nikotín je mierne nootropický ( Meguro1994nic , Hiramatsu1994nen ). Alkohol dnes podľa vedy škodí menej ako pred 20 rokmi, v malých dávkach môže byť aj prospešný ( Okeefe2014ach ). To súvisí s prevenciou stresu , ktorý zhoršuje hypertenziu a imunitný zdravie . Aj svojim účinkom proti duševnému stresu môžu adaptogény prispievať k prevencii mŕtvice.

Ženšen u mŕtvice

Nositeľom ochranného účinku ženšenu pravého a rovnako tak ženšenu notoginseng u mozgovej aj srdcové mŕtvice sú hlavne ženšenový saponíny - panaxosidy . Ženšen chráni pred mŕtvicou dvoma hlavnými spôsobmi:

  1. Zlepšením krvného zásobenia.
  2. Ochranou buniek pred odumieraním.

Priamy ochranný účinok ženšenu pred mŕtvicou je dnes dobre preskúmaný ( Karmazyn2011tpg , Zhou2014grp , Ye2013gra , Gao1992eps , Ning2012pnp atď.) Nie je však jasné, či je najdôležitejšia rozšírenie ciev ( Yi2010tgi , Kim2006seg , Lim2013gai ), alebo antikoagulačný účinok ( Jin2007aaa , Yu2006aaa , Yun2001ekr ) , alebo ochrana postihnutých buniek pred bunkovou smrťou ( Radad2011gtc , Varjas2009cep , Ye2013gra , Sakanaka2007iid ), alebo snáď účinok proti škodlivému ( Chamorro2012ias ) miestnemu zápalu, ktorý môže u mŕtvice narobiť väčšie škody než samotný nedostatok kyslíku.Ženšenové panaxosidy tento zápal tlmí a tým chráni preživší bunky pred zbytočným ďalším poškodzovaním ( Zhu2009grp , Zhu2012sli , Han2013eai , Park2004grr , Park2012amc , Chu1990app a ďalšie). Pre prípady akútnej mŕtvice majú lekári ženšen k dispozícii v podobe injekcií so štandardizovaným obsahom panaxosidů - napr. Šen-mai injekcie ( Lu2014aos ), šen-fu injekcie ( Zhu2013esi ) atď. Tieto injekcie sú ale na západnej pologuli málo známe, naša medicína pri akútnej srdcový mŕtvicu vysokú odporúča aspirín pôsobiace na podobné biochemické dráhy ako panaxosidy.

Celkovo je najlepšie, keď pacienti s hrozbou mŕtvice užívajú dlhodobo nízke až stredné dávky ženšenu , prípadne ďalších účinných adaptogénov. To pomôže nielen v prevencii a rekonvalescencii, ale aj do určitej miery ochráni v prípade, že sa mŕtvica predsa len dostaví. O konkrétnom predpisu a dávkovanie musí rozhodnúť lekár alebo TČM lekár. V rekonvalescencii po mŕtvici sa tiež uplatní hojivé a regeneračné účinky ženšenu ( Ahn2011rge ) a jeho účinok proti fibróze (prehnanému zjazvenie) srdcového svalu po infarkte ( Zhang2013grp ). Ženšen je neškodný a bezpečný .

Ďalšie adaptogény s ochranným účinkom u mŕtvice

Nemali by sme tiež zabúdať aj na obyčajné, neexotickej rastliny podceňované čo obyčajné zeleniny a korenia. Sú medzi nimi cenné liečivé rastliny, ktoré sa častým používaním sprofanovala natoľko, až sme si začali myslieť, že povinné "jedenie zeleniny" sa dá odbiť kapustou a ľadovým šalátom. Dnes sa vraciame späť k divokým a zabudnutým zeleninám - neexotickým adaptogenům vymizelým z našej tradície. Paštrnák, kvaka, okrúhlica, hadí mord, vymiznuté druhy cesnakov a cibuľovín, koriander, výborná portulaka kapustová, žihľava, rastliny zo zázračné čeľade hluchavkovitých, mäta, šalvia, jablčník, vlnené klbko, Čiernohlávok, bazalka pravá a bazalka posvätná (indický adaptogén Tulsa) , klíčky lucernové, sójové, šošovkové a ďalších vikovitých, žerucha, krasovlas bezbyľový (príbuzná klasickému adaptogénu Pupava Biebersteinově), artičoky, špargľu, púpava, čakanka, koreň a mladé výhonky lopúcha, to všetko prispieva k cievnemu zdraviu dôležitému pre prevenciu mŕtvice. A nakoniec perlička: pijavka lekárska . Jej použitie musí riadiť lekár, pretože ju možno uplatniť len pri srdcovej mŕtvice. (Pri krvácaní do mozgu by sme si s pijavice pekne naakumulované.) Pri malilinkatém infarkte myokardu, ktorý sa prejavuje silnou bolesťou pri srdci alebo v hrudníku (angina pectoris) a ktorý lekárom nestojí za operáciu, môžu enzýmy pijavice rozpustiť krvné zrazeniny a zároveň rozšíriť cievy dôkladnejšie , než nejaký heparín. Keby sme boli v 19. storočí, pijavice by som v týchto prípadoch všetkými desiatimi odporučil. Ale v 21. storočí už odporučím pijavice len pre záujemcov k prevencii aterosklerózy au infarktu myokardu by som uprednostnil priamo čistený hirudín a ďalšie enzýmy pijavice, ktoré v rukách lekára dokážu divy.

| 30.1.2018