Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen je mimoriadne vhodný aj pre vodičov

Prajem dobrý deň. Je mi 41-ročná a pracujem ako vodič kamiónu. Pri poslednej kontrole u obvodnej lekárky mi namerali tlak 140/90 a predpísala mi lieky Hipres 0.5g užívať jedenkrát denne. Keďže som celý život zdravý a nikdy som neužíval žiadne lieky, tak by som radšej prestal užívať chémiu a zvolil by som prirodzenejšie liečbu práve vami odporúčaným šesťročným koreňom ženšenu. Prvých 60g som si objednal práve dnes a očakávam, že mi pri dlhodobom užívaní pomôže. Nemyslím si že je môj tlak tak vysoký, ako u niektorých ľudí, ktoré majú na vašich stránkach odkazy. Čaj budem užívať podľa návodu ao účinkoch Vás budem informovať. Inak Vám chcem povedať, že Vaše stránky sú veľmi populárne a náučné. Prajem dobrý deň. S Pozdravem Libor

Pekné dni aj Vám, pán Libor,

ďakujem za uznanie, veľmi ma teší. K Vášmu problému:

Dúfam, že Vaše lekárka vylúčila, ako mala, u Vás hypertenziu sekundárne , spôsobenú inými závažnými chorobami (obličiek, štítnej žľazy, endokrinného systému ...). Ani primárnej hypertenzie sa ale nesmie podceňovať ako "začínajúci" - ono je to skôr konečná fáza plazivo postupujúci arteriosklerózy, alebo zriedkavejšie, niečoho iného.

Riadenie kamiónu je veľkou záťažou pre životosprávu

Niekto by mal napísať osobitný príručku životosprávy len pre vodiča kamiónov - je to totiž tak špecifický životný štýl, že nemožno aplikovať bežné zásady stravovania, cyklu dňa a noci atď. O vnútorných hodinách riadiacich ospalosť a prebúdzanie som už niečo napísal. Pravidelný spánok a bdenie je ale pri Vašom zamestnaní ťažké dodržať. Snáď jedinou Vašou výhodou je to, že v kabíne máte občas určitý pokoj - rozčuľovanie hypertenziu neprospieva.

Fytochémia je tiež chémia, len slušne vychovaná

Nie je úplne správne rozlišovať medzi prirodzenou liečbou a chémiou. Aj príroda je len chémia - ale takého typu, na ktorý sme z pralesa dobre zvyknutí. Medzi tisíckami liečivých fytochemikálií sú také, ktoré sa k liečbe hypertenzie skutočne hodí. Proces ich hľadanie, ktorému sa hovorí bioprůzkum (bioprospecting), nie je zďaleka ukončený. Paracelsovská farmakoterapia zaznamenala úspechy v odbore chemikálií s priamym, krátkodobým účinkom (jedov používaných v malých dávkach, antibiotík atď.) V odbore fytochemikálií a prírodných adaptogénov majú zatiaľ navrch tradičné systémy, z ktorých najimpozantnejšia je Tradičná čínska medicína (TČM) .

Ženšen možno užívať zároveň s amlodipínom

Hipres (amlodipín) tvrdo navodzuje roztiahnutie ciev. Chráni pred priamou hrozbou mŕtvice, má ale vedľajšie účinky. Ženšen má šancu pomáhať u vysokého krvného tlaku a proti postupu arteriosklerózy . Jeho interakcie s amlodipínom je minimálna ( Ryu2014npi ), takže možno užívať oba lieky zároveň. Užívanie týchto liekov však v každom prípade musí viesť promovaný lekár, moja odpoveď je len orientačná.

kofeín

Ako vodič zaiste oceníte aj účinok ženšenu proti únave a na zlepšenie duševnej koncentrácie. Tento účinok môže nastúpiť pomalšie (aj v rádoch dní), je ale vítaným doplnkom iných stimulantov (hlavne kofeínu). Na rozdiel od kofeínu ženšen pri vysadení nespôsobuje opačný účinok (ospalosť). Kofeín je malá molekula, ktorá je pre mnohé živočíchy, vrátane domácich zvierat, jedovatá. Človek kofeín znáša vďaka svojej tropické pralesný minulosti. Kofeín napodobňuje nukleotid adenozín, viaže sa na adenozinové receptory a tým vyvoláva množstvo účinkov: zvýšenie bdelosti, črevnej motility, krvného tlaku, žalúdočné kyslosti, diurézou (tvorby moču) a zníženého pocitu hladu. Telo však na abnormálne dráždenie po niekoľkých dňoch reaguje znížením počtu receptorov, takže účinok kofeínu sa po tejto dobe zníži alebo úplne vymiznú. Pokiaľ ho ale vysadíme, nasleduje obdobie ospalosti, zníženej črevnej motility, hypotenzia, nedostatku žalúdočnej kyseliny,zadržiavanie vody v tele (vnútorného opuchu) a zvýšeného pocitu hladu. Inými slovami, ak nemáme k dispozícii víkend na prekonanie spomínaných negatívnych príznakov, v užívaní kofeínu musíme pokračovať, hoci tento už prospech oproti normálnemu stavu neposkytuje. Preto je tiež potenciál kofeínupri chudnutí veľmi obmedzený. Je ale úplne nesporné, že kofeín je silný a účinný stimulant, ktorý teda pri správnom režime užívaní môže byť prospešný. Neviem presne ako kofeín užívať aby bol prospešný, ale viem že sám som kofeinista (od kofeínu si neviem odvyknúť) a navyše milujem chuť kávy.

-boris-

| 2011 - 1.11.2018