Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Čo všetko sa označuje ako ženšen

Ženšen je slovenský názov botanického rodu Panax z skupiny arálkovitých ( Araliaceae ). V užšom zmysle je slovo ženšen ako ekvivalent čínskeho REN-šeň ( renšen, pozri etymológie slova ženšen ) druhovým názvom rastliny ( Panax ginseng ), ak sa do slovenčiny prekladá ako všehoj ženšeňový. Inak ale napríklad americký ženšen nie je z hľadiska obsahových látok horšie ako ázijský ženšen pravý.

Druhy rodu ženšen ( Panax )

Najznámejšími botanickými druhmi rodu Panax sú:

Všetky druhy rodu Panax sú si fytochemické príbuzných a obsahujú typické, v rastlinnej ríši unikátnej steroidné saponíny panaxosidy . Ani v samotnej skupiny arálkovitých sa nenájdu rastliny po fytochemické stránke porovnateľné s rodom ženšen ( Davydov2000es ).

Prívlastky ženšenu pravého ( Panax ginseng )

Ďalšie prívlastky, s ktorými sa pri slove ženšen stretneme, rozlišujú ženšen pravý podľa oblasti pôvodu:

  • kórejský ženšen - Panax ginseng z Kórey, alebo pestovaný v Číne pod kórejským dohľadom. Považuje sa za symbol kvality a Číňania majú preto silnú tendenciu názvom " Korean ginseng " označovať úplne každý tovar pochádzajúci z druhu P. ginseng . Dnes Kórejci pre svoj ženšen razia značku "Kórea Insa" ( Insa je kórejský názov pre ženšen).
  • Mandžuska ženšen - Panax ginseng z Mandžuska (rozsiahla oblasť na pomedzí Číny, Kórey a ruského Ďalekého Východu).
  • čínsky ženšen - Ženšen pravý ( Panax ginseng ) pôvodom z Číny. Toto označenie však nie je bez nástrah. České druhové meno ženšen čínsky by totiž v budúcnosti mohlo pripadnúť botanickému druhu Panax sinensis J. Wen, ktorý rastie v provincii Če-ťiang (medzi Šanghaj a Pekingom) a ktorého taxonomická platnosť je viac-menej potvrdená.

Alebo podľa spôsobu spracovania:

  • červený ženšen ( ginseng radix rubra ) - párenie a následne vysušený koreň ženšenu pravého ( Panax ginseng ). U ženšenu amerického ( Panax quinquefolius ) by názov ekvivalentné drogy bol panacis quinquefolia radix rubra .
  • biely ženšen ( ginseng radix albumu ) - Slnkom vysušený koreň ženšenu pravého ( Panax ginseng ). U ženšenu amerického ( Panax quinquefolius ) by bol názov ekvivalentný drogy bol panacis quinquefolia radix albumu .

Ženšen môže mať prívlastky aj podľa ďalších detailov. Stretneme sa napríklad so ženšenom trojročným, šesťročným, n-ročným, rovným, zakriveným, rozvetveným, rastúcim na tej či onej vrchu, atď. Z taxonomického hľadiska sa však u týchto ženšen vždy jedná o ženšen pravý ( P. ginseng ).

Využívanie slová "ženšen" na označovanie nepríbuzných rastlín

Bylinkári a predavači neznalí pojmu adaptogén už roky označujú rôzne taxonomicky nepríbuzných rastliny za taký či onaký ženšen:

Toto vytváranie nových ženšen-neženšenů nie je ospravedlniteľné (ako poznamenáva Davidovová, Davydov2000es ) ani pre ženšen blízky eleuterokok ( "sibírsky ženšen"). Naopak ženšen nepravý ( Panax pseudoginseng ) je napriek mene legitímne, panaxosidy obsahujúce druh rodu Panax .

