Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rozdiel medzi LESKLOKORKA lesklé a LESKLOKORKA lesklé FORTE

Zdravím Vás, rada by som sa dozvedela viac o rozdiele medzi účinkom extraktov a rozomleté Ganodermy a tiež akú to vlastne ním vo forme FORTE5x . Chcela by som si porovnať účinky a rozdiel od prípravkov, ktoré sú na trhu.

Dobrý deň, pani doktorka.

Prepáčte že sa k odpovedi dostávam až teraz, mal som dovolenku. Pokiaľ ide o lesklokôrovka (slovenský názov pre Ganodermu), o jej protirakovinových účinkoch boli napísané stovky vedeckých publikácií. Jedná sa o veľké množstvo vedeckých informácií, ktoré sa postupne snažím spísať do článkov zameraných na konkrétne druhy nádorových chorôb :

Rozdiel medzi obyčajnou leskokôrka a Forte

Pokiaľ ide o rozdiel medzi leskokôrka rozomletý a LESKLOKORKA Forte5x, tak leskokôrka Forte5x je lyofilizovaný alebo inak vysušený extrakt plodníc LESKLOKORKA, ktorý svojím obsahom účinných ganoderma polysacharidov v 1g sušeného extraktu zodpovedá 5g sušené vysoko kvalitné plodnice (na výrobu sa používajú vybrané časti klobúka). Ďalšou výhodou je to, ze v lesklokorce Forte5x sú polysacharidy prítomné v rozpustnejší forme, ľahšie prístupné pre náš zažívací trakt. Všetky detaily postupu výroby lesklokôrovky Forte5x si ale nepamätám - neviem ako presne prebieha extrakcie a neviem čo používajú ako práškové vehikulum, ak je vôbec potrebné. Samotný výrobca doporučuje lesklokôrovka Forte5x najmä pre chorých s rakovinou, rekonvalescentov ktorí sa obávajú recidívy rakoviny a tých, ktorí majú rodinný výskyt rakoviny a sú teda vystavení zvýšenému genetickému riziku. Podľa môjho názoru by sa tiež uplatnila aj u tých ľudí, ktorí sú vystavení radiačnej alebo chemické záťaži z prostredia (domy s radónovou zosobnením, rušné mestské ulice, práce v baroch a pasívne fajčenie, priemyselné závody a skládky chemických odpadov atď.). obyčajná leskokôrka je lacnejšou alternatívou pre relatívne zdravých ľudí, ktorí chcú mať prospech z preventívnych a všeobecne adaptogénnych účinkov. Dávkovanie u oboch je rovnaké, 3 kapsule (alebo 1.5g) 1-3 krát denne . Vysoké předávkovávání je zbytočné, neposkytuje proporcionálne účinok.

Porovnanie s inými prípravkami na trhu

Pokiaľ ide o porovnanie s prípravkami na trhu, tak je treba si dať pozor na slovo "trh". Existujú sily podstatne silnejšie ako je dopyt tzv. Bežného spotrebiteľa. Ak výrobca s tisícročnou tradíciou z "trhu" zmizne, nijaká dopyt ho cez noc späť nevyčaruje. Aby som bol konkrétny: Pred dvoma týždňami som nakupoval vzorky lacné LESKLOKORKA z Číny. Ich cena (boli to narezanej sušené plodnice) bola približne 10x nižšia ako z Taiwanu. Ovšem taiwanskí lekári TČM do takej LESKLOKORKA s prepáčením "ani nekopnou", je im na smiech, hovoria "bu hao" (akože je k ničomu).

V Číne za kultúrnej revolúcie bola tisícročná tradícia TČM vykorenená ako feudálny prežitok. Dnes Číňania TČM kriesi, avšak ten rozdiel je asi rovnaký, ako rozdiel medzi novými českými "kapitalistov" a tými, ktorí tu boli pred 80 rokmi. Na Taiwane k ničomu takému našťastie nedošlo. Taiwan je preto dnes jedinou krajinou s neprerušenou tradíciou TCM. Má aj ďalšie výhody, ktoré robia huby tu vypestované atraktívnymi v Číne samotnej aj inde. Vysokohorské prostredie stredného Tchaj-wane je vďaka miestnym klimatickým špecifikám mimoriadne čisté. Nie je sa teda potrebné sa báť kontaminácie najmä ťažkými kovmi, ktoré sú inak u húb veľkým problémom. Takúto kvalitu u húb pestovaných v Číne alebo Európe nemožno docieliť a už vôbec nie zaručiť. Výhodou taiwanských výrobkov je tiež lepšia genetická kontrola východzieho hubového materiálu a väčšiu poctivosť Taiwancov v porovnaní s Číňanmi a dnes už aj Európanmi. Genetika húb je zvlášť obtiažna, hýfy bývajú často heterokaryotické a pestované huby už po niekoľkých generáciách geneticky degenerujú. Na Taiwane bol práve dokončený projekt sekvencovania LESKLOKORKA lesklé a príbuzných taxónov a ich genetika sa tu intenzívne študuje.

-boris-

| 30.1.2018