Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Dierkovitosť päťlistá (Čerešňa)

Dierkovitosť päťlistá (Čerešňa (Thunb.) Makino), nesprávne: južné ženšen, päťlistý ženšen , atp., Patrí do čeľade tekvicovitých a preslávila sa ako prvá rastlina mimo skupiny arálkovitých, v ktorej boli nájdené ženšenový saponíny ( Christensen2009gcb ). To je samo o sebe zaujímavé, pretože aj v skupiny arálkovitých sú panaxosidy mimo rod Panax vzácnosťou.

Dierkovitosť patrí k tým menej prebádaným adaptogenům. Databáza Medline registruje viac ako 200 publikácií o gynostemě. Komplexne túto rastlinu naštudovala Valentina Razmovská-Naumovská, ktorá pod vedením profesora Roufogalise zo sydneyskej univerzity v roku 2005 publikovala prehľad ( Razmovskinaumovski2005cpg ) vedomostí o histórii, pestovanie, obsahových látkach a účinkoch dierkovitosť päťlistej. Z neho pochádzajú aj tu uvádzané informácie.

Fytochémia dierkovitosť päťlistej

Čerešňa obsahuje viac ako 90 rôznych druhov damaranových saponínov, ktoré sú vo fytochémia poznáme pod pracovným názvom gypenosidov. Ukázalo sa že zhruba desať z gypenosidov je identických s ženšenovými panaxosidy. Konkrétne, dierkovitosť obsahuje ginsenoid Rb 1 (= gypenosidov III), ginsenoid Rc , ginsenoid Rb 3 (= gypenosidov IV), ginsenoid Rd (gypenosidov VIII), ginsenoid F 2 , ginsenoid Rg 3 , ginsenoid malonyl-Rb 1 a ginsenoid malonyl-Rd . Ďalej gypenosidov XVII, IX a XV sú identické so saponíny Panax notoginseng a gypenosidov XVII a IX sú identické so saponíny Panax quinquefolius .

Poznámka ku kvantitatívnemu porovnaniu dierkovitosť a ženšenu

Saponíny tvorí zhruba 2,4% hmotnosti sušené dierkovitosť ( Zhang1993amn ). Z toho ženšenový saponíny tvorí asi štvrtinu. Nie je teda pravdou, ako sa tvrdí treba tu pdf alebo tu pdf , Že by dierkovitosť obsahovala "viac saponínov než ženšen". Dobrý červený ženšen obsahuje až 20-24% panaxosidů ( Kim2007sqg ). Keby sme brali do úvahy len saponíny, zodpovedala by dierkovitosť mladému ženšen, u ktorého môžu panaxosidy v silnom tmavom poli klesnúť aj pod 2%. Lenže takéto porovnávanie vôbec nemá zmysel. Ako som už povedal inde , označovať rôzne adaptogény slovom "ženšen" je nesprávne. Dierkovitosť má pre nás význam ako nečakaný zdroj panaxosidů a voči ženšenu má výhodu v rýchlejšej návratnosti pestovania. So ženšenom dierkovitosť nie je zameniteľná. Nie je to "slabšie ženšen", ale unikátny adaptogén s vlastným využitím.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.