Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ischemická choroba srdca

Ischémia v lekárskej latinčine znamená jednoducho nedostatok kyslíka. Ischemická choroba srdca je stav, kedy má srdcový sval nedostatok kyslíka za okolností, ktoré sú pre zdravých ľudí normálnu. Srdcový sval na nedostatok kyslíka reaguje prudkou bolesťou (angina pectoris), čo v lekárskej latinčine neznamená nič iné ako "bolesť v prsiach". Angina pectoris je jedným z hlavných príznakov infarktu myokardu , ale túto bolesť poznajú aj úplne zdraví vrcholoví športovci. Každý si ju môže vyskúšať pri intenzívnom behu až do aeróbneho vyčerpania. Ak sa bolesť srdca dostavuje v kľude alebo len pri malej námahe, vinníkom je väčšinou upchatie vencovitých tepien - koronárna ateroskleróza , koronárne choroby srdca .

O uplatnení adaptogénov a ženšenu v prírodnej liečbe a prevencii ischemickej choroby srdca, spoločne s aterosklerózou a infarktom myokardu píšem podrobnejšie na stránke venovanej prevencii a liečbe srdcových chorôb .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.