Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Analgetiká ( "prášky od bolesti")

Prášky od bolesti patrí medzi najčastejšie predpisované lieky. Bolo tomu tak aj historicky - preslávený benátsky Dryák obsahoval ópium, rovnako ako Paracelsusovho Laudanum . Hoci pri klasických adaptogénov sú účinky proti zápalu a proti bolesti časté, dnešné analgetiká sú napospol paracelsovská .

opioidné analgetiká

Čistý morfín (účinná látka ópia) sa dnes používa na analgéziu u smrteľne chorých pacientov (hlavne pacientov s rakovinou ). Podstatne širšie využitie však majú analgetiká obsahujúce opioid kodeín a ďalšie opioidy. Kodeín sa v tele pomaly mení na morfín a je podstatou nebezpečných návykových liekov - Alnagon a jeho klonov. Ďalšie opioidné lieky sú Tramadol a Tramal.

inhibítory cykloxygenázy

Menej nebezpečná analgetiká sú inhibítory cykloxygenázy: Aspirín , ibuprofén (Brufen, DOLGIT atď.), Paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax, Coldrex) a ďalšie. Tie sa stali de facto všeliekom súčasnosti. Predpisujú sa univerzálne a užívajú ich muži, ženy, deti, chorí, zdraví i športovci na to, aby mohli viac trénovať. Aspirín (kyselina acetylsalicylová) , ktorý je k dispozícii bez predpisu, bol v 50. rokoch zavedený do Guinessovej knihy rekordov ako najpredávanejší liek na svete.

V skutočnosti nemám absolútnu istotu, že analgetiká typu aspirín sú škodlivá. Naopak, viem, že minimálne niekedy sú inhibítory cykloxygenázy aj pri trvalom užívaní prospešné. Na heslo aspirín dnes existuje viac ako 2000 vedeckých prehľadov, ktoré napospol hovoria to, čo hovorí najnovšie z nich ( Sarbacker2016aup ) - že pravidelné dávky aspirínu prispievajú k prevencii srdcovo-cievnych a mozgových príhod (tj. Mŕtvica) hlavne u starých ľudí. Nie je tiež pravda, že by tieto látky neboli "prírodný" - veď aspirín sa prirodzene vyskytuje vo vŕbovej kôre. Vrbová kôra nie je adaptogén , obsahuje triesloviny a obranné látky. Užívať aspirín v tabletke je lepšia, než piť odvar z vŕbovej kôry, čo hovorím ako obhajca prírodnej liečby a adaptogénov.

Ako fungujú inhibítory cykloxygenázy

Ako každý policajný systém, aj imunitný systém používa komunikáciu . Imunitné bunky však na dorozumievanie nepoužívajú vysielačky, ale osobitnú triedu chemických molekúl nazývaných prostanoidy . Prostanoidov existuje veľa druhov k odovzdaniu rôznych signálov, všetky sa ale vyrábajú zrolovaním kyseliny arachidónovej pomocou enzýmu cykloxygenázy. A práve tá je cieľom inhibičného pôsobenie všetkých tých menovaných práškov od bolesti typu aspirín. Ak cykloxygenázy vyradíme z činnosti, celý imunitný systém upadne do vynúteného rádiového pokoja. Zápal prestane , bolesť ustane , často k veľkej radosti pacienta. Je však otázné, či je plošné vyradenie celej prostanoidové komunikácie optimálnym prístupom.

kanabinoidných analgetiká

Tento článok voči analgetikám zďaleka nevyznieva tak negatívne, ako by som chcel. Analgetiká nemám rád a zvyčajne dávam prednosť znášanie bolesti v nádeji, že moje telo vie čo robí a že sa tak rýchlejšie uzdravím. Ale v niektorých prípadoch, napríklad u smrteľne chorých, aj ja uznávam prospešnosť analgetík, vrátane tých opioidných.

Alternatívou opioidných analgetík sú kanabinoidy, látky vyskytujúce sa v konope siate. Kanabinoidy majú dobre známy analgetický účinok ( Elikkottil2009apc , Walker2002can ) a konope (marihuana) na predpis je dnes k dispozícii už aj u nás ( pdf , Mapa lekární ).

Ako fungujú kanabinoidy

Rovnako ako opioidy majú svoje prirodzené náprotivky v našom mozgu - endorfíny - aj kanabinoidy majú svoje prirodzené náprotivky - endokanabinoidy. Pre kanabinoidy a endokanabinoidy máme v tele 2 typy receptorov: CB 1 a CB 2. CB 1 sa vyskytuje v mozgu a mozočku. CB 2 sa vyskytuje hlavne v imunitnom systéme: majú ho T aj B lymfocyty, makrofágy a ďalšie biele krvinky. Kým vplyvom na CB 1 receptor spôsobuje marihuana svoje dobre známe psychotropné účinky, pôsobením na CB 2 sa vysvetľuje jej protizápalový ( Turcotte2016cri ) a analgetický účinok ( Shang2016ccr ). Kanabinoidy majú dokonca potenciál v liečbe autoimunitných chorôb ( Katz2016mca ).

Avšak konope nie je adaptogén. Niektorým ľuďom sa jeho psychotropné účinky páči. Tým by som rád pripomenul to, že keď si takto dobre zakouříte, tak sa nemôžete rovno postaviť a udržať na nohách kvôli vplyvu kanabinoidov na CB 1 receptory mozočku. Rovnako ako konope nezlepší schopnosť chodiť, tak podozrievam, že účinkom na CB 2 receptory nezvýši celkovú kondíciu imunitného systému. Fajčenie marihuany škodí viac ako fajčenie tabaku. Kým nikotín priedušnice zužuje, kanabinoidy je rozširujú. Dym tak vnikne hlbšie do pľúc, nehovoriac o tom, že jointy sa balia bez filtra. Inaktivácia imunity je v pľúcach nežiaduce, pretože zhoršuje ich samočistiacu schopnosť a odolnosť proti infekcii ( Turcotte2016icc ). Je lepšie konope užívať ako jedlo (do čaju sa kanabinoidy zo živice lúhujú len zle). Recepty s kanabisom nájdete napríklad tu pdf .

| 26.8.2009