Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen notoginseng (Panax notoginseng)

notoginseng kvet
Ženšen notoginseng (Panax notoginseng)
Ženšen notoginseng (Panax notoginseng)

Ženšen notoginseng (Panax notoginseng (Burkill) FH Chen ex CY Wu & KM Feng, čínsky tien-ťi,田七, alebo san-ťi,三七) sa spoločne so ženšenom pravým radia do rodu Panax ( Wen1996pbp ). Jedná sa o samostatný druh (Panax pseudoginseng Wall.), Nie o odrodu ženšenu nepravého (Panax pseudoginseng var. Notoginseng), ako sa niekedy uvádza (pozri taxonómiu rodu ženšen ). Rovnako ako ženšen pravý, aj notoginseng obsahuje veľké množstvo panaxosidů, ktoré sú jeho hlavnými účinnými látkami.

účinky notoginseng

Notoginseng je tradičným čínskym prostriedkom, ktorý má podľa TČM dvojaký hlavné využitie:

  1. zlepšenie krvného obehu a tlmenie bolesti
  2. zastavenie krvácania

Tieto vlastnosti notoginseng sú reálne a robí z tejto rastliny vynikajúci prostriedok na prevenciu a liečbu srdcovej aj mozgovej mŕtvice. Notoginseng je tiež súčasťou TČM elixírov k hojeniu povrchových kožných zranení a odrenín. Pre TČM je typické, že účinky tejto rastliny nechápe vedecky, ale magicky a trojpísmenovej - notoginseng vraj pôsobí na dráhy srdca, osrdcovníka a pečene, čím podporuje krvný obeh v celom tele a tlmí bolesť.

Naproti tomu vedecká medicína vie, že v skutočnosti notoginseng tlmí zápal as ním spojenú bolesť pôsobením na biele krvinky a ich imunitný komunikáciu. Notoginseng skutočne zlepšuje krvný obeh, ale nie tým, že by pôsobil na tú či onú z 12 dráh ktorými v tele prúdi životná energia čchi, ale tým, že pôsobením na cievnu NO syntázu chráni pred aterosklerózou a rozširuje cievy. Zväčšenie cievneho priemeru ďalej prispieva k tlmeniu bodavé bolesti pri srdci (zvanej angina pectoris), ktorú poznajú vrcholoví športovci a ľudia trpiaci chorobami srdca a vencovitých tepien.

Notoginseng má teda rovnaké účinky na srdcovo-cievny systém ako ženšen pravý, avšak podľa TČM ešte výraznejší. Naopak menej výrazné sú podľa TČM duševne aktivačné účinky notoginseng. K podpore krvného obehu a prevencii aterosklerózy sa teda podľa TČM lepšie hodí notoginseng, zatiaľ čo ako tonikum sa lepšie uplatnia ženšen pravý a americký. V poslednej dobe sa tiež venuje veľká pozornosť výrazným protirakovinovým účinkom notoginseng. Z konkrétnych štúdií vyberám:

| 2013 - 1.11.2018