Eleuterokok, vítaním, Fafi, žerucha peruánska, pazvonek dangšen a ďalšie rastliny by sme nemali označovať slovom "ženšen", ale slovom adaptogén. Majú svoje vlastné špecifické prednosti a nemajú potrebu k ženšenu vzhliadať ako k staršiemu bratovi. Ich chemické zloženie sa navyše od ženšenu úplne líšia. Mimo rod Panax obsahuje panaxosidy, pokiaľ je mi známe, len jediná rastlina, a to je dierkovitosť päťlistá .

taxonómie ženšenu

Fylogenetický strom rodu Panax
Fylogenetický strom rodu Panax

Zložitá taxonómie je pre botaniku typická a nie inak je tomu aj u ženšenu. Botanici urobili desiatky pokusov pridať do rodu ženšen nové druhy, z ktorých väčšina bola vyradená do rodov iných ( Eleutherococcus , Neopanax , Polyscias a j.). GRIN taxonómie , z ktorej tieto informácie čerpám, dnes uvádza 12 platných druhov v rodu Panax a 14 platných druhov v rodu Eleutherococcus . Určitý poriadok do veci vniesla až molekulárnej taxonómie. Analýzou ribozomálnu DNA ( Wen1996pbp ) bolo do rodu Panax umiestnené 13 samostatných druhov ( P. bipinnatifidus Seem., P. omeiensis J. Wen,P. wangianus Sun, P. zingiberensis CY Wu et KM Feng, P. major Ting, P. ginseng CA Mey, P. japonicus CA Mey, P. quinquefolius L., P. sinensis J. Wen, P. notoginseng (Burkill) FH Chen, P. stipuleanatus HT Tsai et KM Feng, P. pseudoginseng Wall. a P. trifolius L.). Takže dnes nám už v rodu Panax okrem nálezu nových druhov hrozí snáď len rozdelenie P. bipinnatifidus na dva samostatné druhy.

Klasifikácia ženšenu v TČM

Pre Tradičné čínsku medicínu ženšen ( Panax ) ako botanický rod znamená veľmi málo. Čínske označenie " ren-šen " sa používa len a len pre P. ginseng , iné druhy rodu Panax sa v TČM volajú inak. Prezieravý vzťah k taxonómii je pre TČM ostatne typický, dokonca aj droga z rôznych častí ženšenový rastliny sa radia do protikladných kategórií - napríklad koreň ženšenu je "teplý" ( jang ), zatiaľ čo kvety a listy sú "studené" ( jin ). Práve u ženšenu však toto podivné rozdelenie nemusí byt tak hlúpe, pretože ženšen v skutočnosti obsahuje protichodne pôsobiace látky, na ktorých pomere závisí výsledný efekt.Štúdie v tomto zmysle ( sengupta2004may ) Bola nedávno publikovaná nie odinakiaľ než z Massachusetts Institute of Technology.

Výnimočnosť obsahových látok ženšenu

Ženšenový saponíny, panaxosidy, sú v rodu Panax veľmi hojné a obsahuje ich aj fylogeneticky najmenej príbuzný ženšen trojlistá ( P. trifolius ), ktorý americkí Indiáni používali proti nachladnutiu ( Angelova2008rmp ). Iné rody skupiny arálkovitých sa však od ženšenu po chemickej stránke líšia. Ak sú to adaptogény, fungujú inak ako ženšen. Tak napríklad eleuterokok - aj keď neobsahuje panaxosidy - vraj zvyšuje fyzickú výkonnosť a imunitu . Ku kandidátom na adaptogény patrí z skupiny arálkovitých okrem eleuterokoku tiež aralka mandžuská, moračina hrozivá ( "aljašský ženšen") a do určitej miery aj mierne jedovatý brečtan.

Ako som už poznamenal vyššie, možno panaxosidy mimo rod Panax nájsť len v jedinej rastline - gynostemě päťlistej . Sušina listov dierkovitosť obsahuje asi 2,4% saponínov ( Zhang1993amn ), z čoho asi 25% tvorí desať (z asi 200 známych) rôznych panaxosidů ( Razmovskinaumovski2005cpg ).

| 2008 - 28.10.2018