Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšenu na omezní chuti do jedla?

Dobrý deň! Poraďte ma, kde je možné kúpiť koreň ženšenu čínskeho na čaj. Chcela by som ho skúsiť na obmedzenie chuti k jedlu. Pracujem v Prahe, inak som z Južnej Moravy. Ďakujem za odpoveď. Zdravie H.

Vážená pani H.,

otázku kde kúpiť kvalitné, pritom cenovo dostupný ženšen aj iné adaptogény dostávam pomerne často. Preto som odpovede na nej venoval samostatnú stránku (viď. Odkaz vyššie).

Ženšen a chudnutie

Ženšen pravý (Panax ginseng skutočne obmedzuje glykémiu a pôsobí na PPAR receptory , čím je vhodný pre športovcov a diabetikov . Článok o interakcii ženšenu s nadváhou nie je zatiaľ úplne dopísanie, ale zvládanie nadváhy má niekoľko rovín a jednou z nich je aj udržiavanie dobrej nálady a liečba bolesti . Ženšenový ginsenoid Rb 1 má anxiolytický vlastnosti, teda pôsobí proti úzkosti a poťažmo aj depresiu . Niekoľko ďalších ginsenoidov má analgetické , alebo skôr protiinfekčné účinky . Takže v tomto ohľade ženšen pomáha. Na druhej strane, ak ženšen zlepší Váš zdravotný stav, môže sa to prejaviť aj zlepšením chuti k jedlu, rovnako ako keď napríklad niekto prestane fajčiť a jeho zdravotný stav sa zlepší. Ženšen je adaptogén a nie anorektikum v pravom slova zmysle.

O chudnutie všeobecne

K účinnej liečbe nadváhy musíte splniť ešte mnoho ďalších predpokladov a pravidiel . Ako treba jesť raňajkách, nejesť 4 hodiny pred spaním, spať v kuse 8 hodín, denne sa vážiť atď. Najhoršie je, že sa ani úplne presne nevie aká tá pravidlá sú . Ako som už písal, náš účtovný systém pre príjem energie je veľmi šikovný a neústupný. Ani štíhli ľudia nevydržia dobrovoľný pôst. Vo fitness centrách stretnete mnoho štíhlych ľudí, ktorí trpia problémom opačným - ich kontrolný systém im neumožní nadobudnúť na váhe. Sú tu aj individuálne rozdiely. Keď sa niekomu podarí kontrolný mechanizmus prelomiť, môže dôjsť k choroby ako je anorexia, bulrexie atď, psychiatri to poznajú. Proste najdôležitejším pravidlom je nikdy neprestať. Budete iste mať prechodné úspechy aj neúspechy. Tam totiž existuje aj mechanizmus, ktorý vezme Vašej vôli právomoci keď Vaše voľní aktivita vedie k niečomu, čo vegetatívny centra vyhodnotí ako sebapoškodzovania. V takom prípade hlavne nezatvárajte oči, neupadajte do letargie, stále sa vážte a sledujte aj negatívny vývoj až kým ho opäť nezastavíte. V takomto období sa nemusíte vôbec nijako obmedzovať na jedle, ale dodržte pravidlo váženia. Keď vytrváte dlhodobo s otvorenými očami (tj. S pohľadom upretým na ciferník pri rannom vážení), máte záruku že Vaša snaha bude tak úspešná, ako len je to pri konštrukcii Vášho hypotalamickom centrá hladu a sýtosti možné.

-boris-

| 2010 - 30.1.2018